Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mamifest

Linda Green

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379439294
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Widząc taki tytuł, a do tego matkę z wózkiem i teczką na okładce, skojarzenie może być tylko jedno: oto Bridget Jones zaszła w ciążę i będzie teraz usilnie próbuje pogodzić karierę z wychowaniem dziecka, popełniając przy tym serię gaf. Spodziewać zatem się możemy oderwanego od życia zabawnego powieścidła, którego treść wyparuje zaraz po zakończeniu lektury.

 

Nic bardziej mylnego! Mamifest powinny przeczytać wszystkie feministki, matki, żony, córki, karierowiczki, a przede wszystkim – posłanki. Jest to powieść o silnych, walczących kobietach, które borykają się z prawdziwymi, a nie wydumanymi problemami w stylu: „czy wyglądam grubo w tej spódnicy?” Wygląd tak naprawdę jest na ich listach spraw do załatwienia na ostatnim miejscu. Kiedy ma się pracę, dzieci, setkę obowiązków, do fryzjera chodzi się raz w roku.

 

Trzy przyjaciółki (po zakończeniu lektury każda z nas chciałabym mieć choć jedną taką przyjaciółkę) mają dzieci, które uczą się w tej samej szkole. Codziennie rano odprowadzają swoje pociechy, a po kilku godzinach - odbierają je ze szkoły. Nic nadzwyczajnego, prawda? Z tym, że młodszy syn Sam – Oscar - jeździ na wózku, bo cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Sam natomiast pracuje w hospicjum dla dzieci. Anna ma troje dzieci. Nastoletnich już Willa i Charlotte oraz kilkuletnią Esme, bardzo ruchliwą dziewczynkę. Jest też mąż Anny, wiecznie zajęty pracą David. Jackie z kolei opiekuje się Alice, rezolutną siedmiolatką, dla której kobieta pragnie rodzeństwa. Czas Jackie wypełnia praca w szkole - jest nauczycielką dramatu - oraz opieka nad matką chorą na Alzheimera.

 

Wydawać by się mogło, że są to kobiety jak setki innych – zajęte domem, dziećmi, codziennymi sprawami. Pewnego dnia jednak coś się zmienia. Władza w ramach oszczędności chce obciąć dotacje na hospicjum, zaś opiekunki z pomocy społecznej zajmujące się do południa matką Jackie nie robią tego w należyty sposób, dlatego matka wciąż ucieka z domu. Koleżanki bardzo dokuczają Charlotte, publikując o niej obraźliwe wpisy w mediach społecznościowych, wykluczając ją ze swego grona. A do tego chcą zwolnić panią z lizakiem, przeprowadzającą dzieci przez ulicę. Anna, Sam i Jackie są wściekłe wściekłością samic dbających o bezpieczeństwo swoich rodzin. Organizują protest, o którym dowiadują się media i pani z lizakiem nie traci pracy. Jedna z dziennikarek proponuje walecznym kobietom założenie partii i start w zbliżających się wyborach.

 

Kobiety podejmują wyzwanie. I tak zaczynają się ich kłopoty. Jeśli do tej pory jedynym problemem był brak czasu, to teraz muszą się zmierzyć z kryzysem w swoich rodzinach, atakiem mediów, trudnymi pytaniami wyborców. Ale mimo wielu przeszkód, tragedii, doprowadzają kampanię do końca. Ich postulaty wydają się szalone, ale pochodzą ze szczerego pragnienia zmian. Nowo powstała Partia z Lizakiem zdobywa gigantyczne poparcie. Pętla wokół kobiet zacieśnia się coraz bardziej. Muszą dokonać dramatycznych wyborów.

 

Jedno może nieco przeszkadza w lekturze. Historia opowiadana jest w narracji pierwszoosobowej z perspektywy kolejnych trzech bohaterek, co sprawia, że trudno się „przeskakuje” z jednej do drugiej i trzeciej. Znacznie lepsza byłaby chyba dyskretna narracja trzecioosobowa.

 

Mamifest to jednak książka naprawdę warta przeczytania. Uświadamia, że polityka jest sprawą każdego z nas, że każdy może coś zmienić, nie trzeba wcale bezmyślnie słuchać "gadających głów", spierających się o sprawy zupełnie nieistotne, podczas gdy odwoływane są operacje, obcinane dotacje, a w szkołach szerzy się przemoc. Wielka polityka toczy się daleko od zwykłych ludzi. Na to zwraca uwagę ta książka, będąca prawdziwym manifestem wszystkich matek świata.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aishatsw plusminus Linia koment
Żony, matki, opiekunki domowego ogniska. Zapracowane, zabiegane i zajęte tysiącem spraw. Planujące i pilnujące, by wszystko biegło swoim torem. Czy to się Wam z czymś nie kojarzy? Oczywiście, to nie tylko obraz trzech bohaterek powieści Lindy Green, to odbicie większości przedstawicielek płci pięknej. Strategów doskonałych.


Sam dzieli swój czas pomiędzy opiekę nad dziećmi a pracę w hospicjum. Jeden z jej synów choruje na rdzeniowy zanik mięśni, życie kobiety to niekończące się pasmo strachu o jego zdrowie. Jackie opiekuje się matką chorą na alzheimera, równocześnie usilnie starając się zajść w ciążę. Anna pracuje jako szkolny pedagog, kiedy jednak jej córka staje się ofiarą przemocy ze strony koleżanek, czuje się bezradna. Trzy przyjaciółki uświadamiają sobie luki w prawie i przepisach, które nie chronią w wystarczającym stopniu tych najsłabszych i potrzebujących wsparcia. Spontaniczna akcja zaowocuje powstaniem mamifestu i startem w wyborach z ramienia partii, dla której priorytetem jest rodzina.Powieść Mamifest w większym bądź mniejszym stopniu jest bliska nam wszystkim. Każdego dnia uświadamiamy sobie jak niedopracowany jest system polityczny i jak wiele nieprzyjaznych ludziom przepisów uosabia. Bez względu na to, która partia dochodzi do władzy, brakuje środków na pilne potrzeby, a podczas zatwierdzania kolejnych przepisów zapomina się, że powinny one służyć ludziom. I niejedna osoba w głębi ducha myśli sobie: "Gdybym to ja..." Bohaterki Lindy Green: Sam, Jackie i Anna nie poprzestają na myśleniu. Choć każda z nich boryka się z poważnymi problemami życiowymi, a ich doba wydaje się być o wiele za krótka, decydują się stworzyć własną partię i poprzez wygraną w wyborach do parlamentu, zmienić kraj, w którym żyją.


Powieść Lindy Green jest doprawdy niezwykła. W sprawny sposób łączy ona poważne kwestie i wyjątkowo lekki styl. Napisana przyjemnym i łatwo przyswajalnym językiem pozwala się pochłaniać, ale pomimo tego nie jest w żadnym razie błaha. Wprost przeciwnie: porusza wiele istotnych zagadnień i problemów, które nierzadko są przemilczane. To historia, która bardzo silnie oddziałuje na emocje czytelnika. Od silnego poparcia w kierunku bohaterek, po mocne wzruszenia i poczucie sprzeciwu w niektórych momentach. Nie ukrywam, że w pewnej chwili popłynęły łzy, nie byłam w stanie ich powstrzymać. Trzeba bowiem zaznaczyć, że pomimo politycznego wątku, ta powieść jest po prostu życiowa, rodzinna i ludzka - to są jej najważniejsze przesłania. Zachęcam Was do zapoznania się z Mamifestem. Być może i Wy poczujecie siłę płynącą z trzech matek i przekonacie się, jak wiele można zmienić, jeśli tylko się tego zapragnie.


limonka81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Rzadko zdarza się, by podczas czytania w moich oczach pojawiły się łzy. W pewnym momencie tej historii stały się one wilgotne, więc polecam książkę. Dostarcza wzruszeń. Mam tu na uwadze głównie wątek syna Sam.
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Efa_88 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jo92anna Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mamifest Prawda
Neil Strauss
Okładka - Mamifest Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Mamifest Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Mamifest Dotyk
Claire North
Okładka - Mamifest Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów