Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Listy z jeziora

Agnieszka Korol

Ocena ( 4 osoby )
4.2
Wydawnictwo: Promic
Data wydania:
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7502-242-1
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Mazurska opowieść

Życie gna przed siebie nieubłaganie, a my jesteśmy tylko biernymi obserwatorami rzeczywistości. Nie sposób zatrzymać mijających chwil, możemy tylko trwać tu i teraz, osadzeni w teraźniejszości, z optymizmem wyczekując przyszłości. Czasami jednak to właśnie przeszłość, którą zostawiliśmy za sobą, upomina się o należne jej miejsce i uwagę, a niekiedy - o naprawienie błędów popełnionych świadomie bądź nie.

 

Przeszłość prześladuje także Irenę Szaradę, bohaterkę mazurskiej opowieści autorstwa Agnieszki Korol „Listy z jeziora”. Książka przesycona jest zapachem lasu i lekkim zefirkiem wiejącym znad Jeziora Szarego, a w atmosferę sielskości znakomicie wpisuje się pensjonat prowadzony przez Irenę. Wydawałoby się, że tu, w Szarudze, gdzie czas jakby zwalnia swój bieg, nic złego nie może się wydarzyć. Co mają zatem znaczyć listy w zielonych kopertach, które przychodzą na adres pensjonatu?„Ireno, przypomniałem sobie wszystko. Jestem w pobliżu. Za to, co zrobiłaś, zostaniesz ukarana. Albert”- pogróżki takiej treści otrzymuje Irena. I choć może się wydawać, że to żart znudzonych dzieciaków, to niestety - tak nie jest. Napięcie rośnie z każdą kolejną wiadomością, a my powoli, niczym kadr po kadrze, rejestrujemy zmiany nastrojów kobiety i ogarniający ją nastrój psychozy. Podejrzanym staje się każdy - od gości począwszy, na pracownikach pensjonatu i wszystkich ludziach z nim związanych skończywszy.

 

Sprawa jest o tyle niepokojąca, że ów Albert, którego podpis widnieje na wiadomościach, od lat jest martwy, a przynajmniej oficjalnie uznany za zmarłego. Teraz przeszłość i wszystkie traumatyczne wydarzenia sprzed lat powróciły, by gnębić Irenę i wzbudzać w niej poczucie winy za coś, czego nie zrobiła. Kiedyś kochająca bez granic kobieta, teraz stała się podejrzliwa i oschła. Przez całe swoje dorosłe życia mogła liczyć tylko na siebie, a jedyne bliskie jej osoby to pracownicy pensjonatu i stali bywalcy. Co zdarzyło się przed laty, że Irena panicznie boi się zaufać ludziom? Jakie tajemnice z przeszłości kryją w sobie tereny pensjonatu i kim tak naprawdę jest tajemniczy prześladowca?

 

„Listy z jeziora”, choć są powieścią obyczajową, to zawierają w sobie elementy kryminalnej zagadki. Młody ratownik, chłopak pokojówki, a nawet wierna pensjonariuszka - wszyscy mogą być autorami listów. A może to sprawka nowego sąsiada Ireny, byłego wojskowego (i wdowca), Norberta? Kobieta będzie musiała pokonać swoje lęki i ograniczenia, a nawet otworzyć się na miłość, by uporać się z tą łamigłówką, ale i tak rozwiązanie ją zaskoczy. Ale - cicho, sza, już więcej szczegółów książki nie zdradzę, zachęcając was gorąco do tej letniej mazurskiej powieści.

 

Nie należy w „Listach z jeziora” dopatrywać się trudnej lektury czy rozważań o konsekwencjach czynów z przeszłości. Mamy dość przeciętną historię (z całkiem niezłym pomysłem na fabułę), znakomitą na plażę czy na czas podróży. Akcja przypomina raczej sceny z popularnych telenowel, kolejne listy zaczynają w pewnym momencie już drażnić swą monotonią, a akcja rozwleka się. Obok wątku głównego autorka wykreowała też plejadę różnorodnych postaci, przeżywających swoje wzloty i upadki, a wszystko to dzieje się pod dachem pensjonatu. Najlepsze w książce jest jednak to, że autorka nawet nie próbuje udawać, że tworzy wielką powieść, unikamy zatem „napuszonych” dialogów i sztucznych opisów. „Listy z jeziora” Agnieszki Korol są po prostu takie, jak na książkę na lato przystało - przyjemne, lekkie i szybko odchodzące w niepamięć.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
Irena Szarada prowadzi pensjonat na Mazurach. Pewnego dnia zaczyna otrzymywac listy z pogrozkami. Ktos poprzez szantaz bedzie chcial wykawic jej tajemnice z przeszlosci. W jej obronie stana goscie z pensjonatu, z ktorymi nawiaze ona przyjaznie. Pod mazurskim niebem zrodza.sie rownoez nieoczekiwane uczucia. Przyjemna lektura, polecam!
anulka1312 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mazury,tajemnica,nieszczęśliwa miłość.Nie pierwsza książka ,której akcja rozgrywa się w tym pięknym zakątku naszego kraju.Miłość i tajemnica z przeszłośći to również temat kochany przez autorki .Bo tak naprawdę książki o takiej treści czyta się najchętniej.Mazury.W maleńkim pensjonacie od lat spotykają się te same osoby.Atmosfera sielska i swojska.Każdy zna każdego i czuje się jak w rodzinie.Pewnego dnia do pensjonatu przychodzi listonosz.Przynosi właścicielce pensjonatu list w zielonej kopercie.Gdy Irena Szarada otworzyła list i przeczytała jego treść wiedziała-duchy z przeszłości nie dadzą jej spokoju!Już nic nie będzie takie jak dawniej tylko kto i dlaczego chce ją zniszczyć.?Zdruzgotana Irena zaczyna być podejrzliwa w stosunku do wszystkich-pracowników,listonosza,wczasowiczów.Powoli dochodzi do wniosku,że wpada w paranoję i dalej nie da sobie rady/Wtedy na pomoc przychodz przyjaciele.Na horyzoncie pojawia się miłość,na którą serce Ireny zamknęło się wiele lat temu.
agnik66 plusminus Linia koment
Irena Szarada to właścicielka pensjonatu w Szarudze. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce szare, d deszczowe, a znajduje się w okolicach mazur. Wczasowiczów nie ma tam zbyt dużo, ale pani Irena ma swoich stałych bywalców, którzy co roku do niej przyjeżdżają i wypoczywają. Jej pensjonat cieszy się dobrą sławą.

Życie toczy się spokojnie, ale wkrótce to się zmienia. Irena zaczyna dostawać listy w zielonych kopertach, a zawierają one pogróżki. Nadawca podpisuje się imieniem Albert, czyli tak, jak na imię miał mąż pani Ireny, który zginął dawno temu. Ktoś próbuje skłonić ją do sprzedania pensjonatu i miany miejsca zamieszkania.

Właścicielka nie wie kto za tym wszystkim stoi, więc zaczyna podejrzewać dosłownie każdego. Nie wie komu może zaufać.

Oczywiście zagadkę listów z pogróżkami czytelnik odkryje na samym końcu. Ja nie domyśliłam się kto za tym wszystkim stoi. Byłam absolutnie zaskoczona.

Mimo, że był wątek kryminalny to brakowało mi napięcia.Właściwie przez całą książkę pogróżek przybywa i nic się nie dzieje. Jakby jeszcze ich treść była oryginalniejsza to jeszcze by uszło, ale tak to robiło się to nudne.

Książka zawiera za mało opisów, zbudowana jest w większości z dialogów i trochę mi to przeszkadzało.

Styl wypowiedzi niektórych bohaterów irytował mnie.

Co do bohaterów to jest ich bardzo dużo, ale spokojnie można ich wszystkich zapamiętać.

zuzankawes plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
Ludzie listy piszą – recenzja książki Agnieszki Korol „Listy z jeziora”

Całość dostępna na blogu:
http://pannazuzanna.wordpress.com/2011/12/02/ludzie-listy-pisza-recenzja-ksiazki-agnieszki-korol-%E2%80%9Elisty-z-jeziora/
Za górami, za lasami…a właściwie za jeziorem. Tak mogłaby rozpocząć się opowieść „Listy z jeziora” pani Agnieszka Korol. Bo powieść, którą udało jej się stworzyć, jest ciepłą, nieomal bajkową historią, w której pojawiają się postacie i motywy, które nieco przypominają postacie z bajek. Jest ktoś, przypominający rozkapryszoną księżniczkę (Sylwia), książę z bajki (Krzysiek Wierski), zły czarownik (szantażysta), sierotka (Marcelka). I dziwić się nie należy, bo Agnieszka Korol, to specjalistka w dziedzinie bajek dla dzieci, a w dorobku ma m.in. ”Bajki o smokach”.
I choć „Listy…”, to nie bajka, a powieść obyczajowa z wątkami miłosnymi i motywem sensacyjno-kryminalnym, to jest w tej lekturze coś niezwykle delikatnego, ulotnego i baśniowego.
Od samego początku powieść Agnieszki Korol intryguje. Czytelnik zostaje wciągnięty w pułapkę; w matnię, z której wyjść może jedynie czytając książkę do końca. Intryga, która wciąga nie jest zbyt skomplikowana: Irena, właścicielka pensjonatu zaczyna otrzymywać listy w zielonych kopertach. Wbrew jednak słowom znanej piosenki, w której pada zdanie: „napisz proszę chociaż kilka słów”, listy nie są pożądane przez kobietę. Co gorsza, ich treść sprawia, że Irena z dnia na dzień coraz mocniej zamyka się w sobie, tracąc zaufanie do ludzi. Co zawierają owe listy? Pogróżki! Ich treści jednak nie zdradzę za żadne skarby…
Poza wątkiem kryminalnym z listami w tle, mnóstwo w „Listach…” miłości. Czuć ją w powietrzu, jak to latem w czasie kanikuły bywa. I podobnie jak w telenowelach brazylijskich, co chwilę zmieniają się obiekty westchnień poszczególnych bohaterów. Co jakiś czas, niczym wulkan wybucha uczucie. Miłość i zazdrość przeplatają się non stop. Trzeba zachować czujność, by nie stracić rozeznania, kto podkochuje się w kim, a kto właśnie przestał być obiektem adoracji. I dzięki temu, jest to niezwykle lekka i przyjemna lektura rozgrywająca się w sielskiej scenerii mazurskiego jeziora, którą od czasu do czasu zakłóca tajemnicza zielona koperta.
Powieść jest także historią o niszczycielskiej sile zazdrości, nienawiści, nieufności. To świetna ilustracja w jaki sposób podejrzliwość może zatruć życie, a brak zaufania do drugiego człowieka pogłębia samotność i bezradność.
Daje też lekcję, z której czytelnik powinien sam wyciągnąć dla siebie naukę i wnioski. Uczy, że niektóre sprawy nabierają innego znaczenia, jeśli spojrzeć na nie z innej perspektywy. Jest swoistym źródłem pięknych sentencji, o których należałoby pamiętać na co dzień, przy kontaktach z ludźmi. Na mnie niezwykłe wrażenie zrobiło zdanie: „Każdy człowiek pozostawia w nas jakiś ślad.”
Żeby jednak nie było tak sielsko i anielsko, dorzucę kilka słów krytyki. Małym minusem książki jest dość archaiczny, mało wiarygodny język, którym posługują się bohaterowie. Np. język Marcelki - jest zdecydowanie zbyt dojrzały, jak na język tak małej dziewczynki, pomimo że jest niezwykle rezolutnym dzieckiem. Korol włożyła w usta dziewczęcia słowa, których tak małe dziecko nie może jeszcze znać. Podobnie jest z językiem, którym posługują się młodzi wczasowicze. Nie dość, że zwracają się do siebie per „pan” „pani”, to i różnych dziwolągów językowych w ich słowniku nie brak. Odbiera to ich postaciom nieco autentyczności. Nie ma to jednak szczególnie dużego znaczenia, bo ogólny wydźwięk powieści jest niezwykle pozytywny, a lektura broń boże nieprzytłaczająca.
Jeśli dorzucić do tego dość zaskakujące rozwiązanie wątku z tajemniczymi listami, daje to gwarancję satysfakcji z lektury tym czytelnikom, którzy poszukują książki na spokojny wieczór pod kocem i kubkiem kakao w dłoni.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów