Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Magiczne oko. Opowiadania zebrane

Izabela Filipiak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 83-74-14237-5
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Najnowsza książka Izabeli Filipiak to zbiór 26 krótkich opowiadań drukowanych wcześniej w zbiorach "Śmierć i spirala" (1992) oraz "Niebieska menażeria" (1997). Jak podkreśla sama autorka:

 

"Lubię pisać opowiadania. Ujawnia się w nich wycinkowość, fragmentaryczność życia- jakieś zdarzenie staje się na chwilę kluczowe dla zrozumienia ułamka czyjejś egzystencji. Powieść chce nas zapewnić, że całe życie ludzkie jest ważne, opowiadanie nie czyni takiego wysiłku, pozostawia tę kwestię otwartą."

 

Te wycinki z życia mają różną treść, ale daje się zauważyć kilka cech wspólnych. Przede wszystkim świat przedstawiony jest tu silnie sfeminizowany (choć mężczyźni występują także, ale tylko po to, żeby odegrać jakąś rolę w życiu danej kobiety). Kobiecość (także jako sposób odczuwania świata) wysuwa się tu zdecydowanie na pierwszy plan, jest w centrum zainteresowania . To nie jedyny wspólny mianownik. Wiele z opowiadań jest bardzo zmysłowych. Nie chodzi jedynie (choć często) o seksualność. Niesamowity jest na przykład opis przygotowania obiadu z opowiadania "Wizyta". Pozwolę sobie zacytować krótki fragment:

 

"Nadine była już w kuchni, sprawdziła kruchość pieczeni, podlała przygotowanym sosem. Patrzyła jeszcze przez chwilę, jak lśniąca masa spływa miękko po brzegach rolady, i wyjęła z lodówki talerz zakąsek przybranych fantazyjnym wzorem z grzybów i papryki."

 

Niezatarte wrażenia pozostawia też fragment opowiadania "Our Lady of The Roses:

 

"Siadamy na drewnianej ławce pod kapliczką gipsowej Matki Boskiej, która uśmiecha się do nas. Na drabinkach, w koszach i wazonach kwiaty jeszcze zesztywniały po nocnym chłodzie. Klaudia wyjmuje różaniec, pod ławką myje łapy przebudzony kot, słyszę szczęk klucza i hałas ciężkich, właśnie otwieranych drzwi. Słońce wyskakuje zza wieży kościoła, połyskuje na listkach rosarium, kwiaty przeginają się pod promieniami, płatki rozchylają się. Kolczaste gałązki wspinają się po kolanach Klaudii, dosięgają złożonych rąk, oplatają piersi, pną się ku szyi, róże pachną".

 

Tutaj mamy odwołanie się do wielu zmysłów. Widzimy poszczególne elementy scenki. Czujemy zapach róż. Słyszymy otwierane drzwi. Wyobrażamy sobie dotyk róż na ciele. Obraz niesamowicie zmysłowy i- przynajmniej ja miałam takie wrażenie- pełen podskórnego erotyzmu.
Jeśli już o erotyzmie mowa... Wiele miejsca jest poświęconego seksowi w różnych ujęciach i odmianach. Znajdziemy obrazy sadyzmu, prostytucji, pedofilii, miłości lesbijskiej ( czasem w zawoalowanej formie- jednej z bohaterek śnią się pieszczoty z lalką ukształtowaną na wzór kobiety), gwałtu i in.

 

Kolejnym wspólnym mianownikiem jest sen. Czasem po prostu opisywane są sny bohaterek. Częściej jednak samo opowiadanie jest skonstruowane tak, że przywodzi na myśl marzenia senne ze swoją specyficzną "logiką". Na ogół są to niestety koszmary. Nawet gdy mamy do czynienia z opisem rzeczywistego życia, to zawiera on zwykle w sobie coś ze złego snu. Powtarzają się motywy nocy, sztuczności (maski, lalki), owadów (przede wszystkim karaluchów). Atmosfera jest na ogół gęsta i mroczna.

 

Ze względu na tę atmosferę i podobieństwo wielu opowiadań do snów książka wymaga znacznego skupienia uwagi. Nie jest to lektura "lekka, łatwa i przyjemna", ale warto po nią sięgnąć, ponieważ artystycznie jest na wysokim poziomie. Pozostawia na długo ślad w pamięci. Nie należy ją tylko czytać do poduszki, szczególnie w okolicach północy. Opisywane koszmary są bowiem niezwykle sugestywne.

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Znakomita seria, zarówno do czytania, jak i słuchania. Dzięki bardzo obrazowej narracji, jaką udało się wprowadzić autorowi, jak i nietuzinkowej i niecodziennej intrydze, a także ciekawie skrojonym postaciom, powieść tę połyka się jednym tchem.

Uwielbiam za ciekawe połączenie fikcji literackiej z prawdą historyczną, możliwość poznania historii "od kuchni", z pałacowymi (a właściwie zamkowymi) intrygami. To powieść, która łączy przyjemne z pożytecznym. Czyta się ją lekko i błyskawicznie, a przy okazji odkrywa kawał historii. I to dosłownie. Bomba.
adgam91 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Kacper Ryx... królewski inwestygator - można by rzec, detektyw. Z właściwą tylko sobie pewnością siebie rozwiązuje najtrudniejsze zagadki, niejednokrotnie będąc o włos od tragedii.
Postać Kacpra już na samym początku wzbudziła we mnie sympatię i wywołała pozytywne emocje. Choć momentami Kacper jest może odrobinę zbyt pewny siebie, wręcz - chełpliwy, jest postacią stuprocentowo pozytywną.
Nasz inwestygator, oprócz rozwiązywania detektywistycznych zagadek, jest studentem medycyny na Akademii Krakowskiej, przyjacielem wielu sławnych postaci jak np, Jak Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Jan Zamojski.
Akcja dzieje się w Krakowie za panowania Zygmunta Augusta, czyta się bardzo szybko, wątki są bardzo interesujące.
Bardzo polecam lekturę!
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Książkę Mariusza Wollengo ,,Kacper Ryx" polecono mi jako kryminał historyczny. Teraz, gdy już powieść przeczytałam, odnoszę wrażenie, że było to określenie mocno nieprecyzyjne. Jest bowiem ,,Kacper Ryx" przede wszystkim powieścią historyczną z mocno rozbudowanym wątkiem kryminalnym. Mam na myśli głównie proporcje i rozłożenie akcentów, ale nie tylko.

Dlaczego sprzeciwiam się nazwaniu książki ,,kryminałem"? Po pierwsze, ze względu na kompozycję. W klasycznym kryminale wszystko kręci się wokół jednej, głównej zagadki. ,,Kto zabił" dowiadujemy się na ostatniej stronie, no, może przedostatniej. Struktura powieści Wollnego jest inna, bardziej przypominająca prawdziwe życie. Mamy do czynienia z kilkoma nakładającymi się na siebie w czasie zagadkami - jedne zostaną rozwiązane dość szybko, inne wymagają czasu. Sprawy czasem łączą się ze sobą czasem przeplatają, a czasem każda biegnie własnym torem. Jak w życiu, które za nic ma sobie zasady kompozycji.

Teraz czas na "po drugie". Być może najważniejsze. Zagadka i śledztwo są w ,,Kacprze Ryxie" jedynie szkieletem, na którym osadzono to co w powieści najsmakowitsze - ,,mięseczko", jak mawiała moja nieodżałowana polonistka. U Wollnego ,,mięseczkiem" jest literacka wyprawa w czasie.

Autor wielce udatnie zabiera czytelnika na wycieczkę po Polsce Zygmunta Augusta. Z wdziękiem oprowadza nas po Krakowie, pozwala podglądać staropolskie obyczaje i życie codzienne, sypie anegdotami historycznymi, jednym słowem ,,bawiąc uczy". Całość bogato przeplata łacińskimi sentencjami (jakże by inaczej, wszak akcja dzieje się w XVI wieku!) i perełkami poezji staropolskiej

Niestety, Wollnemu nie udało się ustrzec grzechu typowego dla znacznej części powieści historycznych. Jeśli autor umieszcza akcję w przeszłości, to nieszczęsny bohater musi (no po prostu musi!) spotkać wszystkie znane osoby danej epoki. Tak jest i z Ryxem. Na kartach książki pozna Zygmunta Augusta, Jana Kochanowskiego, Łukasza Górnickiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Jana Zamoyskiego, Jana Drohojowskiego, Erazma Czeczotkę i kilku biskupów na dokładkę. Co prawda Wollny dość dobrze ,,podprowadza" akcję uzasadniając taki, a nie inny rozwój wydarzeń, ale i tak trochę to naciągane.

Wielcy tego świata są oczywiście ważni, ale co z tytułowym bohaterem? Ten autorowi bardzo się udał. Sprytny, obrotny, nieznający swych rodziców podrzutek, wychowanek przytułku, a w czasie gdy rozgrywa się akcja powieści - żak Akademii Krakowskiej, wzbudził we mnie niekłamaną sympatię, bo choć wad ma bez liku, chociażby takich jak pociąg do trunków i swawolnych przedstawicielek płci pięknej, to i zalet mu nie brakuje. Jest lojalny, inteligentny, uczciwy i niewątpliwie ma dobre serce. Co tu dużo gadać - polubiłam hultaja i z pewnością niedługo sięgnę po drugi tom jego przygód. A potem po trzeci. I po czwarty.

Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,kacper-ryx,8206
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Ciekawe ujęcie historii i "staroświecki" język- przyjemnie się czytało, chociaż oczekiwałam czegoś więcej...
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Magiczne oko. Opowiadania zebrane Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Magiczne oko. Opowiadania zebrane Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Magiczne oko. Opowiadania zebrane Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Magiczne oko. Opowiadania zebrane Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Magiczne oko. Opowiadania zebrane Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów