Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Marzycielki

Katarzyna Majgier

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-88790-87-4
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Kiedy Nika, jedna z czterech przyjaciółek, których przygody opisane zostały w „Trzynastce na karku” musiała się wyprowadzić razem z rodzicami, do mieszkania przeniosła się pewna ciekawa pani – ubierająca się w zwiewne stroje z wielką ilością falbanek i ślepo wierząca w feng shui. Z panią do dawnego mieszkania Niki wprowadziły się dwie dziewczynki – na pierwszej rozmowie Ani i trzynastoletniej Liliany zakończyła się poprzednia powieść Katarzyny Majgier. Kolejna, „Marzycielki” – dotyczy właśnie perypetii nowych lokatorek – z czasów sprzed przeprowadzki i po zamieszkaniu w Nowej Hucie. Liliana ma trzynaście lat i wymyśloną przyjaciółkę – Kaśkę. Ma też starszą o dwa lata siostrę – pedantyczną i zorganizowaną Monikę. To właśnie Monika jest narratorką – opowiadaczem „Marzycielek”. Monika pewnego dnia odkrywa, że jej rodzice planują rozwód. Ta wiadomość przynosi jej ulgę – dziewczyna ma już dość ciągłych kłótni i wyrzutów. Stara się jednak chronić przed nadmiarem informacji Lilianę. Lilianę, która w oczach starszej siostry uchodzi za dziwadło – maluje sobie żuczki na dżinsach, chodzi w wiankach z mleczy i rozmawia z nieistniejącą Kaśką. Monika nie chce dostrzec wrażliwości i wyobraźni siostry – niemal wiernej kopii matki. Okazuje się, że dziewczynki będą musiały się wyprowadzić z ogromnego domu i zamieszkać z nieodpowiedzialną rodzicielką gdzieś w nowohuckim blokowisku. Jakby tego było mało – matka Moniki znajduje się pod silnym wpływem Alicji – przyjaciółki z dzieciństwa. Dwie kobiety dawniej należały do grona Marzycielek – nieformalnego stowarzyszenia (czyli po prostu do grupki przyjaciółek), które za cel stawiało sobie realizację własnych pragnień. Mama Moniki i Liliany, ku oburzeniu przedstawicielek starszego pokolenia, wyznaje zasadę, że „nikt nie musi być nieszczęśliwy, jeśli może to zmienić” i konsekwentnie te słowa wprowadza w czyn. Monice wydaje się, że jest w rodzinie oazą spokoju i opanowania. Stawia czoła huraganowi złożonemu z matki i siostry, robi wszystko, żeby nie dopuścić do przeprowadzki, dopóki nie poznaje Shreka – brata Blondi, przystojnego chłopaka, który wpada jej w oko. Odkrywa także tajemnicę swojej mamy, A Liliana, nie traktowana poważnie romantyczka – też ma swoje sekrety i więcej zdrowego rozsądku, niż ujawnia…

 

Tym razem powieść nie jest utrzymana w formie pamiętnika. Pierwszoosobowa narracja przywodzi na myśl rodzaj zwierzenia czy po prostu opowieści, na dodatek achronologicznej – maleńkie rozdziału przeplatają się tu ze sobą zupełnie jakby narratorka w trakcie omawiania swoich przygód przypominała sobie inne wydarzenia i powracała do nich po to, by za chwilę kontynuować opowieść. Ten zabieg pozwala imitować relację, uwiarygodnić ją i jednocześnie wzbogacić warstwę stylistyczną przez budzenie ciekawości. Mniej tu również niż w poprzedniej powieści Katarzyny Majgier dowcipów i żartobliwego komentowania sytuacji. Nie wpływa to jednak absolutnie negatywnie na lekturę – w dalszym ciągu powieści Majgier są książkami, które czyta się z przyjemnością i do których chętnie się wraca.

 

Większy nacisk został położony na problemy rodzinne: zdrada ojca, niedojrzałość emocjonalna matki, kłótnie rodzeństwa i wtrącanie się babć – Majgier przedstawia rodzinę, w której dzieci nie są (wbrew pozorom_ szczęśliwe – i muszą sobie jakoś z tym poradzić. Sporo uwagi poświęciła również autorka zagadnieniom związanym z rozwodem, prezentując je z różnych punktów widzenia – ze strony małżeństwa (to znaczy – obojętnego i oddalonego psychicznie od tematu mężczyzny i niezorganizowanej, zagubionej i zadziwiająco pewnej siebie kobiety), ze strony dzieci (wrażliwej i poetycznej Liliany oraz trzeźwo myślącej Moniki), ze strony babć (z których jedna zrobiłaby wszystko, żeby do rozwodu nie doszło) i ze strony zupełnie obcych ludzi (niektórzy ograniczają swoim dzieciom kontakt z Moniką, gdyż uważają, że po rozwodzie rodziców dziewczynka będzie miała zły wpływ na ich córki, traktują ją jak osobę z rodziny patologicznej). Majgier dała tu ciekawe studium na temat rozwodu i różnych relacji, mniej lub bardziej sensownych, na niego. Stawia odbiorcom pytanie – co jest lepsze: trwanie w toksycznym związku, czy radykalne zerwanie z problemami źle ulokowanych uczuć. Odpowiedź na te wątpliwości jest jednoznaczna, a obok jej umotywowania próbuje autorka również pokazać krzywdzącą rolę tzw. „opinii”. Próbuje pohamować jednocześnie ludzką ciekawość i chęć do wtrącania się w cudze życie oraz potrzebę rozpowszechniania plotek.

 

Powieść ta jest także interesującym przedstawieniem charakterów i typów ludzkich. Ale poza troskami współczesnych, poza wyostrzoną codziennością, pozostaje żywy u Majgier również temat szczęścia i marzeń. Zbliża się tu lekko autorka do „Ani z Zielonego Wzgórza”, próbuje uświadomić czytelniczkom, jak ważne w ich życiu są marzenia i jak ważne jest bycie szczęśliwym. Książka, jak poprzednia tej autorki, z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelniczkom. To humorystyczno-optymistyczne podejście do kłopotów nastolatek.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tytuł bardzo mi się spodobał i treść okazała się świetna :)
ot Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,gimnazjum,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów