Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mama Mu buduje

Wieslander Tomasz, Wieslander Jujja

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008-09-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963364
Liczba stron: 26
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Po co dzieci budują domki na drzewach? Przecież kiedy tylko taki domek jest gotowy, dzieci kończą zabawę i idą na obiad. Zamiast cieszyć się swoim dziełem i pobyć w zbudowanym na drzewie schronieniu, opuszczają domek. To takie dziwne.

 

Mama Mu, sympatyczna krowa, której nieobce są różne dziecięce zabawy, nie rozumie postępowania maluchów. Tajemnica istoty nadrzewnego domku męczy ją i nie daje spokoju. A że do tej pory dzielna bohaterka sprawdzała osobiście, o co chodzi w rozrywkach najmłodszych, jasne jest, że i teraz nie spocznie, dopóki nie pozna sensu zabawy… „Powtarzaj za mną: Jestem krową. Krowy nie łażą po drzewach i nie budują domków. Powtórz” – nakazuje swojej przyjaciółce z obory Pan Wrona, jak zawsze sceptycznie nastawiony do nowatorskich pomysłów Mamy Mu. Ale jak się krowa uprze, nikt nie będzie w stanie przekonać jej do zmiany zdania. Krowy nie budują domków na drzewach? Raczej – nie budowały do tej pory. Mama Mu zmieni ten stan rzeczy. Nie ma wprawdzie rąk, tylko cztery nogi, ale za to ma ogon – ogonem natomiast może trzymać młotek (chociaż ciężko jej wbijać gwoździe, bo nie widzi, gdzie ma uderzać) lub piłę. Krowa z bajki sama przygotuje sobie domek. Zazdrosny Pan Wrona będzie musiał jej udowodnić, że nie jest gorszy…

 

Bohaterowie książeczki odkryją w końcu tajemnicę budowania domków. A ta publikacja przyniesie maluchom sporo radości. Historyjka napisana jest dynamicznie i z humorem. Autorzy korzystają z wyobraźni, personifikując bohaterów – łączą charakterystyczne dla maluchów zabawy i zajęcia (trzeba jednak dodać, że chociaż w Polsce nie ma zbyt wielkich tradycji w dziecięcym budowaniu domków na drzewach, w literaturze innych krajów taki motyw istnieje od dawna) z nieobecnymi dotąd w bajce zwierzątkami. W ten sposób doprowadzają sytuację do absurdu, który dla maluchów będzie jak najbardziej logiczny.

 

Personifikacja ujawnia się w dowcipnych próbach zrealizowania dziecięcych marzeń przez zwierzęce postacie. Krowa musi czasem radzić sobie przez użycie niekonwencjonalnych metod. Pan Wrona jak zwykle jest przemądrzały i negatywnie nastawiony – co w zestawieniu z radosnym entuzjazmem Mamy Mu daje śmieszny kontrast. Na uwagę, jak przy poprzednich częściach, zasługują rysunki Svena Nordqvista, tym razem nawet zabawniejsze inż. Partie tekstu – Pan Wrona robi wciąż pełne niedowierzania miny i gesty. Ruch oddaje Nordqvist przez zmultiplikowanie postaci, co daje momentami wręcz złudzenie ruchu, a i przyczynia się do rozśmieszania. Starannie wykonane obrazki mają ładne, przyjemne kolory (tomik utrzymany jest tym razem w tonacji jesiennej) i są jakby drugą narracją, opowieścią dla maluchów.

 

Przygody Mamy Mu i Pana Wrony to ciepłe opowieści, w których nie ma zła i przemocy, jest za to uśmiech. Doskonałe dla dzieci, dowcipne historyjki uzupełniane niezapomnianymi rysunkami składają się na godną uznania serię.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kasiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Ciekawe przygody niezwykłej krowy, która zamiast stać na pastwisku, żuć trawę i gapić się przed siebie wymyśla co chwilę nowe pomysły, tym razem z Panem Wroną budują domek na drzewie :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mama Mu buduje Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Mama Mu buduje Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Mama Mu buduje Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Mama Mu buduje Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Mama Mu buduje Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów