Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Magiczna zagadka

Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2012-02-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788326503580
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Klub detektywów znów w akcji


Co może łączyć listonosza, właściciela antykwariatu, gospodynię domową, byłego adwokata, dziennikarkę i trójkę nastolatków? Z pewnością fakt, iż są mieszkańcami jedne kamienicy pod numerem 11 w zaułku Woltera w Paryskiej dzielnicy Marais. Ale nie tylko… Ta zróżnicowana grupa to w rzeczywistości detektywi-amatorzy, bezlitośnie tropiący dowody zbrodni i złoczyńców, zdolni poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej skomplikowaną zagadką. Za każdym razem, kiedy na horyzoncie pojawia się tajemnica, oni zbierają się w dawnym mieszkaniu należącym do słynnego niegdyś detektywa Gustava Darbona, gdzie przy aromatycznym placku Jaśminy (oraz innych łakociach, od których w trakcie lektury aż cieknie ślinka), są w stanie zaplanować nawet najbardziej skomplikowaną akcję i prowadzić sprawy godne samego Sherlocka Holmesa i dr Watsona.

 

O tym wielce oryginalnym klubie detektywistycznym przeczytamy za sprawą P.D. Baccalario i A. Gatti`ego. Cykl powieści kryminalnych Na tropie sensacji, adresowanych (nie tylko) do młodzieży to fantastyczna wyprawa w świat, w którym logika i dedukcja są ważniejsze niż emocje, choć i te nieczęsto odchodzą w cień. Nie sposób uniknąć jest bowiem gorączkowego napięcia, kiedy zbliżamy się do rozwiązania zagadki czy jęku zawodu, kiedy kolejne tropy prowadzą nas w ślepą uliczkę.

 

W tomie Magiczna zagadka wraz z przyjaciółmi zajmiemy się rozszyfrowaniem arcytrudnej zagadki napaści na wielkiego mistrza sztuk magicznych, niejakiego Offenbacha, największego iluzjonisty naszych czasów. Przebywający na zjeździe magików w hotelu Etoile, został on w nocy uderzony w głowę ciężkim wazonem i walczy o życie w szpitalu. Nikt nie widział sprawcy, nikt nie może go zidentyfikować, a w tej sprawie nawet policja jest bezsilna. Całe szczęście, że dzielna drużyna znajduje informatora - kucharza z hotelu Etoile, który zdradza szczegóły sprawy, dzięki którym naszym bohaterom udaje się trafić na trop niejakiego Estebana Gallego, pomocnika, który w feralny wieczór obsługiwał magików, po czym… zniknął w niejasnych okolicznościach.

 

Okazuje się, że ów Esteban to mężczyzna z kryminalną przeszłością. Spędził on w więzieniu piętnaście lat za przestępstwo, którego (jak twierdzi) nie popełnił. Jedynym dowodem jego winy były zeznania naocznego świadka, nastoletniej Izabeli Granger, która rzekomo rozpoznała jego twarz. Jakie znaczenie ma jednak kradzież sprzed lat dla sprawy napaści na Offenbacha? Czy pomylone przez służbę fraki są kolejnym mylnym tropem, czy może stanowią klucz do sprawy? Gdzie jest Esteban w chwili obecnej? Pytania mnożą się w głowie naszych detektywów i nawet pyszny piernik pani Jaśminy nie jest w stanie natchnąć detektywów i podsunąć im rozwiązania zagadki. Będą zatem musieli oni zastosować w praktyce motto Holmesa: kiedy odrzuca się wszystko, co niemożliwe, to, co pozostanie, jakkolwiek byłoby nieprawdopodobne, musi być prawdą. Czy przyniesie to oczekiwany skutek? Nasi bohaterowie będą musieli spróbować, bowiem schwytany właśnie przez policję Esteban wydaje się rzeczywiście niewinny, a jego zapewnienia, że nie skrzywdził Offenbacha - prawdziwe. Bohaterowie rozwiązania zagadki będą musieli poszukać w przeszłości, gdzie może tkwić istotna wskazówka.

 

Magiczna zagadka to kolejna już znakomita powieść P.D. Baccalario i A. Gattiego, w której wraz z członkami klubu detektywów-amatorów będziemy musieli wysilić nasze szare komórki, bowiem sprawa, którą rozwiązuje drużyna, jest jedną z najtrudniejszych w jej „karierze”. Porywająca fabuła, wspaniałe pomysły autorów, skomplikowana układanka kryminalna i znani nam już, sympatyczni bohaterowie - to wszystko sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, a w rozwiązanie zagadki angażujemy się równie mocno, jak mieszkańcy kamienicy pod numerem 11.  Po lekturze nikt inny już nie przekona mnie, że praca detektywa jest łatwa, wymaga bowiem nie tylko analitycznego myślenia, ale i nie lada odwagi. Tym razem udało się wykryć sprawcę, choć zakończenie stanowi prawdziwą niespodziankę. A jak będzie w kolejnym tomie?

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Malinowoherbacia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Dla Dzieci,

Magiczna Zagadka to prawdziwy klasyk w kategorii literatury dziecięcej, familijnej. Osobiście uważam, że powieść ta jest odpowiednią pozycją dla czytelnika w każdym wieku. Lektura tej książki zajęła mi mniej niż jeden dzień, i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie był to czas stracony.Książka traktuje o przygodach detektywów amatorów, którzy spotykają się w kryjówce niegdyś należącej do słynnego detektywa, Pana Gustava Darbona. Poczałkowo spotykają się w celach rozwiązywania zagadek miesiąca. Jednakże pewnego dnia, jeden z detektywów przynosi wiadomość o tym, że wielki mag Offenbach został uderzony wazonem w głowę, co poskutkowało przewiezieniem go do szpitala. Nie ma jednak żadnych informacji na temat sprawcy tego zdarzenia. Detektywi, postanawiają wykorzystać nadarzającą się okazję i podejmują próbę rozwiązania zagadki. Kiedy czytelnikowi wydaje się, że sprawa została rozwiązana, autorzy zwodzą nas i pojawiają się nowe dowody w sprawie. Czy członkowie tajnego klubu detektywów rozwiążą sprawę maga Offenbacha?
 
Musze przyznać, że dla mnie lektura tej książki była prawdziwą przyjemnością. Dawno nie miałam okazji czytać powieści, której bohaterowie okazaliby się tak sympatyczni, pełni wdzięku. Jestem przekonana, że będzie to jedna z lektur, które przeczytam swoim dzieciom w przyszłości. Myślę, że "Magiczna Zagadka" sprawi wiele uciechy młodym czytelnikom i ich rodzicom, poruszy dziecięcą wyobraźnię i dostarczy przygód. 
Uważam, że książka Baccaliaro i Gatti zasługuje na miano dziecięcej klasyki, może bowiem stać się źródłem inspiracji nie tylko do zabaw, ale także wzbudzić nowe zainteresowania w dzieciach, jak choćby zdobywanie wiedzy poprzez stopniowe rozwiązywanie zagadek.

Nie chcąc zdradzać zakończenia książki, powiem tylko, że spełniło ono wszystkie moje oczekiwania, doskonale mnie przy tym zaskakując. Szczególnie ważne, dla wszystkich rodziców powinno być to, że pośród współczesnych autorów literatury dziecięcej, familijnej, są tacy, którzy dbają o to, aby nasze pociechy nie wychowywały się w atmosferze chaosu, brutalnych treści niedostosowanych do psychiki młodego czytelnika, którzy dbają o kształtowanie w dzieciach pozytywnej postawy wobec świata, zdrowej ciekawości oraz podkreślają, że porozumienie międzypokoleniowe może być czymś naturalnym i przyjemnym dla obojga stron. 
W dobie mody na odchylenia i patologie (bo dzisiaj są to tematy najbardziej widoczne we wszelkiego rodzaju mediach), dobrze jest odnaleźć książkę, która traktuje o szczęśliwej rodzinie, przyjaźni i wspólnie przeżywanej przygodzie, która nie jest przygodą dla samej przygody, ale motywowana jest chęcią bezinteresownej pomocy.
Zachęcam gorąco, do przeczytania tej książki oraz  do dzielenia się opiniami na jej temat.


 


więcej moich recenzji na: www.czytamirecenzuje.blogspot.com
  

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów