Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Małe dzieci

Perrotta Tom

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7384-230-6
Liczba stron: 316
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya

Książka Toma Perrotty „Małe dzieci” ukazuje, jak w każdym z nas ukrywa się małe dziecko. Niektóre kroki, które podejmujemy spontanicznie w naszym życiu nie zawsze okazują się trafne.

 

Tytułowymi małymi dziećmi są dorośli. Uwięzieni w pułapce niespełnionych marzeń, rozgoryczeni i zniechęceni, sprawiają wrażenie niedojrzałych wewnętrznie. Sara, która w okresie college’u odkryła feminizm a przed ukończeniem studiów wdała się w namiętny romans z Amelią, zamiast zrobić doktorat, została gospodynią domową. Jest znużona monotonnym życiem i rozczarowana małżeństwem. Nawet do jej relacji z córką zakradła się oschłość i rutyna. Sprawia wrażenie, jakby się już poddała, straciła nadzieję, że cokolwiek może się jeszcze zmienić. Todd, którego spotyka na swojej drodze też nie jest szczęśliwy. Związany z typową kobietą sukcesu, woli niańczyć ich dziecko, niż wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zostać prawnikiem. Pewnego dnia spotykają się na placu zabaw. Spotkanie sprawi, iż ich znajomość nabierze zupełnie nowego wymiaru.

 

Sara i Todd nie są oczywiście jedynymi bohaterami tej książki. Perrotta w swojej książce stworzył również postać Ronniego McGorvey’a – czterdziestotrzyletniego byłego dozorcę, skazanego za przestępstwa na tle seksualnym, który wprowadził się wraz z matką do domu. Mężczyźnie nie dane jest zaznać spokoju ze strony sąsiadów. Jest ciągle szykanowany i zastraszany, mimo, iż nie udowodniono mu winy. Jego podobizna znajduje się na setkach ulotek rozklejanych każdego dnia przez niezadowolonych z sąsiedztwa pedofila mieszkańców Blueberry Court 44. Jest tu również były policjant Larry Moon, który po przejściu na emeryturę nie potrafi znaleźć sobie innego zajęcia. Całe dnie spędza przed telewizorem, by wieczorem pograć z przyjaciółmi z sąsiedztwa w futbol. To właśnie on namawia Todd’a aby przyłączył się do Nocnej Ligi Futbolu Amatorskiego.

 

Losy tych wszystkich bohaterów splatają się ze sobą na swój sposób, by ukazać, jak wiele cech dziecka znajduje się w każdym z nich. Siła tej powieści tkwi w sugestywnym pokazaniu ich przemiany. Żyją obciążeni presją społeczna i rodzinną. W swym życiu podejmują decyzje - niekoniecznie dobre dla każdego z nich. Stopniowo jednak ich wybory stają się dojrzalsze. Biorą stery w swoje ręce i dorastają na kolejnych stronicach książki, co umożliwia czytelnikowi zaobserwowanie ich przemiany i wyciągnięcie cennych wniosków.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,Przeczytałam,
Opowieść z tej książki zaczyna się i kończy na placu zabaw dla dzieci ,gdzie spotykają się mamuśki ze swoimi pociechami ,kiedyś pojawił się tatuś z synkiem...Wprowadziło to rozłam między mamuśkami ,zwłaszcza kiedy to jedna z nich,Sara (wcale nie najładniejsza) nawiązała znajomość ze Studniówkowym Księciem ,jak nazwały go kobiety z placu zabaw. Poznajemy też innych mieszkańców tego sennego miasteczka ,w którym życie toczy się leniwie i zdaje się ,że już niczym nie zaskoczy.Tak jest do czasu kiedy miasteczko obiega wieść iż ma w nim zamieszkać Ronnie McGorvey czterdziestotrzyletni były dozorca z katolickiej szkoły skazany za przestępstwa na tle seksualnym. A dokładniej za obnażanie się przed małymi dziewczynkami.Podejrzany był też o morderstwo ,ale ciała ofiary nie znaleziono.Wszyscy w miasteczku są przerażeni ,ale są też i tacy ,którzy w końcu mają na kim wyładować swoją agresję ,jak na przykład Larry Moon ,były policjant wysłany na wcześniejszą emeryturę za zastrzelenie w centrum handlowym kolorowego nastolatka. Larry ma wyraźny kłopot z utrzymaniem w ryzach swoich nerwów i nie przebiera w słowach. Za cel szykan obrał sobie właśnie Ronniego,czy słusznie i w jaki sposób ,tego wam nie zdradzę.Książka ogólnie nie zła ,czyta się szybko ,nie nudzi ,chociaż nie ma w niej jakichś mrożących krew w żyłach akcji ,raczej obserwacje tego jakie '' grzeszki '' skrywa każdy człowiek ,mniej lub bardziej wstydliwe ,jakie decyzje podejmujemy i co z nich wynika .Czy dziecko które mieszka w każdym z nas ma szansę wydorośleć...Polecam :)
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2010),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów