Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Lena w chmurach

Romek Pawlak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010-12-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-14-7
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Horror w polskim Dniu

Kiedyś był jeden świat, jednak został on rozdzielony na części. Powstały: Dzień, Noc i Cień, przy czym ten ostatni zawiera w sobie wszystko, co najgorsze z pozostałych światów. Ratunkiem przed dominacją któregoś z nich jest ponowne zjednoczenie, jednak tego mogą dokonać tylko wybrani. Jedenaścioro Naznaczonych musi zebrać moc, a dzieci, które są wyjątkowe, zostały ukryte i dopiero muszą się odszukać. Grozi im straszliwe niebezpieczeństwo, bowiem niektóre z wampirów tego scalenia nie chcą i zrobią wszystko, by zabić ukryte w Dniu dzieciaki.

Jednym z Naznaczonych jest Lena, mieszkanka Szczygłowic i bohaterka znakomitej - tym razem rodzimego autora - książki o wampirach (i nie tylko). „Lena w chmurach” Romka Pawlaka to horror dla młodzieży, który bawi i straszy zdecydowanie w dobrym guście. Już sam język, prosty choć plastyczny, znacząco wyróżnia się wśród innych pozycji tego rodzaju skierowanych do młodzieży.

Poznajemy Lenę, dziewczynkę mieszkającą z matką na wielkim, szarym osiedlu. Ma dokładnie trzynaście lat, dziesięć miesięcy i osiem dni, kiedy dowiaduje się, że znacząco odstaje od reszty rówieśników. Do jej mieszkania wdziera się tajemniczy mężczyzna w ciemnym płaszczu, który twierdzi, iż jest jej ojcem. Ari opowiada Lenie absurdalną historię o tym, jak miała dokładnie dwa dni, kiedy w obawie przed niebezpieczeństwem grożącym jej w Nocy, ukrył ją w Dniu. Jako jego córka, narodziła się rzekomo w miejscu niepodobnym do tego, w którym żyje, a zarówno świat ten, jak i ona sama mają się czego bać. Wilrichy i Cienie, mieszkańcy trzeciego ze światów, otworzyli przejścia i ruszają do ataku. Wszystkie te rewelacje brzmią jak projekcje szaleńca - tyle tylko, że Lena naprawdę jest inna.

Dziewczynka odkrywa w sobie zaskakujące umiejętności, przyjdzie jej walczyć z atakującymi ją psami, prześladować ją będzie zakapturzona Wilka, a ona sama będzie musiała podejmować trudne decyzje. Jednocześnie niemałe wyzwanie stanowi realne życie w Dniu, wymagające obecności w szkole, porządków domowych czy poważnych rozmów z chłopakiem Woytkiem i przyjaciółką Kaśką.

Czy Lena zdecyduje się podążyć za swoim przeznaczeniem i stanie do walki o zjednoczone światy? Czy znajdzie dziesięciu innych Naznaczonych, by wspólnie dokonali aktu zjednoczenia? Jak poradzi sobie z mocą w codziennych zmaganiach z życiem w Dniu? Tego dowiecie się, wkraczając do Szczygłowic, czy też wraz z Leną-wampirem, wędrując pop rozcalonych światach.

Romek Pawlak stworzył rzeczywistość zbyt straszną, by ja ogarnąć, bowiem dobrze nam znaną. Tyle tylko, że w naszym Dniu w szkolnej ławie nie siedzą wampiry, na spacerze nie atakują nas hordy Wilrichów, a niebezpieczne Cienie nie przemykają w naszym kierunku. A może jednak się mylę?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów