Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2011-07-04
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516- 400-8
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Liturgia jest publiczną formą kultu religijnego, dotyczącą zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych. Celem jej jest uobecnianie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz budowanie wspólnoty Kościoła. By udział wiernych w czynnościach liturgicznych mógł stać się odpowiedzialnym i w pełni uświadomionym, do ich dyspozycji został oddany „Mały leksykon liturgii”, w którym Piotr Krzyżewski oraz ksiądz Jacek Zjawin tłumaczą znaczenie tego wszystkiego, co jest bezpośrednio lub pośrednio związane z liturgią.

Wyjaśniane zwroty i wyrażenia zostały ułożone w porządku alfabetycznym, co umożliwia szybkie odnalezienie poszukiwanych treści. Nazwom polskim (w większości przypadków) przyporządkowano ich łacińskie, greckie lub hebrajskie odpowiedniki. Pojęcia zostały wytłumaczone w sposób dokładny i wyczerpujący. Omówione zostały postawy ciała, gesty, czynności, naczynia, kolory, szaty i okresy liturgiczne, formy modlitwy, formuły pochwalne, rytuały, znajdujące się w świątyniach sprzęty oraz przestrzeń sprawowania kultu. Ciekawość wzbudzają wyjaśnienia dotyczące służby ministranckiej, modlitwy eucharystycznej oraz okadzania. Przystępne stają się takie pojęcia jak: cyborium, dalmatyka, embolizm, feretron, improperia, kustodia, mantolet, nawikulariusz, rokieta czy sedile. Elementem ułatwiającym zrozumienie oraz zapamiętanie są odpowiednio dobrane fragmenty rozważań kardynała Josepha Ratzingera, zaczerpnięte z książki „Duch liturgii”.

Celem szczegółowego opracowania i opublikowania „Małego leksykonu liturgii” nie była troska o to, by czytelnik zdobył terminologiczną wiedzę umożliwiającą mu rozwiązanie najtrudniejszej nawet krzyżówki, złożonej z haseł teologicznych. Dla autorów znaczenie ma przede wszystkim dbałość o rozpowszechnianie ducha liturgii. Jest to sprawa niezwykle istotna, ponieważ właśnie liturgia jest najważniejszym działaniem Kościoła, w prosty sposób przybliżającym człowieka do Boga.

W książce został zamieszczony indeks zawierający alfabetyczny zbiór wszystkich haseł wraz z ich dokładnymi stronami; źródła, na które złożyły się materiały drukowane oraz adresy internetowe, a także niewielkie rysunki ściśle związane z omawianymi treściami. Mały format "Leksykonu..." czyni z niego lekturę podręczną. Zawierając wiedzę specjalistyczną, stanowi on pomoc dydaktyczną dla katechizujących dzieci i młodzież, jednak sięgnąć po nią mogą wszyscy, którzy pragną doświadczyć autentycznej obecności Chrystusa Eucharystycznego.

Sumire Linia koment
Cień jabłoni