Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Lektor

Bernhard Schlink

Ocena ( 17 osób )
5.1
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374956451
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ankhxxl

Z „Lektorem” w wersji filmowej spotkałam się niespełna rok temu. Pamiętam, że dzieło to zrobiło na mnie piorunujące wrażenie nie tylko w sferze estetycznej, ale i czysto emocjonalnej. Tak dzieje się chyba w przypadku każdego utworu, który porusza i penetruje meandry ludzkiej moralności, niejednoznaczności w nią wpisanej, a także zawiłości związane z kontrowersyjnym postępowaniem człowieka w ogóle.

 

Książka Bernharda Schlinka, na podstawie której powstał scenariusz znakomitego filmu, porusza nieco inne elementy wrażliwości odbiorcy. Podczas, gdy reżyser Stephen Daldry koncentruje się na samej historii głównych bohaterów, w mniejszym stopniu eksplorując ich psychikę, pisarz rozkłada ja na czynniki pierwsze, każąc czytelnikowi rozważać spory nie do rozstrzygnięcia, wybierać tam, gdzie wybór wydaje się niemożliwy. Sama perspektywa, jaką proponuje w swojej historii autor „Końca tygodnia”, stanowi tu doskonały punkt odniesienia do osobowości głównego bohatera. Michael w wieku piętnastu lat poznaje zupełnie przypadkowo Hannę, starszą od niego kobietę, z którą nawiązuje kilkutygodniowy romans.

 

Hanna nie tylko staje się jego przewodniczką w młodzieńczej inicjacji seksualnej, ale jej charakter i piękno pozostawiają w chłopcu ślad na całe życie. Jej nagłe zniknięcie bez pożegnania, okupione zostaje łzami i nieznośną tęsknotą. Po paru latach ich ścieżki życiowe znów się przecinają. Michael, student prawa, słuchacz seminarium profesora zajmującego się procesami dotyczącymi oprawców z wojennych obozów koncentracyjnych, uczestniczy w jednej z takich rozpraw. Jest jedynie obserwatorem, z kolei Hanna z grupą innych kobiet zasiada na ławie oskarżonych z bagażem przeszłości strażniczki z Auschwitz. Jako jedyna zostaje skazana na dożywocie. Jej wyrok byłby mniej srogi, gdyby przyznała się do skrywanej prawdy o tym, że jest analfabetką. Tak, jak niegdyś Michael czytał jej na głos dzieła klasyki światowej, tak teraz przesyła jej do więzienia kasety z nagraniami tychże dzieł. Dzięki nim Hanna uczy się samodzielnie czytać i pisać, tuż przed wyjściem z zakładu, po kasacji reszty wyroku, popełnia samobójstwo.

 

Mówiąc o specyficznej perspektywie, mam na myśli sposób prowadzenia narracji, która swoją rzeczowością, zimną kalkulacją, prócz swego rodzaju toku opowieści przynależnej mowie prawniczej, protokolarnej, sugeruje także wyjałowienie i pozbawienie otoczki uczuć samego bohatera. Miłość do Hanny, wpływ na życie, jakie miała owa kobieta, czyni z Michaela egzystencjalnego eremitę, niezdolnego obdarzyć podobnym uczuciem innej kobiety, więcej: miłość do zbrodniarki wojennej owocuje u niego podjęciem chłodnej odpowiedzialności za to kaleczące uczucie.

 

Książka Schlinka ukazuje wiele osobliwości życia ludzkiego, nonsensów, jakby powiedział ktoś zdroworozsądkowy. Bo czy wstyd i strach przed kompromitacją związaną z nieumiejętnością czytania i pisania może być tak silny, by w imię utrzymania tajemnicy poświęcić życie? Studium psychologiczne twórcy „Miłosnej ucieczki” to także ciekawy wykład na temat samopoczucia społecznego i odpowiedzialności zbiorowej za zbrodnie nazistowskie narodu niemieckiego, tych, co przeżyli te czasy, nie biorąc udziału w masowej zagładzie, lecz biernie się jej przyglądając. Książka ta zrywa delikatną powłokę milczenia na ów temat, mówiąc o wstydzie zbiorowym i trudnym do zdefiniowania wyparciu, które cechowało społeczeństwo niemieckie w latach pięćdziesiątych i późniejszych. Ta książka, ten film, otwierają oczy na wiele spraw, przede wszystkim zapierając dech moralności człowieka. A to tylko nielicznym się obecnie udaje.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Hanna i Michael to niezwykła para. Ich historia szokuje człowieka i wali pięścią prosto w serce. To nie opowieść o miłości trudnej i niebanalnej, ale także rozrachunek ze zbrodniami hitlerowskimi. Smutna, nostalgiczna, mocna i bardzo piękna.
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Czego można się wyrzec, by chronić swój sekret? Czy strach przed kompromitacją może odebrać wolność? "Lektor" to powieść osadzona w powojennych Niemczech. Ukazuje siłę gwałtownej miłości i tęsknoty. Stawia jednego z bohaterów książki między uczuciem potępienia a miłością do starszej od niego kobiety. Powieść ukazuje także próbę odkupienia swych win. Lektor to pięknie napisana książka, która zawiera w sobie mnóstwo przemyśleń. Warto przeczytać!
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książkę, a w zasadzie audiobooka podsunęłam mi mama. I nie żałuję. Na prawdę wzruszająca historia.... miłości? więzi? Po prostu o ludziach i tym co siedzi im w głowach.... I o lektorze, który dodawał ukochanej kobiecie nadziei, dzięki czytaniu.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-11-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mroczne czasy, mroczne strony życia bohaterów. Dużo emocji, wiele problemów do przemyślenia. Książka, której treść może budzić różne emocje, ale na pewno nie jest "letnia"...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2014,
Bardzo ciekawa historia, która powoli się rozwija z zaskakującym finałem, który mówi o tym, że braku wiedzy można wstydzić się bardziej niż haniebności popełnianych czynów. Radzę nie czytać opisu książki - odsłaniając niemal wszystko, psuje połowę przyjemności z czytania.
helga460 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przyzwyczajona do sensacji znalazłam tak ważne dla mnie elementy zaskoczenia. Losy bohaterów nie pozwalają czytelnikowi na jednoznaczną ocenę zachowań ludzkich. Postaci są kontrowersyjne, ich postępowanie wydaje się być łatwe do oceny, jednak wymaga od czytelnika znajomości wnętrza człowieka, dojrzałości i historii. Zagłębiając się w tę historię można by się doszukać kilku nieścisłości związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem prawa, jednak nie są one ważne w obliczu znaczenia moralności i etyki w życiu człowieka. Bez wątpienia nie da się zapomnieć o tej książce.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolakz Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
eti Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Melany Linia koment
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2012-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,II wojna światowa,Literatura niemiecka,Mam,
anka920 Linia koment
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
andziaija Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,
Dibbuk_ Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KsiazkowoLC Linia koment
Przeczytane:2012-03-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,E-Book,
basia02033 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
inspired7 Linia koment
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Turkawka Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów