Okładka książki - Mały Lord

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: sylka1993

Książkę "Mały Lord" napisała Frances Hodgson Burnett. Powieść opowiada o chłopcu o imieniu Cedryk. Jego ojciec zmarł, gdy Cedryk był małym dzieckiem. Chłopiec widział, jak smutna była jego mama. Robił wszystko, by ją uszczęśliwić. Mimo swoich kilku lat był bardzo dojrzałym dzieckiem. Wszyscy darzyli go sympatią. Siedmioletni Cedryk dowiedział się, że jest lordem Fauntleroy i musi wyjechać do Anglii, do swojego dziadka - hrabiego. Cedryk wcale nie chciał być bogatym człowiekiem, wolał mieć przyjaciół, żyć skromnie z ukochaną matką. Chłopiec przed wyjazdem do Anglii pragnął uszczęśliwić swoich przyjaciół. Pieniądze, otrzymane od dziadka, rozdaje biednym. To wspaniałe, że w tej powieści autor postanowił pokazać, że są na świecie tacy ludzie, którzy potrafią zrobić coś bezinteresownie, dla których ważniejsze są uczucia a nie dobra materialne...W Anglii Cedryk poznaje swojego dziadka. Uważa, że jest on bardzo dobrym człowiekiem, choć tak naprawdę hrabia był złym władcą. Jednak dzięki chłopcu zmienia się... Autor ukazuje nam, że nawet najbardziej okrutny człowiek ma gdzieś w sobie ukryte dobre cechy. Nagle następuje nieoczekiwany zwrot wydarzeń. Okazuje się, że mały Cedryk nie jest lordem Fauntleroy, że znalazł się inny, starszy wnuk hrabiego. Dziwna intryga zostaje dostrzeżona przez przyjaciół Cedryka, którzy szukają prawdy. Można wywnioskować, że prawdziwi przyjaciele nawet po rozstaniu na zawsze pozostaną przyjaciółmi.Ta interesująca powieść doskonale pokazuje, że w życiu człowieka ważna jest przyjaźń. Dobro gości w sercu każdego człowieka, wystarczy tylko je odszukać. Wielu młodych i starszych czytelników powinno z książki wynieść odpowiednie morały. Myślę, że "Małego Lorda" z chęcią przeczytacie. :)

Avatar użytkownika - sylka1993
sylka1993
Przeczytane:, Ocena: 5,

Książkę "Mały Lord" napisała Frances Hodgson Burnett.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Wspaniała książka, choć troszkę mniej znana niż inne pozycje tej autorki. Cedryk jest wspaniałym chłopcem, ufnym i szczerym, każdy chłopiec może brać z niego przykład:)
Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie
Thomas Asbridge 0
Okładka ksiązki - Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie

Przed dziewięciuset laty zachodnią Europę zelektryzowało papieskie wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło domy i przemierzyło niemal...

Top 5 książek
Złodziejka książek