Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mała duża historia o jutrze

Réka Király

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2016-03-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788363579715
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Monika Witczak

Jak wytłumaczyć dziecku zjawisko upływającego czasu? Jak odpowiedzieć na pytanie, czym jest dziś, a czym jutro? Książka Mała duża historia o jutrze może być dobrym wstępem, by porozmawiać z dziećmi o pojęciu czasu i wytłumaczyć trudne dla maluchów terminy.

 

Mała duża historia o jutrze to książka fińskiej pisarki i ilustratorki Réki Király. Autorka podejmuje ważny dla dzieci temat, ale podaje go w lekkiej formie bajki o zwierzątkach. Leśni przyjaciele: Jeż, Zając, Mysz i Sowa, mają nie lada problem. Wiedzą, co było wczoraj i co zdarzyło się dziś, lecz nie mogą zrozumieć, kiedy będzie jutro i co się wówczas stanie. Postanawiają więc nie spać i poczekać, aż tajemnicze jutro nadejdzie. W samym środku nocy wydarza  się coś niespodziewanego! Na szczęście leśne zwierzęta odkrywają wreszcie, czym jest jutro i zaczynają rozumieć, jak jutro zamienia się w dziś. Jeż podsumowuje to odkrycie zabawnym liścikiem:

 

Do Ptaka

 

Wyobrażam tak to sobie:

WCZORAJ to jest moja pupka,

DZISIAJ to jest zaś mój brzuszek.

JUTRO to jest moja główka.

I tą główką będę myśleć,

co też w dniu jutrzejszym

zrobię.

 

Pozdrawiam,

Jeż

 

Tekst opowieści może wydawać się dzieciom (zwłaszcza tym najmłodszym) trochę ciężki i trudny do zrozumienia. Wierszowana forma, choć z pewnością atrakcyjna dla małych odbiorców, nieco utrudniać może w tym wypadku zrozumienie treści. Zwierzątka wiele mówią o dzisiaj, jutro i wczoraj, czasami w jednym zdaniu kilkakrotnie pojawiają się te pojęcia i na początku mogą wydawać się one małemu czytelnikowi niezrozumiałe. Warto więc w trakcie lektury po prostu porozmawiać na temat zmieniających się pór dnia i o upływającym czasie. Dziecko, które pojmie znaczenie opisywanych w książce zjawisk, z pewnością dużo łatwiej przyswoi sobie jej treść, a wierszyki nie będą sprawiały problemów.

 

Oprawa graficzna książki jest dość prosta. Taki styl rysowania jest jednym ze znaków rozpoznawczych Réki Király. Ilustracje są duże i przypominają wycinanki z papieru kolorowego. Na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie, że są zbyt proste. Kiedy jednak dokładnie im się przyjrzeć, kryją wiele szczegółów - na przykład przemykające po wszystkich stronach mrówki albo elementy leśnej flory.Mimo niełatwego tematu, warto sięgnąć po Małą dużą historię o jutrze. To bardzo interesująca lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym, przy której mogą dobrze się bawić, a jednocześnie - czegoś nowego nauczyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
luimig plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki dla dzieci 2016,
To świetna rymowana książeczka o dziś, jutrze i wczoraj oraz o tym jak odróżnić od siebie dni. Dotarła do nas dzisiaj wraz wygranymi w plebiscycie książkami dla dzieci :)
Od razu podkreślić mogę, że przykuwa wzrok pięknymi ilustracjami. Dla mnie to doskonała książeczka.. na jesień :) Wszystkie barwy są wyjątkowo jesienne - ciepłe brązy, szarości i żółty nawiązują do słonecznej jesiennej pogody. Także akcja książeczki dzieje się jesienną porą co zdradzają spadające listki oraz pasiasty szalik zajączka.
Przekład wierszyka (choć czasem brakuje odpowiedniego rymu) jest bardzo udany. Zachęca dzieci do aktywnej zabawy i samodzielnego wskazywania czym dla niego jest dzisiaj, jutro i wczoraj. W prosty sposób maluch może przyswoić sobie także to, że nigdy nie da się szczegółowo zaplanować tego co nieprawne czyli jutra.
Dla mojej 4 letniej córeczki książeczka była interesująca chętnie wyszukiwała zwierzątka w lesie i dobrze się bawiła przy czytaniu. Na pewno będzie powracała podczas wspólnego czytania.
Polecam :)
Basia12345 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Chce przeczytać tą ksiązkę
ledenica plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chillout... Gadające zwierzątka to coś dla mnie.
szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Książki dla dzieci są coraz częstszym gościem w moim domu. Wybór jest ogromy, lecz dokonanie ostatecznej decyzji nie jest łatwe.

Największą uwagę zwracam na wartość merytoryczną. Oczywiście jest to literatura skierowana do najmłodszych i nie można oczekiwać wielowątkowości, jednak pewne wymagania mam. Taka książka ma czegoś nauczyć i to w sposób niewymagający. Książeczka wydana jest w twardej oprawie, co również jest atutem, dzięki któremu posłuży jeszcze długo.

,,Mała duża historia o jutrze" to opowieść o zrozumieniu pewnego zagadnienia, jak sam tytuł mówi, chodzi w niej o ,,jutro". Czym jest i kiedy przyjdzie trudno wytłumaczyć, jednak autorce udało się tego dokonać. Leśne zwierzęta i piękne ilustracje ciekawią i absorbują młodego czytelnika. Książka napisana jest wierszem i czyta się ją bardzo przyjemnie.

,,Mała duża historia o jutrze" to idealna lektura dla najmłodszych. Polecam! 4+/6
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
VViola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
onlyyou Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zebon75 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mała duża historia o jutrze Dobra nowina - historie biblijne
Billy Graham
Okładka - Mała duża historia o jutrze Hotel nad oceanem
Colleen Coble
Okładka - Mała duża historia o jutrze Droga Karolino...
Kristy Woodson Harvey
Okładka - Mała duża historia o jutrze Boskie lato
Denise Hunter
Okładka - Mała duża historia o jutrze Irlandzkie Łąki
Susan Anne Mason
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów