Recenzja książki: Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu

Recenzuje: Adam Maniura

Nawet człowiek, nie będący miłośnikiem teorii spiskowych przyzna, że istnieją grupy ludzi, mających ogromną władzę i podejmujących nie zawsze etyczne decyzje. Często wykorzystują one do realizacji swoich celów polityków, działających z ich nadania i pod ich dyktando. Jedną z takich organizacji, zdaniem Jakuba Szymańskiego, jest masoneria. Jego książka Masoneria przeciw Kościołowi Katolickiemu to nie tylko przybliżenie dokumentów Kościoła Katolickiego w sprawie masonerii, ale przede wszystkim analiza dostępnych dokumentów masonerii w odniesieniu do Kościoła. Oprócz tego Szymański opisuje ceremonie masonerii, stanowiące swego rodzaju parodię sakramentów, obyczaje i tradycje masońskie. Autor już we wstępie zaznacza, że pragnie ukazać masonerię niejako „od wewnątrz”. Jak mu się to udaje?

Wielu laików, myśląc o masonerii, widzi grupę podstarzałych mężczyzn, snobów, trochę nawet - dziwaków, przesiadujących w zamkniętych klubach członkowskich, czytających gazety i bawiących się w dziwne rytuały w zabawnych strojach. Czy taka wizja budzić może strach? Również ludzie, którzy przyznają się do przynależności do masonerii, często starają się wyśmiewać czy bagatelizować posądzenia o antychrześcijański charakter organizacji. Podkreśla się często, że to Kościół katolicki wrogi jest wobec masonerii, nie zaś - odwrotnie.

Jakub Szymański rozwiewa wszelkie wątpliwości. Cytując dokumenty w Polsce nieznane czy na nasz język nietłumaczone, wskazuje, że już u założeń powstania organizacji leżała walka z chrześcijaństwem i Kościołem. Autor powołuje się na materiały szkoleniowe samych masonów. Podkreśla, że organizacja, do której należało tak wiele znaczących osobistości, nie mogła pozostać bez wpływu na losy świata. Szymański obala mity, pragnie pokazać masonerię taką, jaką jest, nie zaś taką, na jaką organizacja ta się kreuje.

Dlaczego Kościół zakazuje pod karą ekskomuniki przynależności do tak „niewinnej” organizacji? Dlaczego katolik nie może wstąpić do masonerii? Co to znaczy "być masonem"? Co oznaczają rytuały i obyczaje masońskie? Między innymi na te pytania odpowiada w swojej książce Jakub Szymański.

Masoneria przeciw Kościołowi Katolickiemu to książka szczególna. Szczególna, bo stanowi nie teoretyzowanie, ale też analizę tego, co stanowi istotę antychrześcijańskiej grupy. To świetny dodatek do encykliki papieża  Leona XIII Humanum genus z roku 1884, w której głowa Kościoła Katolickiego jasno stawia sprawę w sprawie masonerii i przynależności do niej katolików. To także udana próba ukazania masonerii niejako "od wewnątrz". To pozycja ogromnie interesująca.

Kup książkę Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu

Zobacz opinie o książce Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu
O Aniołach Stróżach
Jakub Szymański0
Okładka ksiązki - O Aniołach Stróżach

Autor prowadzi czytelnika przez historie wielu anielskich spotkań, których doświadczyli katoliccy święci - od najdawniejszych dostępnych opisów aż do...