Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mały Tomek dzielny jak lew

Brigitte Endres, Irmgard Paule

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2011-08-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-006-2
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Odwaga jest postawą, którą wielu z nas chciałoby się poszczycić. Oznacza umiejętność przyznania się do błędu, działania zgodnego z sumieniem, występowania w obronie własnych racji oraz głoszenia wypracowanych przez siebie poglądów. Człowiek odważny charakteryzuje się śmiałością, męstwem, zdolnością do przezwyciężania strachu. Książka „Mały Tomek dzielny jak lew” opowiada ciekawą historię małego chłopca, który pokonał strach. Zanim jednak udało mu się tego dokonać, zmagał się z trudnymi sytuacjami na miarę dziecięcych możliwości.

 

Brigitte Endres wprowadza młodego czytelnika w świat przygód bohatera książeczki. Mały Tomek, ubogacony przyjaźnią pluszowego lwa o imieniu Straszyputek (na końcu otrzymał zaszczytne imię Leo), dzielnie wychodzi naprzeciw niepokojącym zdarzeniom. Za każdym razem korzysta z czarodziejskiego zaklęcia przepędzającego strach: „To wszystko nie jest takie złe. Zmykaj strachu! Jesteś be!” Przy jego pomocy rozwiązuje zagadkę mieszczącego się w tunelu strachu zielonego ducha, a także odczarowuje olbrzymiego potwora z monstrualnymi uszami oraz grubym i nienasyconym brzuchem. Czarodziejskie słowa pomagają mu przetrwać groźną burzę, a także wytrzymać ból spowodowany szczepionką. W jednej tylko sytuacji lęk był jak najbardziej wskazany – chłopcu udało się wówczas rozpoznać prawdziwe niebezpieczeństwo.

 

Książka „Mały Tomek dzielny jak lew” została opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność. Duże i kolorowe ilustracje autorstwa Irmgard Paule dokładnie obrazują opisywane sytuacje. Przedstawieni na nich ludzie i zwierzęta bez wątpienia spotkają się z sympatią ze strony dzieci. Dodatkowym elementem są zamieszczone z tyłu książeczki karty do ćwiczeń, na których młody czytelnik może narysować lub wypisać swoje „straszne strachy” i groźne sytuacje. Rolą rodziców jest przeanalizowanie ich wraz z dzieckiem, by nauczyło się ono przezwyciężania codziennych trudności oraz unikania niebezpieczeństw. Efekty bez wątpienia będą widoczne w dorosłym życiu, w którym każdy z nas zmuszony jest dokonywać trudnych wyborów oraz podejmować skomplikowane decyzje.

 

Książka „Mały Tomek dzielny jak lew” z powodzeniem może być wykorzystana w pracy dydaktycznej. Posłuży nauczycielom pracującym z dziećmi - zarówno przedszkolnymi, jak i szkolnymi. Napisana językiem ciekawym i przystępnym, nie tylko bawi, ale - przede wszystkim - uczy. Historia chłopca, który pokonał strach pokazuje, że nie ma sytuacji beznadziejnych. Z każdej można wyjść zwycięsko. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie działania i wykazać się odwagą.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mały Tomek dzielny jak lew Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Mały Tomek dzielny jak lew Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Mały Tomek dzielny jak lew Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Mały Tomek dzielny jak lew Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Mały Tomek dzielny jak lew Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów