Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Małżeństwo. Problem czy szansa

Catherine Johnston, Daniel Kendali, Rebecca Nappi

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2008-05-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7505-049-3
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

MAŁŻEŃSTWO PO KATOLICKU

 

Muszę przyznać, że z pewną niechęcią sięgałam po tę książkę. Kolejna publikacja o małżeństwie pisana przez duchownych, którzy o codziennych zmaganiach dwojga ludzi ze sobą, z dziećmi, teściami, nie mają zielonego pojęcia. Łatwo jest każdy problem interpretować w kontekście Listów św. Pawła, gdy nie ma się żadnego w tym temacie doświadczenia.

 

"Małżeństwo. Problem czy szansa" jest książką napisaną w formie pytań dotyczących ważnych rodzinnych problemów i odpowiedzi, których udzielają ojciec Daniel Kendall SJ, Rebecca Nappi (żona, ale nie matka) oraz pisarka Catherine Johnston (żona i matka). Cała trójka jest głęboko przesiąknięta duchem katolicyzmu. Książka porusza między innymi takie problemy jak: cechy małżeństwa katolickiego, wierność przysiędze małżeńskiej, dobrodziejstwa i wyzwania płynące z faktu posiadania potomstwa, etapy życia małżeńskiego, dojrzewanie małżeństwa, zwodniczy urok rozwodu, dzielenie się wiarą, czy starość i kres życia. Pytania zadawane autorom bywają wydumane, np. jaki rodzaj stresu wprowadzają w małżeństwo małe dzieci albo: mąż przestał chodzić ze mną do kościoła, gdy poruszam tę kwestię wychodzi z pokoju, czy: jak najwłaściwiej zaplanować czas między narodzinami poszczególnych dzieci? Ale bywają też ważne i głębokie: dlaczego małżonkowie nie mogą się zdecydować na rozmowę o stanie swojego małżeństwa, czy: jaki wpływ na rodzicielstwo ma nasze dzieciństwo lub: czy może istnieć jakaś wspólna duchowość dla osób wywodzących się z odmiennych religii? Szkoda, że odpowiedzi na te pytania są ogólnikowe i właściwie niewiele wnoszące nowego, gdyż operują znanymi cytatami z Pisma, a podawane tak zwane „przykłady z życia” są mało przekonujące. Może dlatego, że dotyczą rzeczywistości amerykańskiej, a nie naszej, ojczystej. Bo czyż w naszym, katolickim jakby nie było kraju, rodzinnym dylematem może stać się zaangażowanie żony czy męża w życie wspólnoty?

 

W tej publikacji Kościół jako lokalna społeczność stanowi rozwiązanie dla wszelkich problemów. Zdaje się, że opisane tu małżeństwa mieszkają najdalej dwieście metrów od świątyni i dzwonią do księdza z pytaniem, co zrobić na obiad. Mąż pije i wraca późno? Żona pali zbyt wiele, a do tego chce zostawić małe dzieci, by pójść do pracy? Zasięgnij porady swojego duszpasterza. Cierpisz z powodu śmierci współmałżonka? Nie jesteś jedyny. Spotkasz się z nim/nią w niebie. „Na szczęście jesteśmy członkami Kościoła, który oferuje nam tego rodzaju pociechę”. Zgadzam się, że wiara jest czymś najcenniejszym, co posiada człowiek, że w życiu należy się kierować jej zasadami, ale w tej amerykańskiej wersji jest coś pretensjonalnego, co każe postrzegać katolicyzm jako kolejny rodzaj doraźnej psychoterapii, którą można uprawiać w lokalnej wspólnocie każdej niedzieli.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Małżeństwo. Problem czy szansa Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Małżeństwo. Problem czy szansa Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Małżeństwo. Problem czy szansa Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Małżeństwo. Problem czy szansa Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Małżeństwo. Problem czy szansa Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów