Recenzja książki: Lista Przebojów Trójki 1994-2006

Recenzuje: Aleksander Tabor

We współczesnym świecie mediów radio systematycznie przegrywa, nie tylko ze swoim wieloletnim przeciwnikiem - telewizją, ale także ze stosunkowo nowym rywalem – internetem. Czasy, w których to słuchowisko Orsona Wellesa przeraziło miliony Amerykanów, bezpowrotnie już minęły. Rola radia dla wielu z nas ogranicza się obecnie do funkcji „umilacza” podróży samochodem, ewentualnie jako źródło najnowszych „gorących hitów”. Telewizyjne kanały muzyczne oprócz dźwięku oferują jeszcze obraz, a takie stacje jak TVN24, czy też odmieniona TVP3 gwarantują równie szybkie i sprawne przekazywanie informacji, no i oczywiście oprócz fonii mają one także wizję (programową to nie zawsze). Zapotrzebowanie na radio ratuje głównie wspomniany już samochód, bowiem konieczność ciągłego obserwowania przedniej szyby, a ponadto zerkania w lusterka nie sprzyja obecności w aucie ekranu.

Pewne rzeczy uzyskują jednak na przestrzeni lat status „kultowych”, a wtedy ich popularności zagrozić nie może już nic. Jeśli idzie o polskie audycje radiowe to Lista Przebojów Programu III Polskiego Radia prowadzona od 1982 przez Marka Niedźwieckiego z pewnością się do nich zalicza. Trudno znaleźć chyba człowieka, który mimo rzadkiego obcowanie z radiem nie słyszał choć raz słynnej „Listy przebojów Trójki”.

Fale w eterze i ludzka pamięć bywają jednak ulotne, teraz jednak każdy fan (i nie tylko) tej listy przebojów otrzymuje kompendium wiedzy na jej temat w formie książkowej. „Lista przebojów Trójki 1994-2006” jak sama nazwa wskazuje przedstawia notowania listy z lat 1994-2006 i jest kontynuacją „Listy przebojów programu trzeciego: 1982-1994”, która to ukazała się w 1996. A cóż takiego może się w takowej „encyklopedii” listy przebojów znaleźć?

Na pierwszy rzut oka mamy w tym przypadku do czynienia z czymś na kształt książki telefonicznej bądź też rocznika statystycznego. Niespełna pięćset stron wypełnionych jest bowiem równiutkimi tabelkami zawierającymi dokładne informacje dotyczącymi 650 kolejnych notowań listy. Książka wzbogacona została ponadto zestawieniami takimi jak: najwięcej tygodni na liście, najwięcej tygodni na pierwszym miejscu, największe spadki z pierwszego miejsca, największe skoki na pierwsze miejsce itp.

„Lista przebojów Trójki 1994-2006” to jednak coś więcej; każde notowanie opatrzone zostało wspomnieniowym, sentymentalnym komentarzem Marka Niedźwieckiego, którego osoba jest tak sama ważna (a może i ważniejsza) jak sama lista i umieszczone na niej przeboje. Któż bowiem byłby lepszym przewodnikiem po najnowszej historii muzyki? Powiedzieć trzeba właśnie historii, bowiem liczne nazwiska pojawiające się w zestawieniu „Listy przebojów Trójki” są dla współczesnego, nastoletniego odbiorcy równie odległe jak Elvis Presley i Mieczysław Fogg dla mnie.

Stali słuchacze listy, którzy w każdy piątek o godzinie 19 zasiadają przed odbiornikami na pewno będą tą książką zachwyceni, także fani poszczególnych wykonawców chętnie sprawdzą jaką popularnością cieszyli się w odpowiednim czasie ich idole. Bez wątpienia jednak po „Listę przebojów Trójki 1994-2006” sięgnąć może każdy miłośnik muzyki, gdyż stanowi ona niezwykle interesujące źródło wiedzy o tym jak zmieniała się ona na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Warto posłuchać „Listy przebojów Trójki” i warto przeczytać poświęconą jej książkę gdyż trudno o zestawienie w jednym miejscu twórców tak od siebie odległych jak Grzegorz Turnau, Metallica, Kaliber 44, Radiohead i Celine Dion. Tymczasem to ich właśnie przeboje znalazły się w trzydziestce najpopularniejszych utworów z 24 kwietnia 1998. To akurat notowanie wybrałem losowo, podobny zestaw prezentuje jednak właściwie każde z nich.

Coś jest w tym zdaniu umieszczonym na okładce książki, że Lista Przebojów jest tak stara jak muzyka

Kup książkę Lista Przebojów Trójki 1994-2006

Zobacz opinie o książce Lista Przebojów Trójki 1994-2006
Nie wierzę w życie pozaradiowe
Marek Niedźwiecki0
Okładka ksiązki - Nie wierzę w życie pozaradiowe

Marek Niedźwiecki wyłącza mikrofon i po cichu opuszcza Myśliwiecką. W domu czekają na niego Billie Holiday (na chandrę) i Genesis (w godzinie melancholii)...

Australijczyk
Marek Niedźwiecki0
Okładka ksiązki - Australijczyk

GDZIE NIEDŹWIEDZIE ZIMUJĄ Mimo że nie wyobraża sobie, by na stałe wyjechać z Polski, trudno mu żyć bez corocznych długich wypadów na ,,koniec świata"...