Recenzja książki: Mała duża historia o jutrze

Recenzuje: Monika Witczak

Jak wytłumaczyć dziecku zjawisko upływającego czasu? Jak odpowiedzieć na pytanie, czym jest dziś, a czym jutro? Książka Mała duża historia o jutrze może być dobrym wstępem, by porozmawiać z dziećmi o pojęciu czasu i wytłumaczyć trudne dla maluchów terminy.

Mała duża historia o jutrze to książka fińskiej pisarki i ilustratorki Réki Király. Autorka podejmuje ważny dla dzieci temat, ale podaje go w lekkiej formie bajki o zwierzątkach. Leśni przyjaciele: Jeż, Zając, Mysz i Sowa, mają nie lada problem. Wiedzą, co było wczoraj i co zdarzyło się dziś, lecz nie mogą zrozumieć, kiedy będzie jutro i co się wówczas stanie. Postanawiają więc nie spać i poczekać, aż tajemnicze jutro nadejdzie. W samym środku nocy wydarza  się coś niespodziewanego! Na szczęście leśne zwierzęta odkrywają wreszcie, czym jest jutro i zaczynają rozumieć, jak jutro zamienia się w dziś. Jeż podsumowuje to odkrycie zabawnym liścikiem:

Do Ptaka

Wyobrażam tak to sobie:

WCZORAJ to jest moja pupka,

DZISIAJ to jest zaś mój brzuszek.

JUTRO to jest moja główka.

I tą główką będę myśleć,

co też w dniu jutrzejszym

zrobię.

Pozdrawiam,

Jeż

Tekst opowieści może wydawać się dzieciom (zwłaszcza tym najmłodszym) trochę ciężki i trudny do zrozumienia. Wierszowana forma, choć z pewnością atrakcyjna dla małych odbiorców, nieco utrudniać może w tym wypadku zrozumienie treści. Zwierzątka wiele mówią o dzisiaj, jutro i wczoraj, czasami w jednym zdaniu kilkakrotnie pojawiają się te pojęcia i na początku mogą wydawać się one małemu czytelnikowi niezrozumiałe. Warto więc w trakcie lektury po prostu porozmawiać na temat zmieniających się pór dnia i o upływającym czasie. Dziecko, które pojmie znaczenie opisywanych w książce zjawisk, z pewnością dużo łatwiej przyswoi sobie jej treść, a wierszyki nie będą sprawiały problemów.

Oprawa graficzna książki jest dość prosta. Taki styl rysowania jest jednym ze znaków rozpoznawczych Réki Király. Ilustracje są duże i przypominają wycinanki z papieru kolorowego. Na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie, że są zbyt proste. Kiedy jednak dokładnie im się przyjrzeć, kryją wiele szczegółów - na przykład przemykające po wszystkich stronach mrówki albo elementy leśnej flory.

Mimo niełatwego tematu, warto sięgnąć po Małą dużą historię o jutrze. To bardzo interesująca lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym, przy której mogą dobrze się bawić, a jednocześnie - czegoś nowego nauczyć.

Kup książkę Mała duża historia o jutrze

Zobacz opinie o książce Mała duża historia o jutrze