Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Licencja na zakochanie

Marcin Pałasz

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360773215
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Co zrobić, żeby zostać sławnym? Może na przykład założyć internetowy serwis przedstawiający tylko dobre wiadomości? Takie rozwiązanie świetnie pasuje do wyobraźni bohaterów książek Marcina Pałasza, autora, który w swoich powieściach dla dzieci i młodzieży realizuje dewizę „słowa niosą uśmiech”.

 

W "Licencji na zakochanie” spotykają się postacie z poprzednich książek Pałasza. Bąbel przyjeżdża na wakacje do Wrocławia, do swojego wuja – emerytowanego pułkownika wywiadu, pana Wścibejko. Zaprzyjaźnia się z Guciem – a właściwie w prawdziwą przyjaźń zamienia się ich przypadkowa znajomość. Gucio przeżywa rozterki sercowe: jego przyjaciółka, Lutka, zaczyna spędzać czas z niebywale przystojnym Piotrkiem. Wydaje się być nim zafascynowana, co pozwala Guciowi zauważyć u siebie pierwsze oznaki zazdrości. Chłopak najpierw dostrzega, że Lutka nie jest mu obojętna, potem – zaczyna zauważać u siebie same wady. Wydaje mu się, że okulary, pękata sylwetka i niedbały ubiór nie przyczynią mu powodzenia u dziewczyny.

 

Na szczęście energetyczny optymizm Marcina Pałasza nie pozwala na długie i pozbawione nadziei refleksje: Gucio przy pomocy pomysłowego Bąbla i rozumiejącej wszystko babci – najlepszej powiernicy – przystępuje do działania. Jeszcze zwróci na siebie uwagę Lutki, jeszcze pokaże temu zarozumiałemu Piotrkowi, kto tu jest prawdziwym bohaterem – nawet jeśli dla dziewczyny miałby ryzykować życie! Jako że u Pałasza nie ma przeważnie bohaterów z gruntu złych (a przynajmniej – niezabawnych, czarne charaktery służą wzbudzeniu radości czytelników), znajdzie się i wytłumaczenie dla przystojniaka Piotrka: i on, który nie je a konsumuje, który boi się zwierząt i brudu, zyska prawdziwych, oddanych przyjaciół. A Lutka? Lutka może zrozumie, kto w jej nastoletnim życiu jest najważniejszy…

 

Gdy ma się trzynaście lat i przeżywa pierwszą miłość, warto mieć też przy sobie zaufanych przyjaciół, którzy zawsze pomogą, doradzą, pocieszą i powiedzą kilka słów prawdy. To dzięki prawdziwym przyjaciołom dojrzewanie staje się mniej nieznośne, ba – może być nawet wesołe. Bo Marcin Pałasz całą historię okrasza żartami. Dowcipy stanowią niemalże trzon rozmów bohaterów, uniemożliwiają zwyczajną lekturę – bo wciąż przerywa się ją wybuchami śmiechu. Żarty ubarwiają akcję i sprawiają, że z równym zainteresowaniem czeka się na rozwój fabuły, jak i na kolejne gagi. Choć „Licencja na zakochanie” porusza ten trudny i niewdzięczny (zarówno ze względu na wyeksploatowanie, jak i – na powiązanie z troskami nastolatków) temat pierwszej miłości, nie robi tego w rzewno-tkliwo-romantyczny sposób.

 

Marcin Pałasz z motywu kiełkujących uczuć czyni punkt wyjścia do rozśmieszania. Amor strzela więc tym razem strzałami z kawałów. I bardzo dobrze, bo dzięki temu zabiegowi czytelnicy „Licencji” ubawią się setnie, nie znudzą, a przy tym znajdą rozwiązania wielu problemów, porady i podpowiedzi dotyczące kłopotów dojrzewania.

 

Po książkę będzie też mogło sięgnąć starsze rodzeństwo, by oderwać się od trosk codzienności. O „Licencji na zakochanie” można pisać długo i w samych superlatywach, nie warto jednak odwlekać lektury. Książka znakomicie poprawia nastrój, pozwala uwierzyć w siebie i zastępuje nudne porady psychologów: Marcin Pałasz to najlepszy psycholog, terapeuta i gawędziarz w jednym. Słowa, które niosą uśmiech, pomagają natomiast dostrzec komiczne strony codzienności. Przy tej powieści nie sposób się nudzić – trzeba ją przeczytać. Autorzy piszący pogodnie są dzisiaj w cenie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kuba0901 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów