Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mały leksykon liturgii

Piotr Krzyżewski, Jacek Zjawin

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2011-07-04
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516- 400-8
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Liturgia jest publiczną formą kultu religijnego, dotyczącą zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych. Celem jej jest uobecnianie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz budowanie wspólnoty Kościoła. By udział wiernych w czynnościach liturgicznych mógł stać się odpowiedzialnym i w pełni uświadomionym, do ich dyspozycji został oddany „Mały leksykon liturgii”, w którym Piotr Krzyżewski oraz ksiądz Jacek Zjawin tłumaczą znaczenie tego wszystkiego, co jest bezpośrednio lub pośrednio związane z liturgią.

 

Wyjaśniane zwroty i wyrażenia zostały ułożone w porządku alfabetycznym, co umożliwia szybkie odnalezienie poszukiwanych treści. Nazwom polskim (w większości przypadków) przyporządkowano ich łacińskie, greckie lub hebrajskie odpowiedniki. Pojęcia zostały wytłumaczone w sposób dokładny i wyczerpujący. Omówione zostały postawy ciała, gesty, czynności, naczynia, kolory, szaty i okresy liturgiczne, formy modlitwy, formuły pochwalne, rytuały, znajdujące się w świątyniach sprzęty oraz przestrzeń sprawowania kultu. Ciekawość wzbudzają wyjaśnienia dotyczące służby ministranckiej, modlitwy eucharystycznej oraz okadzania. Przystępne stają się takie pojęcia jak: cyborium, dalmatyka, embolizm, feretron, improperia, kustodia, mantolet, nawikulariusz, rokieta czy sedile. Elementem ułatwiającym zrozumienie oraz zapamiętanie są odpowiednio dobrane fragmenty rozważań kardynała Josepha Ratzingera, zaczerpnięte z książki „Duch liturgii”.

 

Celem szczegółowego opracowania i opublikowania „Małego leksykonu liturgii” nie była troska o to, by czytelnik zdobył terminologiczną wiedzę umożliwiającą mu rozwiązanie najtrudniejszej nawet krzyżówki, złożonej z haseł teologicznych. Dla autorów znaczenie ma przede wszystkim dbałość o rozpowszechnianie ducha liturgii. Jest to sprawa niezwykle istotna, ponieważ właśnie liturgia jest najważniejszym działaniem Kościoła, w prosty sposób przybliżającym człowieka do Boga.

 

W książce został zamieszczony indeks zawierający alfabetyczny zbiór wszystkich haseł wraz z ich dokładnymi stronami; źródła, na które złożyły się materiały drukowane oraz adresy internetowe, a także niewielkie rysunki ściśle związane z omawianymi treściami. Mały format "Leksykonu..." czyni z niego lekturę podręczną. Zawierając wiedzę specjalistyczną, stanowi on pomoc dydaktyczną dla katechizujących dzieci i młodzież, jednak sięgnąć po nią mogą wszyscy, którzy pragną doświadczyć autentycznej obecności Chrystusa Eucharystycznego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów