Recenzja książki: Magiczna zagadka

Recenzuje: Justyna Gul

Klub detektywów znów w akcji

Co może łączyć listonosza, właściciela antykwariatu, gospodynię domową, byłego adwokata, dziennikarkę i trójkę nastolatków? Z pewnością fakt, iż są mieszkańcami jedne kamienicy pod numerem 11 w zaułku Woltera w Paryskiej dzielnicy Marais. Ale nie tylko… Ta zróżnicowana grupa to w rzeczywistości detektywi-amatorzy, bezlitośnie tropiący dowody zbrodni i złoczyńców, zdolni poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej skomplikowaną zagadką. Za każdym razem, kiedy na horyzoncie pojawia się tajemnica, oni zbierają się w dawnym mieszkaniu należącym do słynnego niegdyś detektywa Gustava Darbona, gdzie przy aromatycznym placku Jaśminy (oraz innych łakociach, od których w trakcie lektury aż cieknie ślinka), są w stanie zaplanować nawet najbardziej skomplikowaną akcję i prowadzić sprawy godne samego Sherlocka Holmesa i dr Watsona.

O tym wielce oryginalnym klubie detektywistycznym przeczytamy za sprawą P.D. Baccalario i A. Gatti`ego. Cykl powieści kryminalnych Na tropie sensacji, adresowanych (nie tylko) do młodzieży to fantastyczna wyprawa w świat, w którym logika i dedukcja są ważniejsze niż emocje, choć i te nieczęsto odchodzą w cień. Nie sposób uniknąć jest bowiem gorączkowego napięcia, kiedy zbliżamy się do rozwiązania zagadki czy jęku zawodu, kiedy kolejne tropy prowadzą nas w ślepą uliczkę.

W tomie Magiczna zagadka wraz z przyjaciółmi zajmiemy się rozszyfrowaniem arcytrudnej zagadki napaści na wielkiego mistrza sztuk magicznych, niejakiego Offenbacha, największego iluzjonisty naszych czasów. Przebywający na zjeździe magików w hotelu Etoile, został on w nocy uderzony w głowę ciężkim wazonem i walczy o życie w szpitalu. Nikt nie widział sprawcy, nikt nie może go zidentyfikować, a w tej sprawie nawet policja jest bezsilna. Całe szczęście, że dzielna drużyna znajduje informatora - kucharza z hotelu Etoile, który zdradza szczegóły sprawy, dzięki którym naszym bohaterom udaje się trafić na trop niejakiego Estebana Gallego, pomocnika, który w feralny wieczór obsługiwał magików, po czym… zniknął w niejasnych okolicznościach.

Okazuje się, że ów Esteban to mężczyzna z kryminalną przeszłością. Spędził on w więzieniu piętnaście lat za przestępstwo, którego (jak twierdzi) nie popełnił. Jedynym dowodem jego winy były zeznania naocznego świadka, nastoletniej Izabeli Granger, która rzekomo rozpoznała jego twarz. Jakie znaczenie ma jednak kradzież sprzed lat dla sprawy napaści na Offenbacha? Czy pomylone przez służbę fraki są kolejnym mylnym tropem, czy może stanowią klucz do sprawy? Gdzie jest Esteban w chwili obecnej? Pytania mnożą się w głowie naszych detektywów i nawet pyszny piernik pani Jaśminy nie jest w stanie natchnąć detektywów i podsunąć im rozwiązania zagadki. Będą zatem musieli oni zastosować w praktyce motto Holmesa: kiedy odrzuca się wszystko, co niemożliwe, to, co pozostanie, jakkolwiek byłoby nieprawdopodobne, musi być prawdą. Czy przyniesie to oczekiwany skutek? Nasi bohaterowie będą musieli spróbować, bowiem schwytany właśnie przez policję Esteban wydaje się rzeczywiście niewinny, a jego zapewnienia, że nie skrzywdził Offenbacha - prawdziwe. Bohaterowie rozwiązania zagadki będą musieli poszukać w przeszłości, gdzie może tkwić istotna wskazówka.

Magiczna zagadka to kolejna już znakomita powieść P.D. Baccalario i A. Gattiego, w której wraz z członkami klubu detektywów-amatorów będziemy musieli wysilić nasze szare komórki, bowiem sprawa, którą rozwiązuje drużyna, jest jedną z najtrudniejszych w jej „karierze”. Porywająca fabuła, wspaniałe pomysły autorów, skomplikowana układanka kryminalna i znani nam już, sympatyczni bohaterowie - to wszystko sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, a w rozwiązanie zagadki angażujemy się równie mocno, jak mieszkańcy kamienicy pod numerem 11.  Po lekturze nikt inny już nie przekona mnie, że praca detektywa jest łatwa, wymaga bowiem nie tylko analitycznego myślenia, ale i nie lada odwagi. Tym razem udało się wykryć sprawcę, choć zakończenie stanowi prawdziwą niespodziankę. A jak będzie w kolejnym tomie?

Kup książkę Magiczna zagadka

Zobacz opinie o książce Magiczna zagadka
Magiczna zagadka
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Skradziony obraz
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti0
Okładka ksiązki - Skradziony obraz

Nikola i Simon na tropach sensacyjnej kradzieży: w słynnej galerii sztuki dochodzi do włamania. Jednak, co bardzo dziwne, z galerii zostaje skradziony...

Kieliszek trucizny
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti0
Okładka ksiązki - Kieliszek trucizny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mieszkańcy domu nr 11 w zaułku Woltera to zwykli lokatorzy, jakich wiele w paryskich kamienicach. Jednak pozory...