Recenzja książki: Lektor

Recenzuje: ankhxxl

Z „Lektorem” w wersji filmowej spotkałam się niespełna rok temu. Pamiętam, że dzieło to zrobiło na mnie piorunujące wrażenie nie tylko w sferze estetycznej, ale i czysto emocjonalnej. Tak dzieje się chyba w przypadku każdego utworu, który porusza i penetruje meandry ludzkiej moralności, niejednoznaczności w nią wpisanej, a także zawiłości związane z kontrowersyjnym postępowaniem człowieka w ogóle.

 

Książka Bernharda Schlinka, na podstawie której powstał scenariusz znakomitego filmu, porusza nieco inne elementy wrażliwości odbiorcy. Podczas, gdy reżyser Stephen Daldry koncentruje się na samej historii głównych bohaterów, w mniejszym stopniu eksplorując ich psychikę, pisarz rozkłada ja na czynniki pierwsze, każąc czytelnikowi rozważać spory nie do rozstrzygnięcia, wybierać tam, gdzie wybór wydaje się niemożliwy. Sama perspektywa, jaką proponuje w swojej historii autor „Końca tygodnia”, stanowi tu doskonały punkt odniesienia do osobowości głównego bohatera. Michael w wieku piętnastu lat poznaje zupełnie przypadkowo Hannę, starszą od niego kobietę, z którą nawiązuje kilkutygodniowy romans.

 

Hanna nie tylko staje się jego przewodniczką w młodzieńczej inicjacji seksualnej, ale jej charakter i piękno pozostawiają w chłopcu ślad na całe życie. Jej nagłe zniknięcie bez pożegnania, okupione zostaje łzami i nieznośną tęsknotą. Po paru latach ich ścieżki życiowe znów się przecinają. Michael, student prawa, słuchacz seminarium profesora zajmującego się procesami dotyczącymi oprawców z wojennych obozów koncentracyjnych, uczestniczy w jednej z takich rozpraw. Jest jedynie obserwatorem, z kolei Hanna z grupą innych kobiet zasiada na ławie oskarżonych z bagażem przeszłości strażniczki z Auschwitz. Jako jedyna zostaje skazana na dożywocie. Jej wyrok byłby mniej srogi, gdyby przyznała się do skrywanej prawdy o tym, że jest analfabetką. Tak, jak niegdyś Michael czytał jej na głos dzieła klasyki światowej, tak teraz przesyła jej do więzienia kasety z nagraniami tychże dzieł. Dzięki nim Hanna uczy się samodzielnie czytać i pisać, tuż przed wyjściem z zakładu, po kasacji reszty wyroku, popełnia samobójstwo.

 

Mówiąc o specyficznej perspektywie, mam na myśli sposób prowadzenia narracji, która swoją rzeczowością, zimną kalkulacją, prócz swego rodzaju toku opowieści przynależnej mowie prawniczej, protokolarnej, sugeruje także wyjałowienie i pozbawienie otoczki uczuć samego bohatera. Miłość do Hanny, wpływ na życie, jakie miała owa kobieta, czyni z Michaela egzystencjalnego eremitę, niezdolnego obdarzyć podobnym uczuciem innej kobiety, więcej: miłość do zbrodniarki wojennej owocuje u niego podjęciem chłodnej odpowiedzialności za to kaleczące uczucie.

 

Książka Schlinka ukazuje wiele osobliwości życia ludzkiego, nonsensów, jakby powiedział ktoś zdroworozsądkowy. Bo czy wstyd i strach przed kompromitacją związaną z nieumiejętnością czytania i pisania może być tak silny, by w imię utrzymania tajemnicy poświęcić życie? Studium psychologiczne twórcy „Miłosnej ucieczki” to także ciekawy wykład na temat samopoczucia społecznego i odpowiedzialności zbiorowej za zbrodnie nazistowskie narodu niemieckiego, tych, co przeżyli te czasy, nie biorąc udziału w masowej zagładzie, lecz biernie się jej przyglądając. Książka ta zrywa delikatną powłokę milczenia na ów temat, mówiąc o wstydzie zbiorowym i trudnym do zdefiniowania wyparciu, które cechowało społeczeństwo niemieckie w latach pięćdziesiątych i późniejszych. Ta książka, ten film, otwierają oczy na wiele spraw, przede wszystkim zapierając dech moralności człowieka. A to tylko nielicznym się obecnie udaje.

Kup książkę Lektor

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lektor
Książka
Lektor
Bernhard Schlink
Inne książki autora
Powrót do domu
Bernhard Schlink 0
Okładka ksiązki - Powrót do domu

Prywatne śledztwo Wybitna powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy niemieckich rozgrywa się przez ostatnie pół wieku. Łączy zaskakującą historię...

Olga
Bernhard Schlink0
Okładka ksiązki - Olga

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Lektora. Kobieta, która walczy, i mężczyzna, który marzy. Życie między rzeczywistością, tęsknotą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy