Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Malowany człowiek, księga I
Kup Teraz

Malowany człowiek, księga I

Peter V. Brett

Ocena ( 27 osób )
5.4
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2008
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-057-8
Liczba stron: 502
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Gyero-Saski

Literacki i komercyjny sukces „Władcy pierścieni” skazał wielbicieli fantasy na brnięcie przez kolejne dylogie, trylogie, tetralogie i sagi. Niektóre zdobywają laury porównywalne lub niewiele mniejsze niż dzieło Tolkiena, ale zdecydowana większość nie wychodzi nawet poza kategorię przyzwoitej lektury dobrej na jeden raz. Zazwyczaj to po prostu rzeczy niewarte uwagi. Winy można się doszukiwać w wielu kwestiach, jednak najistotniejsza to trudność w wykreowaniu nowego, oryginalnego i fascynującego never-never-landu. Od czasów wydania „Władcy pierścieni” udało się to zaledwie garstce autorów, z czego w Polsce próżno szukać większości z tych tytułów, a na rodzimym podwórku sukcesem pochwalić się może Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Anna Brzezińska i Jarosław Grzędowicz. To właśnie opinia tego ostatniego zachęciła mnie do przeczytania pierwszego tomu „Malowanego Człowieka”, autorstwa Petera V. Bretta.

Bohaterom niniejszej książki przyszło żyć w wyjątkowo paskudnym świecie, w który ludzie mogą funkcjonować wyłącznie w trakcie dnia, bowiem po zmroku pojawiają się otchłańce (potwory reprezentujące każdą z grup ziemskiej materii), gotowe rozszarpać każdego, kto tylko opuści opatrzone runami schronienie. Zaszczuta i zdziesiątkowana ludzkość boi się podjąć walkę z plagą, przez co każdej nocy znikają kolejne istnienia, a z nimi wymierają wioski i miasta. W tym piekle dorastają Arlen, Leesha i Rojer, którzy przeczuwają, że prawda o świecie wygląda inaczej, że ma do zaoferowania coś więcej niż tylko światło dnia i grozę nocy.

Początkowo fabuła „Malowanego człowieka” jawiła mi się jako połączenie gry RPG z horrorem i powieścią przygodową. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron zmieniłem zdanie. Brett korzysta ze schematów (trudno tego nie robić pisząc fantasy), ale wykręca je na swój sposób, przez co często miałem wrażenie, że czytam coś świeżego, coś co poruszy gatunkiem intensywniej, niż kij wciśnięty w mrowisko. Po dotarciu do końca pierwszego tomu, mogę stwierdzić, że wrażenie wcale nie okazało się mylne – „Malowany Człowiek” to pozycja warta uwagi każdego fana gatunku, szczególnie gdy odczuwa się pewne nim znużenie.

Na najwyższe uznanie zasługuje styl autora i poprowadzenie akcji. Brett nie rzuca czytelnika od razu w wir wydarzeń, a powoli dozuję napięcie, krok po kroku dostawiając kolejną, intrygującą cegiełkę w swoim never-never-landzie. Pierwsze sceny, w których towarzyszmy Arlenowi w trakcie odbudowy domów po nocnym ataku otchłańców, nie są przepełnione akcją czy grozą, ale zwiastują potencjał opowieści. Teoretycznie więc nic się nie dzieje, ale nastrój, płynność narracji i konstrukcja bohaterów sprawiają, że z wypiekami na policzkach przewraca się kolejne strony. Z ich biegiem pojawia się także napięcie, które co i rusz wprawia serce w nieznośny galop. Swój szczyt akcja i horror osiągają w scenach starć z demonami, których opisy potrafią przyprawić nie tylko o tachikardię i tachypnoę, ale i o gęsią skórkę na plecach oraz nieprzyjemny, zimny pot na karku i dłoniach.

„Malowany człowiek” nie byłby tak interesującą lekturą, gdyby nie oryginalny, złożony, oferujący wiele niespodzianek, świat. Brett w pierwszym tomie odsłania zaledwie część kart, ale już samo to powoduje, że ten never-never-land zapada w pamięć i nie da się go pomylić z żadnym innym. Na każdym kroku czai się coś ciekawego, co potęguje wrażenia z obcowania z książką. Karty opowieści zapełniają zróżnicowane potwory, a także gama postaci, z których każda ma jakąś charakterystyczną, przypisaną tylko sobie cechę. Dzięki temu całość nabywa rumieńców i nawet gdy akcja na moment zwalnia, nie doświadcza się podczas czytania nudy.

Chciałbym wypunktować również jakieś mankamenty pierwszego tomu „Malowanego człowieka”, ale nie znajduję żadnych. Nawet zakończenie, mimo chęci zamordowania autora (za finisz tuż przed rozwiązaniem pewnego problemu Arlena), jawi się jako najlepsze z możliwych – zostawia ze szczęką walającą się na poziomie podłogi i genialnymi perspektywami na ciąg dalszy. Z tych powodów fanów gatunku zachęcam do zapoznania się z niniejszą pozycją. Warto dać jej szansę, bowiem nie bez powodu określa się ją mianem najbardziej błyskotliwego debiutu w fantasy ostatnich lat.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aga95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Niesamowita książka,trudno się oderwać :D czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Miłym zaskoczeniem są szkice pojawiające się w książce.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),Mam przeczytane,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Pochłonęłam! I to dosłownie-nie dało się oderwać od tej książki!
Świetnie wykreowany świat mistycznej walki na otchłańcami! Postacie z charakterem, ale i niebagatelną inteligencją, akcja na wysokim poziomie i zakonczenie, które sprawiło, że z marszubzabieram się za część 2 ;)
To po prostu trzeba przeczytać!
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wyzwanie Initium - fantastyka,
,,Każde dziecko pewnego dnia musi sobie zdać sprawę, że dorośli również popełniają błędy i okazują słabość, tak jak wszyscy inni. Następnego dnia, czy tego chce czy nie, nie jest już dzieckiem."
Ciekawie wykreowany świat, barwne postacie, wartka akcja oraz intrygująca historia. Demony zabijają ludzi,tylko kto zabije potwory? Ta pozycja na pewno zaciekawi czytelników, którzy lubią prawdziwe fantasy. Nie będą zawiedzeni. Polecam !
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Po elfach, smokach, magach, wampirach i aniołach przyszedł w końcu czas na demony. Coś nowego, świeżego i interesującego. Coś czego nie da się odłożyć na półkę i zapomnieć, ale trzeba od razu sięgnąć po kolejny tom :)
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Historia chłopaka imieniem Arlen mieszkającego w Potoku Tibbeta wraz ze swoimi rodzicami. Pewnego dnia matka chłopca ratuje psa, który został przywiązany do ogrodzenia. Niestety nie zdołała uciec przed zmrokim do domu i dopadł ją ognisty demon. Bohater wybiega w noc by ją ocalić. Ratuje rodzicielkę jednak ta jest ciężko ranna. Następnego dnia wyruszają do Ryneczku by szukać pomocy u miejscowej Zielarki. Ta niestety nie może im pomóc. Decydują się więc na wyprawę, która pozwoli ocalić życie matki Arlena. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Gdy na trakcie są już blisko od celu ojciec postanawia zawrócić obawiając się, że zgubią się i nie znajdą schronienia na noc. Zatrzymują się w domu Harla, Który ma 3 córki. Następnego dnia podczas podróży okazuje się, że matka już nie żyje. Arlen ogarnięty wściekłością na swojego ojca postanawia uciec do Wolnych Miast.

Drugą główną postacią jest Leesha, dziewczyna z Zakątka Drwala. Jej ojciec zajmuje się wytwarzaniem papieru, a matka Elona słynna jest w całej wsi z licznych skoków w bok. Pewnego dnia otchłańce przebijają się przez runiczną barierę i część zostaje doszczętnie spalona. Rodzina Leeshy udziel schronienia Garedowi i jej ojcu. Chłopak jest narzeczonym dziewczyny. Podczas nocy Elona swym zwyczajem zaczyna gzić się z ojcem Gareda. Młodzi zaczynają się całować, jednak Leesha przerywa tą farsę. Następnego dnia po wsi krąży już plotka jakoby miała się przespać z Garedem. Dziewczyna ucieka w nocy do starej Zielarki, ryzykując życie. Następnego dnia Bruna karze chłopakowi przyznać się do kłamstwa, nasza bohaterka rozpoczyna terminowanie u Zielarki.

Trzecią postacią w książce jest Rojer, któremu demony zabiły rodzinę gdy ten miał 3 lata. Uszedł z życiem tylko dzięki heroicznemu poświęceniu swojej matki. Zaopiekował się nim Arryn Słodka Pieśń, a chłopak zaczął przyuczać się na wędrownego minstrela.
Książka w mojej opinii ciekawa, ekscytująca, zmuszająca do refleksji i przedstawiająca ciekawą koncepcję świata.
sonia24444 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Seria świetnie się zapowiada. Jest to dopiero 1 z 6 części. Książka wspaniale łączy fantasy z przygodą. Otchłańce, pojawiające się co noc, próbujące sforsować zabezpieczenia runiczne, są dobrym pomysłem. I chociaż pierwsza część opowiada o bardzo młodych ludziach, począwszy od 11 roku życia, którzy w miarę rozwoju fabuły, dojrzewają, powieść nie jest w żadnym razie dla młodych ludzi. Porusza takie stosunki między ludźmi, które w żaden sposób nie powinny dotyczyć dzieci.
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Brakowało mi książki fantasy takiej jak ta. Tak głęboko zakorzenionej w świecie mistycyzmu, demonów, runów które chronią życie mieszkańców przed otchłańcami. Jak wiele determinacji, bólu i zawodu musi przeżyć młody człowiek, by ukształtować swój umysł i ciało do walki z demonami. Jak wiara w ludzi i ich dobro zabija w nim człowieczeństwo gdy porzucają go na pustyni na pastwę potworów. Ale widać trzeba było iść tą drogą by powstał Naznaczony.
JaskOo95 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Interesujący cykl... :)
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
Bohaterami książki są Arlen, Leesha i Rojer. Urodzeni w różnych miejscowościach, jednak o jednakowej sile ducha. Próbują walczyć z przeciwnościami losu w świecie, gdzie nocą atakują otchłańce i ludzie kryją się na ścianami opartych na runach. Tej książki nie da się opowiedzieć. Trzeba ją przeczytać.
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014 r.,Fantastyka,Posiadam,Ulubione,
Książkę wybrałam od tak - stała sobie na półce w księgarni, a mnie zaintrygował jej blurb. Jak się później okazało, to były świetnie wydane pieniądze.

Przede wszystkim lekki język i wartka akcja. Książka bardzo działa na wyobraźnię czytelnika. Pokuszę się o stwierdzenie, że pochłonęła mnie do tego stopnia, iż nie mogłam się od niej oderwać póki nie skończyłam czytać ostatniej strony.

Peter V. Brett nakreślił na początku trzy sylwetki młodych ludzi: Arlena Balesa, Leeshy i Rojera, po czym rzucił ich w wir akcji. Nie trzeba się jednak zrażać wiekiem bohaterów gdyż w książce następują dość szybkie i duże skoki czasowe. Bohaterowie szybko dorastają, a sam fakt rozpoczęcia ich przygód od wczesnego dzieciństwa miał na celu pokazanie motywacji, które popchnęły ich do wybrania takich a nie innych ścieżek życiowych.

Świat w powieści jest bardzo malowniczy, ale autor nie skupia się na opisach przyrody - dzięki temu akcja nie zwalnia tempa. Tajemnica, groza i strach ludzkości przed nocą są tutaj brawurowo wyeksponowane. Gdy zapada zmierzch na ziemi pojawiają się demony wychodzące z samego środka otchłani. Ludzie nie umieją się przed nimi bronić, a nie mogąc ich pokonać kryją się za barierami stworzonymi z runów ochronnych i modlą się by demony nie przedarły się przez barierą. Od swoich domów oddalają się tylko na taką odległość, by przed zmrokiem móc bezpiecznie wrócić do domu. Jedynie nieliczni śmiałkowie obierają drogę posłańców i podróżują między miastami w celach handlowych lub przekazywania wiadomości. Fakt, że podczas swoich podróży śpią pod gołym niebem, mając za ochronę jedynie przenośne sznury z runami u jednych wzbudza podziw dla odwagi i męstwa, inni zaś kiwają głowami sądząc, że to akt najwyższej głupoty - tak jak ojciec Arlena. Bał się on tak bardzo demonów, że pozwolił by rozszarpały jego żonę na oczach Arlena. Stąd też chłopiec odczuwał ogromne obrzydzenie dla własnego ojca i to właśnie stało się główną przyczyną jego dalszych poczynań.

Doświadczenia wyniesione z lat młodzieńczych przyczyniły się również do drogi jaką wybrała Leesha - uczennica u zielarki Bruny.

Peter V. Brett prezentuje nam dużą gamę demonów związanych z różnymi środowiskami (są wśród nich demony powietrzne, skaliste i inne). Opisuje je dokładnie. Jedne są małe, inne olbrzymie, a każdy z nich ma konkretne cechy i umiejętności. Niemniej jednak wszystkie potwory łączy wspólna właściwość - są one niepokonane dla człowieka.

Jak już pisałam - książkę czyta się jednym tchem - jednak ze względu właśnie na napięcie jakie towarzyszy wraz z zapadającym zmrokiem, mogę powiedzieć, że powieść tę czyta się od jednej nocy do drugiej. Wtedy bowiem akcja jest szczególnie ciekawa, a czytelnik wręcz nie może się doczekać tego, co będzie na kolejnej stronie.

Jest to jedna z niewielu książek, w której nie chcę i nie będę doszukiwać się żadnych mankamentów.
sabja plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,Na półkach,Ulubione,
Runy? Demony? To nie dla mnie! Jak bardzo się myliłam. Książka wciągnęła mnie do reszty. Nie mogłam się oderwać od lektury szczególnie wtedy, gdy autor opisywał dzieje Leeshy. Niezwykle polubiłam trzech głównych bohaterów, jednak to Zielarka zrobiła na mnie największe wrażenie. Znów stara Wiedźma Bruna ze swoim podejściem do życia była zachwyciła mnie doszczętnie. Właściwie o każdej z postaci można by się rozpisać - każda z nich jest starannie skonstruowana i niezwykle złożona. Fabuła książki oparta na walce z demonami wydała mi się na początku prozaiczna. Jednak świat, w którym wraz z nocą wychodzą z Otchłani demony ograniczając tym samym wszelkie dłuższe podróże jest świetną koncepcją. Nie ma tu mdłych historyjek, nie ma owijania w bawełnę. Ludzie są ukazani ze wszystkimi swoimi słabościami i podłościami. Samo wydanie książki również jest na tyle dobre, aby o nim napisać - rysunki, dobrze zaprojektowane strony a w końcu okładka - wszystko to tworzy niesamowity klimat i jest bardzo dobrym uzupełnieniem treści książki.
Ivor123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam wszystkim miłośnikom Fantasty
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,Mam,
Kiedy nadchodzi zmrok z mgły formują się demony - otchłańce, które tylko czekają na to, by zatopić swoje zęby w ludzkim ciele. Tylko magiczne runy chronią ludzi przed tymi stworami, jednak czasem i one zawodzą. Nikt nie może się czuć w pełni bezpieczny. W takim świecie żyje trójka bohaterów - Arlen, Leesha i Rojer. Nie znają się, ale możemy być pewni, że ich losy kiedyś się skrzyżują...

"Malowany człowiek" jest powieścią o której bardzo dużo dobrego słyszałam już kilka lat temu. Ciągle jednak, bez żadnego powodu, przeczytanie odkładałam na potem... Dopiero jakiś czas temu ktoś zachęcił mnie, abym wreszcie sięgnęła po pierwszy tom cyklu demonicznego autorstwa Petera V. Bretta. I opłaciło się!

Przyznam, że pierwszą księgę "Malowanego człowieka" pochłonęłam praktycznie w jeden wieczór. Autorowi od pierwszego zdania udało się mnie zainteresować. Język powieści jest prosty, dzięki temu bardzo szybko się ją czyta. Kolejne strony dosłownie przelewają się nam przez palce i sami nie wiemy, kiedy połowę powieści mamy już za sobą. Wydawać by się mogło, że pomysł na powieść (demony, oraz chroniące człowieka runy), jest stary jak świat! Pisarz jednak wykrzesał moim zdaniem coś nowego, coś co przykuwa i nie pozwala się oderwać.

Wydarzenia śledzimy naprzemiennie z perspektywy trzech bohaterów, o których wspomniałam już wcześniej. Bohaterów, którzy nie chcą uwierzyć, że nie da się walczyć. Oni chcą działać! Zaczynamy od ich dziecięcych lat, poznajemy wydarzenia, które wpłynęły na ich życie i ukształtowały osobowość na przestrzeni lat. Podobał mi się ten podział na trójkę bohaterów, nie sposób było się przy tym nudzić.

Powieść ma oczywiście swoje wady. Autor nie skupia się na opisie przeżyć swoich bohaterów, bardziej na tym, czym aktualnie się zajmują. Trochę ujmuje to powieści, gdyż zdaje się przez to być za prosta. Ponadto - kilkakrotnie można mieć wrażenie, że bohaterowie są niezniszczalni - nie muszą spać, czy też jeść. Zdarzają się też oczywiście "zbiegi okoliczności", które napędzają akcję. Ktoś mógł uciec, ale się potknął, ktoś coś robił i zdążył praktycznie w ostatniej chwili... Nie są to jednak szczegóły, które zniszczyły mi radość czytania.

W środku znajdują się ilustracje, które dają jakieś wyobrażenie bohaterów/ demonów etc. Miło było zawiesić na nich oko. Czcionka jest idealna do czytania, dobrej jakości papier... nic, tylko czytać.
Nie podoba mi się jedynie ten podział "Malowanego człowieka" na dwie księgi. To całkiem bez sensu!

Kiedy tylko będę mogła, dokończę księgę drugą "Malowanego człowieka" i na pewno wezmę się za następne części. Może nie jest to wymagająca lektura, ale ja stanowczo polecam! Wciągnie każdego. :)
kpt_Yossarian plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobra książka. Fabuła jest niby prosta, ale skonstruowana w taki sposób, że ciężko się oderwać. Największym błędem jest to, że kończy się w najważniejszym momencie. Dlatego polecam od razu zakup dwóch części malowanego człowieka.
Valakiria plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Mnie "Malowany człowiek" (oba tomy) bardzo się podobał... A także jego kontynuacja, czyli "Pustynna Włócznia". Jednak całkowicie zgadzam się również z autorem recenzji - książka napisana jest "nierówno". Niekiedy akcja jest niesamowicie wartka, dosłownie połyka się stronę za stroną, ale często jest też tak, że nie można przebrnąć przez niektóre momenty. Bądź co bądź jednak Peter V. Breet to dość świeży pisarz i może jeszcze się wprawi - zwłaszcza, ze z każdym rozdziałem, z tomu na tom jego dziecko jest coraz... piękniejsze. ;) Reasumując: jak na debiut literacki jest według mnie wcale nieźle :)
Ariz plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czyta się lekko i z przyjemnością.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
ladowarka Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Nauthiz0 Linia koment
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kpotter Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hegemo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2013-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
FantasyOla Linia koment
Przeczytane:2012-12-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Malowany człowiek, księga I Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Malowany człowiek, księga I Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Malowany człowiek, księga I Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Malowany człowiek, księga I Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Malowany człowiek, księga I Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów