Recenzja książki: Lubię palić, ale teraz chcę przestać. Jak rzucić palenie w 30 dni

Recenzuje: Justyna Gul

Paleniu powiedź NIE!

Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na raka, a wśród narządów najczęściej atakowanych przez tę chorobę są płuca i oskrzela. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem opublikowała badania, z których wynika, że w 2012 roku na nowotwory zmarło na świecie 8,2 mln. ludzi. Eksperci prognozują stopniowe zwiększanie się tego odsetka w najbliższych latach, zaś z obliczeń wynika, że w roku 2025 19,3 mln. ludzi będzie cierpieć na chorobę nowotworową. W celu ograniczenia ryzyka zachorowania przede wszystkim należy zrezygnować z palenia papierosów.

Większość palaczy deklaruje, że może przestać palić w każdym momencie, niektórzy próbują natomiast tłumaczyć trwanie w nałogu i przekonywać, że przecież na coś trzeba umrzeć. Prawda jest jednak taka, że rozstanie z nałogiem nie jest takie proste. Oprócz uzależnienia od nikotyny palenie jest po prostu odstesowujące - paląc, odrywamy się choć na chwilę od bieżących problemów. Niestety, jak możemy przeczytać w poradniku Lubię palić ale teraz chcę przestać! autorstwa Andreasa Joppa, po 45 minutach poziom nikotyny w organizmie obniża się tak bardzo, że już ma się ochotę na następnego papierosa. Opublikowana nakładem wydawnictwa Burda Książki pozycja pokazuje, jak rzucić palenie w 30 dni – tak przynajmniej brzmi deklaracja umieszczona na obwolucie książki. Czy rzeczywiście jest to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że większość palaczy ma za sobą zazwyczaj kilka nieudanych prób zerwania z nałogiem?

Autor, dziennikarz medyczny, trener zdrowego trybu życia i autor bestsellerów, prezentuje niekonwencjonalne podejście do terapii i zamiast przekonywać o szkodliwości palenia, nakłania do odkrycia przyczyn sięgania po papierosa. Ta zmiana perspektywy pozwoli na eliminację nałogu poprzez dotarcie do źródła i uporanie się z czynnikami motywującymi do trwania w uzależnieniu. Czy naprawdę chciałbyś dostać tylko kilka rad i prostą receptę na rzucenie palenia? – pyta Jopp , dodając – Wówczas prawdopodobnie szybko zerwałbyś z nałogiem, ale równie szybko wróciłbyś do znanego wzorca myślenia. Szybciej, niż byś chciał się do tego przyznać, znów trzymałbyś w reku papierosa.

Książka składa się z pięciu części, z których pierwsza zmusza nas do przyznania, że palenie jest przyzwyczajeniem, jest też sposobem na przetrwanie wiecznego wyczekiwania na egzamin, koleżankę, spóźniający się autobus, a także zaspokojeniem zwyczajnej zachcianki. Autor podejmuje również próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego papierosy - w przeciwieństwie do narkotyków - są powszechnie akceptowane.

W części drugiej Jopp poszukuje związków pomiędzy paleniem a psychiką, zachęcając do wykonania krótkiego testu Fangerströma, pokazującego stopień uzależnienia od nikotyny. Autor obala również fałszywe przekonanie, że papieros działa pobudzająco, usuwa zmęczenie, poprawia nastrój oraz pobudza trawienie. Okazuje się, że badanie EEG (badanie bioelektrycznej czynności mózgu) pokazuje, iż u palaczy, którzy zapalili papierosa oraz u niepalących aktywność fal mózgowych jest taka sama. Jopp nakłania również do obserwowania swojego zachowania jako palacza i odpowiedzi na pytania dotyczące częstotliwości palenia i momentów, w których sięgamy po papierosa. W tej części znajdziemy również wywiad z profesorem Parrottem, ekspertem w kwestiach związanych z psychicznymi i emocjonalnymi skutkami uzależnienia od nikotyny.

Lektura trzeciej i czwartej części pomoże nam rozprawić się z wieloma przyczynami palenia, w tym z lękiem przed przybraniem na wadze po odstawieniu papierosów, natomiast część piąta omawia skuteczne strategie rzucania palenia. Odzwyczajanie się od papierosów można porównać do nauki jazdy na rowerze – pisze Jopp, zauważając, że wiele osób palących żyje w nieustannym lęku przed porażką, przed konfrontacją z brakiem silnej woli, z niemożliwością odstawienia papierosów. Autor pokazuje, jak można dodatkowo zmobilizować swoje podświadome siły w walce z paleniem, wykorzystując terapię hipnozą czy nikotynowe terapie zastępcze.

Lubię palić ale teraz chcę przestać! to cenna pomoc w walce z nałogiem przede wszystkim dlatego, że choć obiecuje spektakularny sukces, to stanowi oryginalne podejście do tematu. Autor nie namawia bowiem do natychmiastowego rzucenia palenia, ale do przepracowania przyczyn sięgania po papierosy. Dogłębna znajomość siebie oraz motywów, jakie kierują nami w momencie sięgania po papierosy, umożliwia eliminację przyczyn nałogu, a w konsekwencji odstawienie papierosów. Warunkiem skuteczności lektury oraz tego, by czas jej poświęcony nie był czasem straconym, jest jednak rzeczywista refleksja nad swoim postępowaniem i próba dogłębnego poznania siebie.

Kup książkę Lubię palić, ale teraz chcę przestać. Jak rzucić palenie w 30 dni

Zobacz opinie o książce Lubię palić, ale teraz chcę przestać. Jak rzucić palenie w 30 dni
Autor