Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda

Stanisław Sławomir Nicieja

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: listopad 2009
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-244-0117-8
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Każdy naród potrzebuje legend; nie tych bajkowych, jak te o smoku wawelskim czy złotej kaczce, ale tych, które wyrosły na mocno zroszonym krwią bohaterstwie jednostek czy grup walczących o wartości istotne dla rodaków. Nie dość, że służą one jako pomniki dla tych wspaniałych ludzi, którzy odważyli się nawet poświęcić swoje życie, ale także pozwalają na propagowanie patriotyzmu i uczenie ‘porządnego’ stosunku do Ojczyzny. Literatura popularnonaukowa i historyczna może przyjmować do nich dwa stosunki – krytyczny, pokazujący że powtarzane bezmyślnie frazesy o tamtych wydarzeniach mają niewiele wspólnego z prawdą, albo utrwalający legendę, podkreślający zasadność wszelakich pełnych patriotyzmu westchnień. Akurat do tej drugiej kategorii należy najnowsza książka Stanisława Sławomira Nicieji, profesora nauk historycznych i znawcy tematyki Polskich Kresów, „Lwowskie orlęta”, opowiadająca, jak można się domyślić po tytule, o walkach o przyłączenie Lwowa do Polski w latach 1918 – 1920.

Jest to chyba najlepszy opis treści książki, bo trudno jest wcelować dokładnie w temat całego traktatu. Mowa tu o przebiegu walk, wybitnych i tych zwykłych uczestnikach bitew, cmentarzu Orląt Lwowskich, który wzbudzał (i ciągle wzbudza) skrajne emocje w stosunkach polsko-ukraińskich; znaleźć można dużo o polityce i sporo o sztuce, a także trochę o wojskowości. To pewnego rodzaju historyczny groch z kapustą, miejscami nie trzymający się chronologii, czasem trochę zbyt ogólnikowy, choć na pewno poparty dogłębnymi badaniami i wypełniony ciekawostkami i faktami, które zaintrygują nawet znawców okresu międzywojennego.

Nicieja pisze bardzo żywo, plastycznie oddając całą sytuację i wyraziście kreśląc obrazy kresowiaków. Często odwołuje się do wspomnień i poezji z tamtego okresu, ukazując sytuację oczami uczestników lub ich bliskich. W jego wydaniu nawet historia cmentarza staje się fascynująca, nie mówiąc już o tym, jak dokładnie jest ona przedstawiona. Przyjemny, lekko gawędziarski ton wypowiedzi sprawia, że „Orlęta…” czyta się świetnie. Podejrzewam też, że mogą one wywołać przypływ dumy narodowej i niewymuszonego patriotyzmu w czytelniku. Także ciekawe są liczne zdjęcia, szkoda tylko, że wyłącznie czarno-białe, niektóre z tamtego okresu, inne przedstawiające późniejsze widoki na najważniejsze miejsca i pomniki.

Ale tu dochodzimy do innego aspektu książki: traktowania legendy, jaką obrosły Orlęta Lwowskie. Nicieja ugruntowuje i podkreśla obraz walczących o Lwów, który już wcześniej znaliśmy z patriotycznych pogadanek. Jak dla mnie brakuje tu odrobiny krytycyzmu, pokazania tej ciemnej strony walki, a nie tylko wspaniałych obrazów wyciskających łzy z oczu – łzy smutku albo wzruszenia, w zależności od fragmentu. Faktycznie, autor nie pomija ekscesów antysemickich i nieprzychylnych plotek o bohaterach walki, ale z drugiej strony trudno jest się z nim zgodzić, że sytuacja, w której czternastolatek pyta żołnierza, jak załadować (gorący jeszcze) karabin, jest „humorystyczna”. Brakuje tu choćby napomknienia o kontrowersjach otaczających udział młodzieży (dzieci, nazywajmy rzeczy po imieniu) w walce – czemu oburzamy się słysząc o wykorzystywaniu w Afryce bądź krajach arabskich dzieci w czasie działań wojennych, a jednocześnie nie widzimy niczego dziwnego w trzynastolatkach z karabinami we Lwowie?

„Orlęta Lwowskie” to ciekawa i intrygująca książka, którą czyta się nad wyraz przyjemnie pomimo tak poważnej tematyki. Chociaż nie spełnia wszystkich pokładanych w niej nadziei, to jednak w prosty i pełen emocji sposób przybliża tą tak kontrowersyjną tematykę. Nicieja stworzył literacki pomnik legendzie Orląt Lwowskich, pokazując czytelnikowi, dlaczego właściwie te wydarzenia były tak wyjątkowe i czemu stały się rozpoznawalnym przez wszystkich Polaków symbolem odwagi. Napisana z wyjątkową pasją, książka powinna zainteresować nawet tych będących na bakier z historią.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Franca Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów