Recenzja książki: Mądrość słów św. Franciszka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Franciszek nie bez powodu zwany jest „szaleńcem Bożym”. Pochodzący z bogatej rodziny Francesco Bernardone dał się poznać jako ktoś, kto jest zdolny poświęcić wszystko dla Chrystusa i Jego Ewangelii. Do rąk czytelników została oddana niewielka książeczka Mądrość słów św. Franciszka, która pokazując głębię jego posłannictwa, zaprasza do skorzystania z rad aktualnych nie tylko przed wiekami, ale skonstruowanych również na miarę współczesnych czasów. Tak więc: wczoraj, dziś i jutro to czas najbardziej odpowiedni, by głoszone przez świętego Franciszka zasady chrześcijańskiego życia spotkały się z aprobatą człowieka wszystkich czasów i narodów.

Publikacja wydawnictwa Święty Wojciech zaliczana jest do tych, które bez najmniejszych nawet wątpliwości spotkają się z aprobatą czytelnika. Książka (ze względu na niewielki rozmiar)– mieszcząc się w damskiej torebce – służyć będzie możliwymi do zastosowania w codziennym życiu przemyśleniami. Ponieważ każdy człowiek winien rozprzestrzeniać wokół siebie prawdę, dobro i piękno, ideałem byłoby, gdyby myśli świętego Franciszka na stałe zagościły w zwykłej, szarej codzienności każdego z nas, ułatwiając pokonywanie codziennych trosk i kłopotów. Sięgnięcie po lekturę ułatwi przeżywanie trudów życia w sposób najprostszy z możliwych, ucząc roztropności w korzystaniu z dóbr tego świata, ze szczególnym akcentem położonym na szerzenie pokoju i otaczanie szacunkiem wszelkiego stworzenia.

W książeczce znalazły się myśli krótkie, ale za to konkretne. Mając swoje źródło w modlitwach, rozważaniach oraz ustanawianych dla wspólnot zasadach, emanują miłością, pobożnością i łagodnością. Pomocne w życiu okazują się głębokie przemyślenia skoncentrowane wokół napawającego tajemnicą dzieła stworzenia oraz nie pozwalających przejść obojętnie słów Modlitwy Pańskiej. Ten, kto sięgnie po lekturę, bez wątpienia będzie usatysfakcjonowany: stosowanie w codziennym życiu propozycji świętego Franciszka i dopuszczenie do głosu pokory oraz pobożności ułatwi osiągnięcie radości doskonałej.

Niewielka książeczka wydawnictwa Święty Wojciech z pewnością zostanie potraktowana poważnie. Winni sięgnąć po nią nie tylko teolodzy, ale również ci, którzy z teologią nie mają bezpośredniego związku. Życiowe zasady (z jednej strony ponadczasowe, z drugiej natomiast - możliwe do stosowania każdego dnia) pomogą pokonać złudne pokusy oraz uporać się z wciąż mnożącymi się przeciwnościami. Stonowane kolory, barwne tła, elementy ozdobne oraz delikatne motywy pełnią funkcję uspokajającą, stawiając czytelnika w opozycji do statusu zabieganego człowieka XXI wieku. Przykład Franciszka Bernardone dla każdego chrześcijanina winien być propozycją nie do odrzucenia. W pozostawionej przez niego Mądrości słów… każdy odnajdzie coś dla siebie.

Kup książkę Mądrość słów św. Franciszka

Zobacz opinie o książce Mądrość słów św. Franciszka
Mądrość słów św. Franciszka
Monika Woroniec (opracowanie wersji polskiej)