Recenzja książki: Matka Teresa mi powiedziała

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Matka Teresa z Kalkuty w pełni zasłużyła na to, by Kościół ogłosił ją błogosławioną. Przez ponad czterdzieści pięć lat służyła ludziom ubogim, chorym i umierającym w Indiach. Nazywana Aniołem Miłosierdzia, nie wahała się sprzeciwiać złu. Przyznanie jej Pokojowej Nagrody Nobla oraz najwyższego indyjskiego odznaczenia państwowego świadczy o jakości pracy tej kobiety oraz ilości serca włożonego w dzieło. Książka Matka Teresa mi powiedziała jest wspomnieniem o tej, która swoją miłością do biednych zadziwiła i podbiła cały świat.

Renzo Allegri jako dziennikarz miał okazję wielokrotnie spotkać błogosławioną. Tytuł publikacji wskazuje na przyjacielską więź, jaka wytworzyła się pomiędzy ubogą zakonnicą a autorem książki. Lektura jest przekazem rozmów, z których jasno wynika, jakie stanowisko wobec problemów współczesnego świata zajmowała znana wszystkim Matka Teresa z Kalkuty, która nie pozostawiła bez opieki absolutnie nikogo, kto z tęsknotą czekał na miłość.

Kolejne rozdziały wprowadzają czytelnika w szczegóły działalności Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Tak więc zrozumiałym staje się codzienne życie w nieustannej komunii z Jezusem Mistrzem i Oblubieńcem, obecność sióstr na całym świecie oraz świadectwo dawane Chrystusowi cierpiącemu w człowieku. Bezwzględne ubóstwo, akty miłości i całkowite zaufanie Bogu, czyni ich życie w pełni zrealizowanym. Bezinteresowna pomoc spowodowana pragnieniem uczynienia „ludzkimi” ostatnich chwil życia najuboższych stała się wypadkową wszelkich przejawów dobra.

Matka Teresa pozostawała do dyspozycji ubogich bez przerwy. Pomimo nocy ciemnych, nie opuszczała swoich podopiecznych ani na chwilę. Autor podaje konkretne przykłady interwencji Pana Boga w sytuacjach – po ludzku mówiąc – beznadziejnych. Dzięki temu, że zawsze znalazła się osoba lub instytucja, której dar rozwiązał „niemożliwy do rozwiązania” problem, podopieczni Matki Teresy i jej sióstr mogli liczyć na nieprzerwane wsparcie i opiekę.

Publikacja zaopatrzona jest w kalendarium życia błogosławionej. Wydarzenia, ułożone chronologicznie, obejmują okres od chwili urodzenia Matki Teresy w Skopje, aż do momentu uroczystej Mszy beatyfikacyjnej na Placu świętego Piotra. Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka Matka Teresa mi powiedziała, skierowana jest do ludzi wszelkich stanów. Napisana językiem przystępnym i ciekawym, czyni działalność Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości godnym naśladowania. Czytelnikowi z pewnością dostarczy wielu powodów do głębokich refleksji. Oby również zachęciła do czynów miłości.

Kup książkę Matka Teresa mi powiedziała

Zobacz opinie o książce Matka Teresa mi powiedziała
Papież z Fatimy
Renzo Allegri0
Okładka ksiązki - Papież z Fatimy

?Ma pan dobrą intuicję jeśli chodzi o związki pomiędzy objawieniami Matki Bożej w Fatimie a zamachem na Jana Pawła II? Jego Eminencja Stanisław Dziwisz...

Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla
Renzo Allegri0
Okładka ksiązki - Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla

To one mężnie stawiały czoła przeciwnościom losu i nawet w najtrudniejszych chwilach pozostawały wierne Bogu. Dzięki swej wyjątkowej postawie stały się...