Recenzja książki: Małżeństwo. Problem czy szansa

Recenzuje: Katarzyna Krzan

MAŁŻEŃSTWO PO KATOLICKU

 

Muszę przyznać, że z pewną niechęcią sięgałam po tę książkę. Kolejna publikacja o małżeństwie pisana przez duchownych, którzy o codziennych zmaganiach dwojga ludzi ze sobą, z dziećmi, teściami, nie mają zielonego pojęcia. Łatwo jest każdy problem interpretować w kontekście Listów św. Pawła, gdy nie ma się żadnego w tym temacie doświadczenia.

 

"Małżeństwo. Problem czy szansa" jest książką napisaną w formie pytań dotyczących ważnych rodzinnych problemów i odpowiedzi, których udzielają ojciec Daniel Kendall SJ, Rebecca Nappi (żona, ale nie matka) oraz pisarka Catherine Johnston (żona i matka). Cała trójka jest głęboko przesiąknięta duchem katolicyzmu. Książka porusza między innymi takie problemy jak: cechy małżeństwa katolickiego, wierność przysiędze małżeńskiej, dobrodziejstwa i wyzwania płynące z faktu posiadania potomstwa, etapy życia małżeńskiego, dojrzewanie małżeństwa, zwodniczy urok rozwodu, dzielenie się wiarą, czy starość i kres życia. Pytania zadawane autorom bywają wydumane, np. jaki rodzaj stresu wprowadzają w małżeństwo małe dzieci albo: mąż przestał chodzić ze mną do kościoła, gdy poruszam tę kwestię wychodzi z pokoju, czy: jak najwłaściwiej zaplanować czas między narodzinami poszczególnych dzieci? Ale bywają też ważne i głębokie: dlaczego małżonkowie nie mogą się zdecydować na rozmowę o stanie swojego małżeństwa, czy: jaki wpływ na rodzicielstwo ma nasze dzieciństwo lub: czy może istnieć jakaś wspólna duchowość dla osób wywodzących się z odmiennych religii? Szkoda, że odpowiedzi na te pytania są ogólnikowe i właściwie niewiele wnoszące nowego, gdyż operują znanymi cytatami z Pisma, a podawane tak zwane „przykłady z życia” są mało przekonujące. Może dlatego, że dotyczą rzeczywistości amerykańskiej, a nie naszej, ojczystej. Bo czyż w naszym, katolickim jakby nie było kraju, rodzinnym dylematem może stać się zaangażowanie żony czy męża w życie wspólnoty?

 

W tej publikacji Kościół jako lokalna społeczność stanowi rozwiązanie dla wszelkich problemów. Zdaje się, że opisane tu małżeństwa mieszkają najdalej dwieście metrów od świątyni i dzwonią do księdza z pytaniem, co zrobić na obiad. Mąż pije i wraca późno? Żona pali zbyt wiele, a do tego chce zostawić małe dzieci, by pójść do pracy? Zasięgnij porady swojego duszpasterza. Cierpisz z powodu śmierci współmałżonka? Nie jesteś jedyny. Spotkasz się z nim/nią w niebie. „Na szczęście jesteśmy członkami Kościoła, który oferuje nam tego rodzaju pociechę”. Zgadzam się, że wiara jest czymś najcenniejszym, co posiada człowiek, że w życiu należy się kierować jej zasadami, ale w tej amerykańskiej wersji jest coś pretensjonalnego, co każe postrzegać katolicyzm jako kolejny rodzaj doraźnej psychoterapii, którą można uprawiać w lokalnej wspólnocie każdej niedzieli.

Kup książkę Małżeństwo. Problem czy szansa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Małżeństwo. Problem czy szansa
Książka
Małżeństwo. Problem czy szansa
Catherine Johnston, Daniel Kendali, Rebecca Nappi
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy