Recenzja książki: Mamo, tato! Staję się kobietą, staję się mężczyzną

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jednym z zasadniczych czynników motywujących do podejmowania kontaktów interpersonalnych jest seksualność. Stanowiąc naturalną funkcję organizmu ludzkiego, ulega kształtowaniu przez doświadczenia życiowe. Ponieważ tematy związane z seksualnością należy zawsze traktować z największą powagą, nie można lekceważyć niczego, co wpływa na postrzeganie owej sfery życia. Równie ważne, jak pytania stawiane przez dzieci, są sposoby poszukiwania na nie odpowiedzi przez młodzież. Z pomocą będącym w okresie przejścia z dzieciństwa w dojrzałość (12-16 lat) przychodzi Wydawnictwo Jedność, oddając do ich rąk książeczkę Mamo, tato! Staję się kobietą, staję się mężczyzną. Warto zapoznać się z jej treścią, bowiem podane informacje w znacznym stopniu ułatwiają prawidłowy rozwój.


W swoim poradniku Elisabetta Costantino zamieściła porady przeznaczone zarówno dla młodzieży, jak i rodziców. Pozwoliła, by w wielu kwestiach wypowiedzieli się rówieśnicy sięgającego po lekturę młodego czytelnika. Wiele mówiący podtytuł O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać wskazuje na wyraźnie rysujące się możliwości oraz osiągnięte efekty przeprowadzonych rozmów. W kilku rozdziałach znalazły się wiadomości zaspokajające ciekawość nie tylko głównych bohaterów książeczki, Gabi i Darka, ale również czytelnika: tak więc szczegółowej analizie poddano związane z dojrzewaniem zmiany zachodzące w ciele dziewcząt i chłopców (zastosowano prawidłowe nazewnictwo); omówiono rozwój tożsamości i tożsamość płci; przyjrzano się uczuciom (miłość a zakochanie); wreszcie - ostrzeżono przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ z człowiekiem należy rozmawiać o seksualności na jego poziomie rozwoju, omówione w książeczce zagadnienia doskonale spełnią oczekiwania czytelników.


Wśród wiadomości szczegółowych warto wspomnieć o burzy hormonalnej, narządach rozrodczych, pierwszej menstruacji, chromosomach, uprawianiu seksu i stosunku przerywanym, a także o piramidzie żywieniowej oraz życiu online. Na końcu poradnika zamieszczono przydatne w codziennym życiu rady dla rodziców. Przydatna okazuje się również część praktyczna, w której zamieszczono propozycje zadań do wykonania oraz numer telefonu i adres strony internetowej, umożliwiające młodym otrzymanie konkretnej pomocy w trudnych sytuacjach. Myśli szczególnie warte zapamiętania zapisano czerwoną czcionką. Przekaz wspomaga mnóstwo zabawnych, sympatycznych i kolorowych ilustracji autorstwa Cristiny Raiconi, które - przeplatając teksty - sprawiają, że wiedza młodego czytelnika zostanie wzbogacona na długi czas. Warto dodać, że pouczająca lektura Wydawnictwa Jedność pomoże wszystkim zainteresowanym odnaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi na nieuniknione pytania.

Kup książkę Mamo, tato! Staję się kobietą, staję się mężczyzną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mamo, tato! Staję się kobietą, staję się mężczyzną
Inne książki autora
Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?
Elisabetta Costantino0
Okładka ksiązki - Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?

O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać. „Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?” Jeśli jesteście rodzicami maluchów w wieku od...

Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana
Elisabetta Costantino0
Okładka ksiązki - Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana

O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać. „Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana!”. Takie słowa to swoisty manifest młodego człowieka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy