Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Lekcje włoskiego
Kup Teraz

Lekcje włoskiego

Peter Pezzelli

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308045107
Liczba stron: 450
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Bella Italia

Sielsko, anielsko jest we Włoszech, gdzie panuje wszechobecna życzliwość, a w powietrzu unosi się zapach doskonałych potraw, smakowanych z winem. Nic dziwnego, że w tak specyficznej atmosferze ciepła i relaksu również język włoski brzmi niczym muzyka, uwodzi i prowadzi do… zatracenia się w nim.

To właśnie język kochanków sprawia, że Carter Quinn, absolwent zarządzania finansami na uniwersytecie w New Hampshire spotyka profesora Giancarlo Rosa, a książka „Lekcje włoskiego” Petera Pezzelli to 100% przyjemności obcowania z tekstem. Lekka, łatwa i przyjemna powieść jest znakomitym odpoczynkiem nie tylko od szarej rzeczywistości, ale skłania również do zatrzymania się w miejscu, kontemplacji otoczenia i chłonięcia uroków, jakie niesie życie.

Co może zmusić mężczyznę do chęci opuszczenia swojego kraju? Co motywuje go do podbicia świata? Cóż takiego może sprawić, że mężczyzna zapuści w danym miejscu korzenie, bądź - przeciwnie - podejmie decyzję o wyjeździe? Tylko kobieta - zarówno Carter, jak i Giancarlo doskonale zdają sobie z tego sprawę. Fascynacja włoskim klimatem i chęć poznania języka włoskiego u młodego człowieka jest tylko pochodną fascynacji Eleną, pochodzącą z miasteczka Roccasale. Odkąd Carter spotkał tę przebywającą na wymianie studenckiej Włoszkę, jego świat wywrócił się do góry nogami. Miłość od pierwszego wejrzenia skłania go do porzucenia bezpiecznego życia w USA i wyruszenia w szaloną eskapadę do Włoch w poszukiwaniu ukochanej.

By jednak poszukiwania dziewczyny miały jakiś sens (Carter zna tylko jej imię i nazwę miasteczka, z którego pochodzi) absolwent musi znać choć podstawy języka. Kiedy już profesor Rosa decyduje się udzielać mu korepetycji, efekty znacznie przekroczą najśmielsze oczekiwania zarówno ucznia, jak i nauczyciela. Przyzwyczajony do ciężkiej pracy i dyscypliny Carter, mając jeszcze motywację w osobie Eleny, chłonie wiedzę niczym gąbka. Jednocześnie pomiędzy mężczyznami nawiązuje się nić przyjaźni, a my możemy przekonać się, że Włochy to nie tylko obcy język, ale także specyficzna kultura, opierająca się na celebrowaniu życia.

Powoli też poznajemy samego profesora, powody jego samotności i opuszczenia rodzinnego kraju oraz historię pewnego zepsutego zegarka z grawerunkiem. Wyruszamy też na ekscytującą, pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu miłości. Celem Cartera jest Roccasale, na wschód od Abruzzo, ale wraz z nim zwiedzamy również Rzym, gdzie wrzucimy monetę do słynnej Fontana di Trevi, pojedziemy do Pizy, gdzie uczyli się kiedyś zarówno Galileusz, jak i Enrico Fermi, oraz rozkoszujemy się gelato przy Piazza della Signoria we Florencji. A to dopiero początek  podboju Włoch…

„Lekcje włoskiego” to znakomita lektura nie tylko dla pasjonatów i podróżników, ale dla wszystkich, łaknących chwili odpoczynku i zatrzymania się w biegu. Peter Pezzeli daje nam również rady jak skutecznie uczyć się języków obcych oraz przekonuje, że to, czego niekiedy gorączkowo szukamy, znajduje się najbliżej nas. Zadbajcie zatem, by w waszym otoczeniu znalazła się książka Petera Pezzelli, a wówczas zawsze towarzyszyć wam będzie buona fortuna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Miłość na pierwszym drugim i trzecim planie. Romantyczna, rodzinna, niespełniona... Dobra lektura na lato :)
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo przyjemna i pozytywna książka. Dobra do "odstresowania" i zrelaksowania, taki balsam dla duszy :)
Przybliża włoskie klimaty - miasta, zabytki, sztukę, kuchnię, krajobrazy, kulturę, zwyczaje i język. Przez postacie młodego studenta i dojrzałego profesora muzyki, dotyka delikatnie tematów miłości i trochę mocniej więzów rodzinnych. Pokazuje też jak młody człowiek może czerpać z wiedzy i doświadczenia starszego. Pełna szacunku i uznania dla starszych, ich doświadczeń i wiedzy.
Dobrze się czyta. Chętnie sięgnę po inne pozycje tego autora.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów