Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Malfetto Drużyna Róży Tom 2

Lu Marie

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2016-04-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7983-624-6
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Paulina Balcerzak
Tak jak wspomina opis od samego początku jesteśmy wciągnięci w wir dalszych losów Adeliny. Dziewczyna po wydarzeniach z poprzedniego tomu musi uciekać, chociaż nie wie gdzie. Jedyne czego jest pewna to chęć zemsty, odnalezienie innych obdarzonych Mrocznym Piętnem i obalić władcę. Oczywiście nie jest to takie proste gdy jest się poszukiwanym wszędzie, każdy cię zna i nie tylko ty masz podobne plany względem władcy. Kto zasiądzie na tronie? Kto poniesie śmierć? Czy miłość dodaje czy może jednak odbiera Nam siły i stajemy się bardziej podatni na ból? Tego przekonacie się czytając Drużynę Róży.

 

"Ironia życie polega na tym, że ci, którzy noszą maski, często zdradzają nam więcej prawdy od tych, którzy nie zasłaniają twarzy."

Ta część jest przede wszystkim bardzo dynamiczna i pełna akcji. Na każdej stronie coś się dzieje, przez co ciężko myśleć o czymś innym niż o losach bohaterów. Ten tom jest bardzo mroczny i brutalny. Białą Wilczycę coraz bardziej pochłania mrok, przez co jej plany i myśli są tak straszne, że czasami z ciarkami się je czyta. Jednak jak dla mnie to jest na plus, bo książka dzięki temu ukazuje tą okropną przemianę, którą przechodzi Adelina. Warto też wspomnieć, ze poznajemy też wiele nowych postaci, których bardzo, ale to bardzo polubiłam <3

No właśnie jak wspomniałam o nowych bohaterach to może trochę o nich opowiem? Adelina stała się jeszcze mroczniejszą, bezwzględną i okrutną osobą.  Nie potrafiła ponownie zaufać i była ślepo pochłonięta chęcią zemsty i straconej miłości. Trochę ją rozumiałam, bo jednak to co jej się przytrafiło przez tyle lat i teraz jeszcze te niekontrolowane iluzje potrafią sprawić, że można troszkę zwariować. O dziwo w tej części mamy więcej Violetty, która nie raz ratowała skórę bohaterom, potrafiła swoim wdziękiem ułatwić sobie życie. Do tego wspierała siostrę i sojuszników. Magiano pokochałam od samego początku jak się pojawił <3 Jego poczucie humoru, spryt i to że grał na lutni ahh ♥ Nie wspominam, że był uzależniony od pieniędzy, bo to szczegół. Ale za to wynagradzał sobie będąc prawdomówny, pomocny i kochany ♥ On był takim promyczkiem radości w tej historii burzy :D

"Czasami miłość może rozkwitnąć niczym niewielki kwiatek, skryty w cieniu wielkiego drzewa, odnaleziony jedynie przez tych, którzy wiedzą, gdzie szukać."

Co jeszcze mogę powiedzieć o tej książce? Może to, że teraz jak kończyłam ją, to bardzo zachowanie Adeliny kojarzyło mi się z zachowaniem Makbeta. Nie wnikajmy czemu, ale ten motyw żądzy i władzy, ślepa walka o tron, po trupach do celu jakoś mi to przychodzi na myśl. (Tak Paulina robi za wielką humanistkę) W powieści można znaleźć wiele ciekawych wątków, jak: żądza zemsty, zmiany w psychice człowieka zdradzonego, ślepa miłość, motyw po trupach do celu, motyw zbrodni i kary, poczucie wyższości nad innymi, brak samokontroli, wykorzystywanie ludzi do odwalania brudnej roboty i wiele, wiele innych.

W "Malfetto. Drużyna Róży" podobał mi się szczególnie klimat, który stworzyła autorka, tą niepewność kto przeżyje, a kto nie. Do tego ta przede wszystkim walka o tron, zbliżające się wojny, no taki ogólnie bardzo smutna i mroczna wizja. Bohaterowie przechodzący wiele zmian z względu na ostatnie wydarzenia. To jest po prostu genialne. Naprawdę ciężko mi opowiadać o książce, o której mam tyle do powiedzenia, ale żeby to wszystko wyjaśnić musiałabym zaspojlerować całą treść, a tego nie chce :D

Podsumowując, ta część zniszczyła mnie psychicznie i wgniotła w fotel totalnie! Jednak jeżeli ktoś nie lubi krwawych, brutalnych scen to ostrzegam, tu jest ich wiele! Dlatego zastanawiałam się na początku, dlaczego z tyłu jest +15 i teraz wiem, te sceny były czasami bardzo drastyczne. Mimo tego ja jak najbardziej jestem na tak i teraz czekam tylko na zakończenie, by przekonać się jak Pani Lu zakończy walkę o tron, te trudne wątki miłosne i czy psychikę bohaterów da się jeszcze uratować ♥
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dobraksiazka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Adelina Amounteru w dzieciństwie została naznaczona Mrocznym Piętnem, a niedawno dowiedziała się, że włada potężną mocą. Niestety drużyna Sztyletów, do których należała przez jakiś czas uznała ją za zdrajczynię, a okrutny los mężczyzny, który był drogi jej sercu sprawił, że dziewczyna została pozbawiona wszelakiego szczęścia. Główna bohaterka wraz z młodszą siostrą Violettą uciekła z rodzinnego kraju, gdyż tam ludzie im podobni ponoszą śmierć za swoje skazy. Ponadto Adelinę ściga Teren Santoro, dowódca Inkwizycji, który pomimo tego, że sam jest Malfetto, to poprzysiągł sobie, że nie spocznie dopóki jej nie zabije. Iluzjonistka, w której sercu zapanował mrok i żądza zemsty za cel podróży obiera sobie odnalezienie innych ludzi obdarzonych potężnymi mocami, by wraz z nimi obalić królową, zemścić się na wrogach oraz uwolnić Malfetto od cierpień. W ten oto sposób na jej drodze staje barwna postać złodziej Magiano, który widzi w niej sojusznika z potencjałem i obiecuje pomoc. Również jej dawni przyjaciele nie próżnują i także mają wielkie plany, które może pokrzyżować Biała Wilczyca, dlatego nie unikną oni decydującego starcia.
Przyznam, że po lekturze pierwszego tomu nie byłam zbyt przekonana do tej trylogii. Owszem pomysł oraz nakreślona historia były dość oryginalne, jednak miałam wrażenie, że czegoś tam brakowało. Na szczęście zdecydowałam się sięgnąć po kontynuację i tym razem otrzymałam od autorki powieść napakowaną akcją. Tutaj dosłownie czytelnik nie ma chwili na to, by się w jakikolwiek sposób nudzić. Wydarzenia toczą się błyskawicznie, a jednocześnie w taki sposób, że nie ma możliwości, by się w nich pogubić. Byłam tą przemianą pozytywnie zaskoczona i z jeszcze większą ochotą zagłębiałam się w tę historię. To, co jest kolejnym ogromnym plusem, to kreacja głównej bohaterki. W książkach młodzieżowych najczęściej jest ona ułożoną nastolatką, którą spotyka coś złego, przechodzi przemianę i postanawia walczyć z siłami zła. Marie Lu wyszła poza ten schemat i stworzyła Adelinę Amounteru. Dziewczyna posiada zdolność wywoływania iluzji, która jest śmiertelnie niebezpieczna. Na dodatek zdradzona i oszukana planuje krwawą zemstę, a jej serce raduje się podczas zadawania bólu, a śmierć wrogów wzbudza w niej wręcz euforię. Uważam, że świetnym zabiegiem było nakreślenie czarnego charakteru, jako tę główną postać. Zwykle jest tak, że takiego typu ludzie wywołują u czytelnika wstręt, jednak mnie urzekła niespotykana dotąd postawa Adeliny i jestem niezmiernie ciekawa, jak potoczą się jej dalsze losy. Tak jak mówiłam, w "Drużynie Róży" pojawia się kilka nowych interesujących postaci, które mogą się pochwalić imponującymi mocami. Nie brakuje tu również Terena, który od samego początku zwrócił moją uwagę i choć powinnam go nienawidzić, to podobnie jak główną bohaterkę, polubiłam. Oboje zmagają się ze swoimi demonami, a ich działania nie są spowodowane jedynie tym, że z natury są źli. Dodam jeszcze, że niezwykle podoba mi się styl pisarki i to, w jaki sposób tworzy osobliwy i momentami mroczny klimat.
Podsumowując, ogromnie się cieszę, że w moje ręce wpadła kontynuacja tej trylogii. I o ile pierwsza część była dla mnie typowym średniakiem, to ten tom wszystko nadrobił. Mimo, że jest całkiem gruby, to ja nie mogłam się od niego oderwać i z zapartym tchem przewracałam następne strony. "Drużyna Róży" jest dopracowaną, wypełnioną zwrotami akcji powieścią, która na pewno nie zawiedzie fanów fantastyki, a spędzą z nią mile swój czas.
ClaudiaAnn plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Każdy z nas kryje w sobie mrok. Tyle, że nie wszyscy go okazują. Ale gdzieś tam jest... ukryty głęboko w sercu, czekający tylko na przebudzenie. I zawładniecie człowiekiem, doprowadzenie momentu, w którym jakiekolwiek dobro przestanie mieć sens. Tyle, że wtedy może okazać się za późno na ratunek. A Ty, drogi Czytelniku, czy dałbyś się mu pochłonąć, by przez chwilę poczuć się jak pan tego świata?
Adelina Amouteru została naznaczona podczas tajemniczej epidemii, przez którą straciła jedno oko. Jest odmieńcem z nadzwyczajnymi umiejętności nazwanymi Mrocznym Piętnem. Jednak jest to równie przydatne, o niebezpieczne. Z każda chwilą jest w niej coraz mniej dobra, szczególnie po tym, jak wstąpiła na drogę zemsty. Ale jej moce powoli zaczynają wymykać się spod kontroli... Gdzie zaprowadzi ją pragnienie zemsty? Czy uda jej się osiągnąć swoje cele?
Jest jedno słowo, które idealnie opisuje tę książkę: mroczna. Może nawet jedna z najmroczniejszych, jakie kiedykolwiek miałam okazję przeczytać. Każda strona była nim dosłownie przesiąknięta. Im dalej w treść, tym większe miałam wrażenie, że coraz mocniej zaciska swoje szpony wokół bohaterów i jak doprowadza ich do zguby. Skojarzyło mi się nieco z fatum znanym ze słynnych greckich tragedii.
Adelinę można by określić jako bohaterkę tragiczną - pełną nienawiści, żądną zemsty i władzy, a na dodatek osamotnioną. Jej Mroczne Piętno coraz mocniej ciągnęło ją w otchłanie, zabijając resztki dobra, jakie się w niej tliły. Autorka fantastycznie ją wykreowała. Była pełna sprzeczności i zła do szpiku kości, ale w jej sercu była jeszcze jakaś resztka miłości. To wszystko sprawiło, że Adelina była bardzo specyficzna osobą.
Zresztą cała "Drużyna Róży" była wypełniona barwnymi postaciami takimi jak chociażby Magiano, czy Enzo. Na początku jakoś niezbyt lubiłam Magiano, ale z czasem zyskał moją sympatię. Miałam wrażenie, jakby był słońcem rozświetlającym ciemności otaczające Adelinę. Z kolei Enzo przeszedł metamorfozę. Dostrzegałam w nim fragmenty jego dawnej osobowości, ale to już nie był ten sam książę, który tak bardzo intrygował mnie w poprzedniej części.
Jak już wcześniej wspominałam, w książce panuje niesamowity klimat. Akcja powieści rozgrywała się w renesansowych Włochach, co dodawało uroku całej historii. Autorka bardzo sprytnie wszystko obmyśliła i muszę przyznać, że ta rzeczywistość całkowicie mnie pochłonęła.
Mrok i miłość to mieszanka wybuchowa. Autorka połączyła je obie razem i wyszło jej naprawdę świetnie. W tej części wątek romantyczny był zaledwie tłem wydarzeń, ale bardzo mi się spodobał. Miłość nakłaniała główną bohaterkę do desperackich czynów, czy kolejnych kłamstw. Była zarówno zbawieniem, jak i przekleństwem. Mam cichutką nadzieję, że w kolejnej części będzie większy nacisk na jej uzdrawiającą moc.
Podsumowując," Malfetto. Drużyna Róży" to powieść po brzegi wypełniona mrokiem. Nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji, poświęcenia i wyniszczającej żądzy władzy. Marie Lu ponownie mnie nie zawiodła. Jestem pod wrażeniem kreacji bohaterów i całej tej rzeczywistości. Dawno nie czytałam książki, w której zło by panowało. To fantastyczna historia! Polecam ją każdemu, w szczególności osobom, którym znudziły się klasyczne schematy. A ja już nie mogę doczekać się kolejnej części!
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Z twórczością Marie Lu spotkałam się jakiś czas temu, gdy miałam okazję przeczytać książkę ,,Malfetto. Mroczne Piętno". Wiem, że nie była to jedyna powieść tej autorki, jaka ukazała się w naszym kraju, bowiem przed nią wyszła jeszcze seria ,,Legenda", jednakże nie było mi dane się z nią jeszcze zapoznać. W moje ręce wpadł niedawno drugi tom ,,Mrocznego Piętna", a mianowicie ,,Drużyna Róży" i mimo że pierwszy tom wypadał tylko dobrze i nic ponad to, a chciałoby się więcej, to dosyć chętnie sięgnęłam po kolejny, aby przekonać się, czy autorka zrobiła krok naprzód.

Adelina Amouteru została zdradzona przez rodzinę i przyjaciół, jedyne co jej pozostało to zemsta. Obecnie jest znana jako Biała Wilczyca, która sieje postrach i wzbudza w strach w tych, którzy o niej usłyszą. Wraz ze swoją siostrą wyrusza do Kenettry, aby odnaleźć podobnych sobie. Chce stworzyć własną grupę ludzi obdarzonych Mrocznym Piętnem, aby razem zniszczyć Inkwizycję, czyli ludzi, którzy niegdyś prawie pozbawili ją życia. Jednakże dziewczyna nie zdaje sobie sprawy z tego, że strach i nienawiść, które wzrastają w niej z dnia na dzień, mają negatywny wpływ na jej moce - te zaczynają jej się wymykać spod kontroli. Dawni towarzysze dążą do tego, aby ją powstrzymać. Główny Inkwizytor chce ją zabić. Co jej pozostało?

Historię rozgrywającą się w drugim tomie ponownie poznajmy z punktu widzenia Adeliny, chociaż pojawiają się rozdziały, gdzie narracje przejmują również inni bohaterowie: między innymi główny Inkwizytor Teren albo Raffaele z Bractwa Sztyletów. Jednakże to wciąż Adelina ma najwięcej do powiedzenia, chociaż nie jestem pewna, czy był to słuszny wybór. Już w pierwszej części ta dziewczyna nie wzbudziła mojej sympatii, a teraz niewiarygodnie mnie irytowała! Głupia, nierozsądna dziewucha wiedziona chęcią zemsty, o zbyt wielkim ego, która myśli, że może zawojować świat. Domyślam się, że Marie Lu starła się ją wykreować na silną, pozbawioną wad bohaterkę, ale chyba zbytnio się zagalopowała i Adelinie nie wyszło to na dobre. W pierwszej części czegoś mi brakowało w jej postaci, ale zdecydowanie nie tego, co otrzymałam w ,,Drużynie Róży". A co z pozostałymi bohaterami? Dla mnie nadal pozostają niewyraźni i raczej słabo przedstawieni, chociaż minimalnie intrygujący wydał mi się Magiano.

Plusem powieści jest to, że rozwój wydarzeń jest dosyć logiczny, a cała akcja toczy się szybkim tempem, co z kolei zapewnia odpowiednią dynamikę - mimo że nie dałam się porwać tej powieści, to przeczytałam ją bardzo szybko. Nie jestem do końca pewna, dlaczego nie udało mi się wczuć w historię Adeliny, ale być może ma to związek z tym, że już pierwszy tom nie do końca do mnie przemawiał. Pomysł ludzi obdarzonych Mrocznym Piętnem jest ciekawy, a potencjał historii był spory - liczyłam na to, że autorka odpowiednio wykorzysta go w drugim tomie, ale tak się nie stało. Zarówno pierwsza, jak i druga część, znajdują się na tym samym poziomie i w obu przypadkach czuje się niedosyt i pewne niedociągnięcia czy niedopracowania - nie tylko jeśli chodzi o bohaterów. Ta fabuła mogłaby być wciągająca, ale trzeba by ją nieco urozmaicić, bowiem książek o ludziach obdarzonych różnymi darami, których akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie, a bohaterowie muszą się zmagać z dworskimi intrygami już się kilka pojawiło - dlatego trzeba stawiać na pewne innowacje, a tutaj ich brakuje. A szkoda, bowiem sama zapowiedź całej serii ukazywała coś naprawdę wspaniałego.

Czy ,,Drużyna Róży" jest dobrą kontynuacją serii? Ciężko powiedzieć, bowiem pod pewnymi względami w ogóle nie różni się od drugiego tomu - obydwie części utrzymują ten sam poziom, a ja nadal nie jestem do końca przekonana co do wartości tej historii. Główna bohaterka z pewnością nie mogłaby zostać moją przyjaciółką, ja sama nigdy nie byłabym w stanie się z nią identyfikować, a całość wydaje się być przewidywalna i pod kilkoma istotnymi względami niedopracowana - mam tutaj na myśli elementy takie jak napięcie, zwroty akcji czy wzbudzanie w czytelniku różnego rodzaju emocji. Mimo że starałam się całkowicie skupić na lekturze, to moje myśli wciąż gdzieś błądziły - po prostu nie byłam w stanie zaangażować się całkowicie w tę powieść, nie czułam odpowiedniej atmosfery, historia mnie nie porwała. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że znajdą się czytelnicy, którym ta seria naprawdę przypadnie do gustu - dlatego nie zrażajcie się i jeżeli tylko czujecie taką potrzebę, to dajcie Adelinie szansę!

www.bookeaterreality.blogspot.com
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016r.,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Tak jak wspomina opis od samego początku jesteśmy wciągnięci w wir dalszych losów Adeliny. Dziewczyna po wydarzeniach z poprzedniego tomu musi uciekać, chociaż nie wie gdzie. Jedyne czego jest pewna to chęć zemsty, odnalezienie innych obdarzonych Mrocznym Piętnem i obalić władcę. Oczywiście nie jest to takie proste gdy jest się poszukiwanym wszędzie, każdy cię zna i nie tylko ty masz podobne plany względem władcy. Kto zasiądzie na tronie? Kto poniesie śmierć? Czy miłość dodaje czy może jednak odbiera Nam siły i stajemy się bardziej podatni na ból? Tego przekonacie się czytając Drużynę Róży.

"Ironia życie polega na tym, że ci, którzy noszą maski, często zdradzają nam więcej prawdy od tych, którzy nie zasłaniają twarzy."


Ta część jest przede wszystkim bardzo dynamiczna i pełna akcji. Na każdej stronie coś się dzieje, przez co ciężko myśleć o czymś innym niż o losach bohaterów. Ten tom jest bardzo mroczny i brutalny. Białą Wilczycę coraz bardziej pochłania mrok, przez co jej plany i myśli są tak straszne, że czasami z ciarkami się je czyta. Jednak jak dla mnie to jest na plus, bo książka dzięki temu ukazuje tą okropną przemianę, którą przechodzi Adelina. Warto też wspomnieć, ze poznajemy też wiele nowych postaci, których bardzo, ale to bardzo polubiłam <3

No właśnie jak wspomniałam o nowych bohaterach to może trochę o nich opowiem? Adelina stała się jeszcze mroczniejszą, bezwzględną i okrutną osobą. Nie potrafiła ponownie zaufać i była ślepo pochłonięta chęcią zemsty i straconej miłości. Trochę ją rozumiałam, bo jednak to co jej się przytrafiło przez tyle lat i teraz jeszcze te niekontrolowane iluzje potrafią sprawić, że można troszkę zwariować. O dziwo w tej części mamy więcej Violetty, która nie raz ratowała skórę bohaterom, potrafiła swoim wdziękiem ułatwić sobie życie. Do tego wspierała siostrę i sojuszników. Magiano pokochałam od samego początku jak się pojawił <3 Jego poczucie humoru, spryt i to że grał na lutni ahh ? Nie wspominam, że był uzależniony od pieniędzy, bo to szczegół. Ale za to wynagradzał sobie będąc prawdomówny, pomocny i kochany ? On był takim promyczkiem radości w tej historii burzy :D

"Czasami miłość może rozkwitnąć niczym niewielki kwiatek, skryty w cieniu wielkiego drzewa, odnaleziony jedynie przez tych, którzy wiedzą, gdzie szukać."


Co jeszcze mogę powiedzieć o tej książce? Może to, że teraz jak kończyłam ją, to bardzo zachowanie Adeliny kojarzyło mi się z zachowaniem Makbeta. Nie wnikajmy czemu, ale ten motyw żądzy i władzy, ślepa walka o tron, po trupach do celu jakoś mi to przychodzi na myśl. (Tak Paulina robi za wielką humanistkę) W powieści można znaleźć wiele ciekawych wątków, jak: żądza zemsty, zmiany w psychice człowieka zdradzonego, ślepa miłość, motyw po trupach do celu, motyw zbrodni i kary, poczucie wyższości nad innymi, brak samokontroli, wykorzystywanie ludzi do odwalania brudnej roboty i wiele, wiele innych.

W "Malfetto. Drużyna Róży" podobał mi się szczególnie klimat, który stworzyła autorka, tą niepewność kto przeżyje, a kto nie. Do tego ta przede wszystkim walka o tron, zbliżające się wojny, no taki ogólnie bardzo smutna i mroczna wizja. Bohaterowie przechodzący wiele zmian z względu na ostatnie wydarzenia. To jest po prostu genialne. Naprawdę ciężko mi opowiadać o książce, o której mam tyle do powiedzenia, ale żeby to wszystko wyjaśnić musiałabym zaspojlerować całą treść, a tego nie chce :D

Podsumowując, ta część zniszczyła mnie psychicznie i wgniotła w fotel totalnie! Jednak jeżeli ktoś nie lubi krwawych, brutalnych scen to ostrzegam, tu jest ich wiele! Dlatego zastanawiałam się na początku, dlaczego z tyłu jest +15 i teraz wiem, te sceny były czasami bardzo drastyczne. Mimo tego ja jak najbardziej jestem na tak i teraz czekam tylko na zakończenie, by przekonać się jak Pani Lu zakończy walkę o tron, te trudne wątki miłosne i czy psychikę bohaterów da się jeszcze uratować ?
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów