Recenzja redakcji granice.pl

5.0
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-11-09
Dodał/a recenzję: Dorota Józefiak
Mało to opowieść o dwójce dzieci - o chłopcu i dziewczynce w tym samym wieku i noszących to samo imię. Pozornie nic ich nie łączy - nie wiedzą o sobie nawzajem i każde żyje własnym, skomplikowanym życiem.

Derda-dziewczynka zostaje w wieku 11 lat oddana za żonę syna szejka. Jest bezbronna i zagubiona, zrozpaczona, że matka zgodziła się na jej wyjazd, a także przerażona, bo nie wie, co ją czeka. Przez pięć lat żyje w zamknięciu. Jest wykorzystywana przez męża, który brutalnie domaga się od niej posłuszeństwa. Sytuacja, w jakiej się znajduje, jest trudna. Dziewczyna próbuje odnaleźć sens w życiu, ale wydaje się to praktycznie niemożliwe. Stara się uciec, nauczyć języka angielskiego, rozpocząć nowe życie. Niestety, los stawia na jej drodze ludzi pozbawionych skrupułów, którzy wykorzystują dziewczynkę i wprowadzają ją w świat seksualnych dewiacji i przemocy. W końcu Derda zatraca się w towarzystwie, z którego nie widzi żadnej drogi ucieczki.

Derda-chłopiec zostaje sam na świecie. Jego ojciec odsiaduje wyrok w więzieniu, jego matka umiera. Przerażony i bezbronny, boi się, że trafi do domu dziecka. Postanawia zataić to, że jego matka nie żyje i sam pochować ją na sąsiednim cmentarzu. Jest zbyt drobny i zbyt słaby, żeby poradzić sobie ze zwłokami dorosłej kobiety, znajduje jednak pewne przerażające rozwiązanie tego „problemu". Stara się odnaleźć własną drogę, która od początku jest kręta, wyboista i pełna zła. Odnajduje w sobie jednak siłę, żeby nauczyć się czytać i w ten sposób poznaje twórczość wyjątkowego pisarza, którego grobem opiekował się w młodości. Tak naprawdę to punkt zwrotny w jego w życiu - chociaż nie zmieni się ono na lepsze.

Powieść Hakana Gundaya w brutalny sposób pokazuje życie dwojga dzieci, ich dorastanie, a także dążenie do punktu, w którym ich ścieżki przetną się. Nie ma tu sielanki i spokoju - każdy dzień to walka o przetrwanie, o złapanie kolejnego oddechu. Akcja książki pełna jest drastycznych wydarzeń: gwałty, morderstwa, skomplikowane relacje seksualne, prostytucja, używki czy rozpacz i strach małych dzieci - to momenty, które sprawiają, że książkę czyta się z narastającym niepokojem.

Autor przedstawia wydarzenia w sposób bardzo plastyczny, oddając całe zło, jakie towarzyszy małym istotom i pokazując brutalne zachowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mało to trudna lektura, wymagająca od czytelnika zaangażowania. Ta książka pochłania dużo energii i zakłóca spokój czytelnika. Ukazuje najgorsze z form okrucieństwa - w różnych sytuacjach i na różnych etapach życia.

Mało nie jest pozycją skierowaną do dzieci i młodzieży, nie każdy też dorosły poradzi sobie z tą lekturą. Jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć, z uwagi właśnie na problemy, których dotyka autor i na niezwykłe, bardzo wnikliwe portrety psychologiczne dwojga bohaterów.

AgnieszkaKaniuk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Miałam ale już nie mam,Recenzenckie ,
Ociosani

Moi drodzy,
dziś opowiem wam kilka subiektywnych słów na temat książki, której jak tylko zobaczyłam zapowiedz wydawniczą wiedziałam, że muszę przeczytać. Dowodem na to niech będzie fakt, że tytuł ten znalazł się na mojej liście książek, którą wymownie nazwałam ,,Oddam duszę, by zdobyć". Intrygujący i przyciągający uwagę czytelnika opis wydawcy w połączeniu z bardzo ładną okładką sprawił, że nie mogłam doczekać się, kiedy pozycja ta trafi w moje ręce. Ku mojej ogromnej radości dzięki uprzejmości wydawnictwa Sonia Draga stało się to faktem, za co bardzo dziękuję. Właśnie skończyłam lekturę powieści Hankan'a Gunday ,,Mało" i niezwłocznie chcę podzielić się z wami wrażeniami czy aby zaprzedanie duszy w zamian za te książkę nie było zbyt odważnym i pochopnym krokiem, bo to przecież poważna decyzja. O tym jednak dowiecie się już za chwilę, gdyż najpierw pozwolę sobie przybliżyć wam osobę samego autora.

Hankan Gunday jest pisarzem, w którego dorobku ukazało się dotychczas osiem powieści. Debiut autora Kinyaes ve Kayra, wydany w 2000 roku, zachwycił zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Na tym poprzestanę, jeśli chodzi o samego twórcę, lecz na koniec będę miała niespodziankę dla miłośników jego twórczości.

Wracając do ,,Mało" jest to książka, wobec której mam mocno ambiwalentne uczucia. A to dla tego, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego niż to, co otrzymałam. Już biorąc książkę do ręki na jej okładce czytamy, że jest to porywająca powieść o przemocy, nienawiści i sile tkwiącej w człowieku, by mógł im sprostać. I rzeczywiście to, co przeżywają głowni bohaterowie, już jako dzieci jest niezwykle wstrząsające i przerażające. Wierzcie mi, że nie jeden dorosły nie odnalazłby w sobie siły aby przejść przez piekło, jakie zgotował im los. Ale niestety historia dwójki bohaterów wstrząsnęła mną tylko jako człowiekiem, natomiast jako czytelnik nie jestem już tak bardzo zafascynowana owym tytułem. A to z racji tego, iż przynajmniej jeśli chodzi o postać małej dziewczynki Derdy, w jej historii odnalazłam bardzo często powtarzany w tego typu książkach. A mianowicie jak możemy przeczytać w opisie książki Derda jest córką strażnika wsi, która w wieku jedenastu lat zostaje wydana za szejka muzułmańskiego bractwa. Ci czytelnicy, którzy czytają książki o tematyce muzułmańskiej traktujące o tym, jaki status w owej kulturze mają kobiety wielu rzeczy mogą się domyślać przez co ta część książki nie będzie dla nich zaskoczeniem. W momencie, kiedy życie młodej dziewczyny wkracza w swego rodzaju kolejny etap, czytelnik może poczuć prawdziwe przerażenie. Bo to co, spotyka już nastoletnią dziewczynę to prawdziwa droga przez piekło. Jednak nic więcej nie zdradzę.

Mnie osobiście bardziej zaintrygowała i zaciekawiła o ile w ogóle tak można powiedzieć historia chłopca o tym samym imieniu i tym samym wieku co dziewczynka. Chłopiec jest synem przestępcy skazanego za zabójstwo przestępcy. Kreując postać dziecka autor poruszył bardzo istotny i niestety przemilczany temat cmentarnych dzieci. To, w jakich warunkach i w jak wielkim strachu musi walczyć o przetrwanie małe dziecko jest bardzo szokujące i przerażające.

Tych dwoje dzielnych i odważnych ludzi pozornie nic nie łączy, a jednak po czterdziestu latach życie splata ich losy Ociosani przez nienawiść, przemoc i ból są gotowi by się połączyć.

Według mnie ,,Mało" to bardzo ciekawa i zapadająca w pamięć pozycja, którą jak najbardziej warto przeczytać. Poza bolesna stroną całej fabuły odnajdziecie tu również nadzieje, wiarę w lepsze jutro oraz miłość. Jeśli chodzi o mnie, duszy jednak za ten tytuł bym nie oddała.

Moja ocena to: 7/10
A teraz niespodzianka dla czytelników, którzy po przeczytaniu ,,Mało" będą mieli ochotę sięgnąć po kolejna książkę autora. Nic prostszego, bo już w 2017 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukaże się kolejna książka ,,Daha" (ang. More), za którą pisarz otrzymał prestiżowa nagrodę Le prix Medicis etranger.

Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk