Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Malowany Człowiek, księga II
Kup Teraz

Malowany Człowiek, księga II

Peter V. Brett

Ocena ( 23 osób )
5.5
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-050-9
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć
Przeznaczeniem niektórych jest walka


328 Rok Plagi. Arlen, po zdobyciu pokrytej starymi runami włóczni, stawia w końcu czoła demonowi, którego kiedyś okaleczył, Jednorękiemu. Kończy się w ten sposób pewien długi etap w jego życiu: czas nieustannego oczekiwania i niepokoju. Dziesięć lat przygotowania do owej chwili wypełnia się, Otchłaniec ginie w walce na śmierć i życie. Włócznia pokazuje swoją niezwykłą moc. A może raczej runy wojenne wydobywane są z wieloletniego zapomnienia?! Runy, działające na zasadzie swoistego sprzężenia zwrotnego. Wykorzystujące magię Otchłańców przeciwko im samym.

Rojer znajduje w końcu coś, co go wyróżnia z tłumu. Odkrywa niezwykłą siłę gry na skrzypcach, która potrafi nie tylko zafascynować słuchaczy, ale również powstrzymać lub odstraszyć demony. Dla niego też kończy się pewien etap życia. Ginie jego mentor Arrick, a młodzieniec od tej chwili sam musi stawić czoła życiu i samodzielnie dokonywać wyborów. Leesha jest już prawie dojrzałą kobietą. Ma świadomość swoich umiejętności i wiedzy, którą zdobyła. Musi wrócić po latach do Zakątka Drwali, by stawić czoła chorobie dziesiątkującej jego mieszkańców, w tym jej ukochanego ojca.

Wędrujemy po świecie wykreowanym w powieści. Poznajemy nowe miejsca, nowe postaci. Przemierzamy pustynię, odwiedzamy Fort Pustynną Włócznię. Przeżywamy chwile radosne i smutne, momenty wielkości i małości ludzi. Autor wyraźnie „dojrzewa” w trakcie pisania, co znacznie poprawia komfort lektury kolejnego tomu. Sytuacje stają się mniej jednoznaczne. Postawy ludzi - bardziej zróżnicowane i złożone. Opuszczają powoli pisarza niedociągnięcia i uproszczenia, natchnione mowy pełne pouczeń i wyjaśnień, znaczące wizje. Tylko seks ciągle jest lejtmotywem, który ani na moment nie opuszcza twórcy i jego literackiego tworu. Wdziera się w kolejne akapity jak lepki kurz w zakamarki wielkiego przemysłowego miasta.

Autor stara się przed nami odmalować, i to w epickim stylu, skomplikowany świat. Nie tylko fizyczny, ale również świat ludzkich uczuć. Świat prawdy i kłamstwa, wielkości i małości, przyjaźni i zawiści, zaufania i zdrady. Losy bohaterów pokazują, jak we wszystkich ludziach mieszkają sprzeczne uczucia i myśli. Jak stale trzeba dokonywać wyborów, określać się. Jak to wszystko buduje człowieka, decyduje o tym, kim jest i kim się stanie. Życie składa się z epizodów, ze zdarzeń małych i znaczących. Wszystkie one wpływają na człowieka, pozostawiając w nim ślady, które tworzą konkretną życiową drogę.

Drugi tom Malowanego człowieka jest ciekawszy niż pierwszy. Dokonują się tu duże zmiany w postawach bohaterów, dojrzewają oni i zaczynają silniej wpływać na swój własny los, nie tylko poddając się jego gniewnemu nurtowi. Tak jak Arlen, który zmienia się w osławionego, tajemniczego malowanego człowieka, kogoś pośredniego między człowiekiem a znienawidzonymi Otchłańcami.

Pewne wątki przykuwają tu uwagę bardziej niż inne. Problem walki i nienawiści, które nie mogą pozostać obojętne, bez konsekwencji dla osoby nimi ogarniętej. Problem jednostki i społeczeństwa, wzajemnych granic suwerenności i niezależności. Kwestie odpowiedzialności za siebie i za innych. Ci, którym podobał się tom pierwszy, powinni być usatysfakcjonowani i tym. Tym, których rozczarował początek cyklu, kontynuacja może wydać się ciekawsza, dojrzalsza. Wizja Bretta zdaje się nabierać rumieńców.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aga95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Super. Nie zawiodłam się na kontynuacji. Mam nadzieję, że reszta jest książek Brett'a równie dobra :D
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),Mam przeczytane,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Świetna część druga!
Jeszcze więcej akcji! Arlen przechodzi totalną przemianę i może być doskonałym przykładem tego jak porażkę przekuc w zwycięstwo! Rojer i Leesha również się zmieniają-dojrzewaja, "mężnieją" i zaskakują otchlance każde na swój sposób!
Ale... To trzeba po prostu przeczytać :)
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Pierwszej części ustępuje jedynie objętością, za to więcej jest akcji, scen walki i odwagi. Wciąga od pierwszej strony i mocno trzyma, aż do ostatniej
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kontynuacja przygód Arlena, Leeshy i Rojera. Nadszedł czas na przecięcie strun losu bohaterów.

Rojer podróżując ze swoim mistrzem po wioskach odkrywa talent do odganiania otchłańców przy pomocy skrzypiec. Niestety wiedza okupiona jest życiem mentora, który przez przypadek wypchnął ucznia za krąg runiczny, reflektując się uratował mu życie samemu ginąc od ciosów zadanych przez drzewnego demona.

Minstrel powraca do Angiers dopiero po roku i znajduje nowego mecenata- starego Mistrza Sztuk z Gildii Minstreli. Nistety depcząca im po nogach konkurencja postanawia zemścić się za dawną zniewagę. Zostają dotkliwie pobici i pozostawieni na pastwę nocy. 2 strażników ryzykują życie postanawia im pomóc, tak oto Rojer poznaje Leeshę pracującą w szpitalu w Angiers. Niestety staruszek nie przeżył napaści.

Pewnego dnia Leesha postanawia wrócić do rodzinnej miejscowości by pomóc z szalejącą zarazą. Minstrel wyrusza razem z nią. Dochodzi do napaści na trakcie przed Nocą ratuje ich Malowany Człowiek.

Uważam, że książka w momeńcie gdy Rojer i Arlen chcą zemścić się na bandytach porusza ważny problem przebaczenia i tego, że nikt nie zasługuje na śmierć z rąk demonów. Najpardziej podoba mi się ten cytat:,, Weż najgorszego z przestępców, a potem wyjżyj za okno i nawet on będzie lepszy od tych bestii."
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacyjna druga część serii. Odnaleziona zostaje włócznia Kajiego. Niestety Arlen który to uczynił zostaje oszukany przez Jadira i wyrzucony na pustynię na pastwę otchłańcom. Chłopak jednak nie zginął i się nie poddał. Odkrył możliwosć malowania run na ciele. Walka z otchłańcami stała się jego życiem, pasją i przeznaczeniem. Tak powstałmalowany człowiek. Tak powstał Wybawiciel.
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
Kolejne przygody Arlen, Leesha i Rojera. Tym razem ich ścieżki się ze sobą łączą. Zanim jednak do tego dojdzie każdy przechodzi swoje próby życia.
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,Mam,
"Arlen, Leesha i Rojer wierzą, że ludzkość jest w stanie przeciwstawić się otchłańcom. I nie tylko oni, choć jedynie w odległej Krasji ludzie wypowiedzieli demonom otwartą wojnę."

Kolejna część "Malowanego człowieka".

Ludzkość w dalszym ciągu zmaga się z pojawiającymi się co wieczór otchłańcami, które tylko czyhają by zatopić swoje szpony w ludzkim ciele.
Drogi bohaterów wreszcie się krzyżują, a sama druga część jest, wydaje mi się, bardziej już mroczna od swojej poprzedniczki.
Bohaterowie są już dorośli, więc i sposób ich przedstawienia przez autora się zmienił. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że nie są bezsilni, że to oni mogą być ŁOWCAMI, a nie zwierzyną... Powoli rozpoczyna się walka, w której tylko jedna ze stron może być zwycięzcą.

W dalszym ciągu moim ulubionym bohaterem jest tutaj Arlen. Podobała mi się ta jego zaciętość i chęć walki, a opisy zmiany bohatera w mrocznego wojownika ujeżdżającego wierzchowca z piekła rodem śledziłam z ciekawością. Tym bardziej się cieszę, że drogi bohaterów się skrzyżowały. :)

Książka oczywiście nie jest pozbawiona wad, niektóre rozwiązania uważam za trochę naciągane, inne - za wręcz infantylne, jednak jest w tej pozycji coś, co sprawia, że czyta się ją z ogromną przyjemnością. Pewnie jest w tym spora zasługa tłumacza - Marcina Mortki. Dobrze się Pan spisał!

Drugą część "Malowanego człowieka" uważam za udaną pozycję i z pewnością sięgnę po kolejne części "Cyklu Demonicznego". I niech mnie mrok pochłonie! - oby jak najszybciej. :)
sabja plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,Ulubione,
Pierwsza księga mnie wciągnęła a druga księga zdecydowanie wessała mnie do świata Brett'a. Akcja nabiera dynamiki (choć i w poprzedniej księdze nie można było narzekać na nudę). Naznaczony przerósł moje wyobrażenia o tej postaci. Parę okrutnych scen spowodowało, że czytało się to naprawdę ciężko a natłok emocji groził wybuchem. Jednak nie żałuję ani jednego przeczytanego słowa. Sam koniec tomu kusi aby sięgnąć po kolejne części i sprawdzić czy radość ze zwycięstwa będzie towarzyszyła bohaterom w ich kolejnych starciach z Otchłańcami i ... ludźmi.
Ivor123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam wszystkim miłośnikom Fantasty
kpt_Yossarian plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lekka, łatwa i bardzo przyjemna. Zdecydowanie polecam!
Valakiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jak pisałam - im dalej tym lepiej :)
Ariz plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobra powieść. Napisana z rozmachem, doskonałe obraz działania run w kręgu. Polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
danutka Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Na półkach: Przeczytałem,
mircia Linia koment
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
sonia24444 Linia koment
Przeczytane:2015-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Na półkach: Czytam,
hegemo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
FantasyOla Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Malowany Człowiek, księga II Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Malowany Człowiek, księga II Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Malowany Człowiek, księga II Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Malowany Człowiek, księga II Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Malowany Człowiek, księga II Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów