Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Madame Hemingway

Paula McLain

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-10-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-62478-43-9
Liczba stron: 398
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Stracone pokolenie


Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami - więc kto je może rozpoznać? Takie wątpliwości targały Ernestem Hemingwayem przez całe życie, a jego samobójcza śmierć wydaje się potwierdzeniem, że szczęścia tego pisarz nigdy nie odnalazł. Mimo sukcesów, jakie odnosił i kobiet, które go uwielbiały, on sam pozostawał egoistą, skoncentrowanym tylko na tworzeniu, a temu procesowi podporządkowane było całe otoczenie, z żoną na czele.


To właśnie ona, Hadley Richardson, opowiada o tym wielkim twórcy i jego trudnym dochodzeniu do pozycji, jaką zdobył w literaturze. Książka Madame Hemingway autorstwa niezwykle utalentowanej Pauli McLain to porywająca powieść o życiu jednego z przedstawicieli ogarniętego pesymizmem po przeżyciach I wojny światowej tzw. "straconego pokolenia", a zarazem obraz kipiącego muzyką i oblewanego czerwonym winem Paryża lat 20. i tamtejszej cyganerii. To także spotkanie z takimi postaciami, jak Gertruda Stein, James Joyce, Ezra Pound i Sylvia Beach, ich problemami, rozterkami i dziełami.

 

Kobiece spojrzenie na sylwetkę pisarza kojarzonego głównie z lekturą Starego człowieka i morza czy ze znakomitą powieścią Komu bije dzwon nie tylko lepiej pozwala zrozumieć jego książki, ale pozwala też poczuć ułamek napięcia, które towarzyszyło mu przez całe życie. I choć informacje o tym, że cierpiał on na chorobę afektywną dwubiegunową pojawiły się już po jego śmierci, to śledząc dojrzewanie Hemingwaya jako mężczyzny, męża, ojca czy - wreszcie - pisarza, można stwierdzić, iż pewne symptomy pojawiały się dużo wcześniej.Hemingway uwielbiał pochwały i potrzebował ich, a przy tym był na tyle zadufany w sobie, egoistyczny i że stopniowo zrażał do siebie wszystkich przyjaciół. Jednocześnie w jego życiu pojawiły się kobiety w tym Pauline, przyjaciółka Hadley. Swego rodzaju trójkąt, który tworzą, zabija ich wszystkich powoli i nadchodzi czas decyzji…

 

Madame Hemingway to powieść wyjątkowa, którą czyta się jednym tchem, przenosząc się do Paryża lat dwudziestych, do miasta, które nigdy nie śpi. To tam artystyczna bohema tworzy, kocha i zdradza, to tam rodzi się nowe życie, ale i codziennie umiera czyjeś serce. Na tym tle, odsłaniając powoli postać Hemingwaya, dochodzimy do wniosku, że człowiekiem takim jak on można gardzić, można go też podziwiać, ale nie można obok niego przejść obojętnie. Nad Hadley należy się natomiast litować, choć nie ukrywam, że tu litość podszyta jest pełnym niezrozumienia podziwem. Dla męża wyrzekła się ona swojego życia i wiernie podążała zawsze krok za nim, wspierała go i ślepo popierała większość jego decyzji. Ogień, który rozpalił jej duszę w pierwszych miesiącach związku, szybko się wypalił, pozostawiając tylko gorycz porażki. Sama mówi: Nie potrafiłam dosięgnąć każdego zakątka duszy Ernesta, a ona wcale tego nie chciał. Potrzebował mnie dla poczucia bezpieczeństwa i poparcia, którego mu udzielam, podobnie było ze mną. Ale jemu podobało się też to, że w każdej chwili może zapaść się w swoje pisanie, z dala ode mnie. Późniejsze życie Hemingwaya pokazuje, że Hadley rzeczywiście była dla niego ostoją, jego portem, z którego dobrowolnie zrezygnował, w poszukiwaniu szczęścia. Szczęścia, którego jednak nigdy nie odnalazł.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,biografie, dzienniki,powieści,
Niesamowita opowieść o kilku latach życia Ernesta Hemingwaya widziana oczami jego żona. Ta książka rzuca nowe światło dla tych którzy czytali powieści tego autora. tytułowa Madame to chorowita dziewczyn aktora porzuciła już nadzieje na zamążpójście. Tymczasem poznaje młodszego od siebie mężczyznę, który zupełnie zaprząta jej myśli i serce. Nikt nie daje im zbyt wielkich szans a jednak postanawiają się pobrać. Od początku żyją w trójkę on, ona i jego twórczość, której podporządkowują wiele. Dla niej wyprowadzają się do Paryża, zawierają nowe znajomości, tryb życia i porządek dnia. Okazuje się jednak że jest ona bardziej wymagająca niż obydwojgu im się na początku wydawało. Czy żona znajdzie w sobie tyle sił by wszystko jej podporządkować i czy to wystarczy by na zawsze zostali razem? Serdecznie polecam!
kasandra_85 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Chicago, lata dwudzieste. Poznaje dwudziestoośmioletnią Hadley Richardson, młodą dziewczynę, która przestała już marzyć o miłości i wierzyć, że może być szczęśliwa. W tym właśnie momencie spotyka on młodego Ernesta Hemingwaya. Wszystko zmienia się stopniowo, w końcu rozwój uczucia nabiera tempa i rumieńców, aby w końcu zakończyć się ślubem tych dwojga. Młodzi małżonkowie dość szybko wyjeżdżają do Paryża, gdzie dołączają do paryskiej bohemy. Jednak świat europejskich artystów, tętniący życiem, zabawami i alkoholem różni się znacząco od tego, czego pragną Hemingwayowie. W niełatwych dla nich chwilach próbują oni na nowo zrozumieć swoje potrzeby, by nie zatracić się w odmienności i znaleźć równowagę. Mimo tego, w ich związek ukradkiem wkradają się rozterki, drobne oszustwa i kłamstwa, które tak boleśnie ranią ich uczucia i wszystko komplikują...

 

 

Książkę czyta się znakomicie. Paula McLain może poszczycić się świetnym piórem, a język powieści jest żywy i na tyle lekki, że lektura nie przysparza najmniejszych trudności. Ciekawa i barwna fabuła, szeroka gama bardzo różnorodnych bohaterów i obraz artystów zostały tu przedstawione świetnie, drobiazgowo i w intrygujący sposób. Ta lektura pochłania czytelnika bez reszty i nim się on obejrzy, już dotarze do ostatniej strony. Wiele tu również silnych, czasami skrajnych emocji oraz wiele chwytających za serce sytuacji. Warto samemu się o tym przekonać.

 

 

Madame Hemingway to opowieść o miłości, zdradzie, wyrzeczeniach, trudach wspólnego życia czy też o literackim świecie, którego nie znamy. To także fascynujący obraz powojennego Paryża, z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Powieść tę polecić warto zarównym wszystkim miłośnikom książek biograficznych, jak i koneserom twórczości Ernesta Hemingwaya. 
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów