Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej

Ahmet Zappa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60504-15-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

"Makabryczne memuary mocarnej McMężnej" to nowa, zaskakująca propozycja wydawnictwa Red Horse, tym razem kierowana do młodszych czytelników. Opowiada o przygodach Minerwy McMężnej, jedenastoletniej makabrobójczyni.

 

Minerwa pochodzi z rodu, który od pokoleń specjalizował się w zwalczaniu potworów. Tych, które wychodzą po zmroku, żywią się ludzkim mięsem, ze szczególnym upodobaniem do potrawek z dzieci, i ogólnie rzecz biorąc - sieją strach i przerażenie. Zwykle makabrobójcą, z uwagi na niebezpieczeństwo wykonywania zawodu oraz szkodliwe warunki pracy, zostawało się po osiągnięciu pełnoletności (lub później), w tym szczególnym przypadku sytuacja jest wyjątkowa. Podczas niewinnych zabaw Minerwa i jej brat - Maksymilian McMężny - odkrywają w swym domu tajną komnatę, wypełnioną wymyślnymi eksponatami, najróżniejszymi specyfikami i oryginalnym orężem. Znajdują w niej także makabropedię, żyjącą księgę, potwora, który na kartach zawiera wszystkie sekrety każdego przedstawiciela swego rodu. Gdy przebudzony władca zła, król potworów Zarmaglorg porywa ojca Minerwy, dziewczynka wraz z bratem, uzbrojeni w Makabropedię i wspierani przez tajemniczego i podejrzanego Pana Demonium, ruszają na ratunek przez potworze krainy.

 

Powieść przeplatana jest stronicami z makabropedii, na których przedstawiane są sylwetki potworów ich dokładnym opisem, upodobaniami i słabościami. Dodatkowo pod każdą sylwetką znajduje się przepis na uchronienie się przed danym monstrum - przynajmniej na jakiś czas. Zwykle chodzi o zmieszanie ze sobą składników dostępnych w każdym domu, wykonanie jakichś dziwnych czynności oraz wypowiedzenie specjalnych "zaklęć". Takie opisy konkretnych i możliwych działań z pewnością pchną najmłodszych czytelników do praktykowania owych, na co uwagę powinien zwrócić rodzić, gdyż zakup tej książki a następnie odmowa wzniesienia "ochrony przed potworami" mogą zaowocować nieprzyjemną atmosferą i niepotrzebnymi spięciami.

 

Ponieważ książka miejscami jest naprawdę straszna, ogromne znaczenie mają w niej ilustracje. I to nie te zawarte w Makabropedii, ale małe rysunki na marginesach niemal każdej ze stron. Są one stylizowane na dziecięce bohomazy, dość humorystyczne i z całą pewnością nie straszne. Dzięki nim następuje do pewnego stopnia rozładowanie napięcia, oswojenie czasem drastycznych treści. Wreszcie - warto wspomnieć o warstwie językowej. Zabawy lingwistyczne widać już w tytule (Makabryczne memuary mocarnej McMężnej) i imionach bohaterów (Minerwa McMężna, Maksymilian McMężny, Molly McMężna lub, z innej beczki, Pan Demonium). Podobne zabiegi obserwujemy w tytułach poszczególnych rozdziałów, np. "Molly moja mama", "Plan przeciwPożerowy", "Z powrotem do początku końca" i tak dalej. Zabaw tego typu nie brakuje też w samej treści książki, która poprzez zabawę, pokazuje boactwo języka i rozwija sprawność językową czytelnika. Prawa do adaptacji filmowej "Makabrycznych memuarów..." zostały wykupione przez Disneya i niedługo możemy spodziewać się wersji kinowej. Ponadto otwarte zakończenie książki sugeruje kolejną część przygód Minerwy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej Ritus
Markus Heitz
Okładka - Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów