Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Matt Hidalf i Błyskawica Widmo

Christophe Mauri

Ocena ( 18 osób )
5.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-11-06
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-240-2966-2
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Matta Hidalfa niezbyt uczciwe sposoby zmagania się z losem

Matt Hidalf czeka na osiągnięcie wieku jedenastu lat. Marzy o tym by stać się... dorosłym. W tym wieku bowiem chłopcy pochodzący ze szlacheckich rodzin, a z pewnością dotyczy to Matta (syn wicekonsula), mogą zdawać egzamin do Akademii Elity. O tym właśnie marzy Matt, o zdaniu - a właściwie to o “cudownym” zaliczeniu - egzaminu, wstąpieniu do Akademii i zostaniu wojownikiem.

W Akademii obowiązuje tylko jedna zasada: WOJOWNIKOM ZABRANIA SIĘ UMIERAĆ.

Matt powinien od dawna pilnie przygotowywać się do zdania niezwykle trudnych egzaminów. Uczyć się, czytać, wertować setki opasłych tomów z dziedziny prawa, medycyny i historii. On jednak, jak typowy współczesny młody człowiek, woli coś innego. Woli kombinować czyli wykazywać się sprytem. Od trzech lat realizuje inny, autorski plan dostania się do Akademii boczną furtką, za pomocą oszustwa i wyprowadzenia w pole jakoby nieomylnego biura wykrywania oszustw. Można go jakoś zrozumieć, ściąganie i kombinowanie na egzaminach ma wszak długą socjalistyczną w duchu tradycję nie tylko w naszym tanim kraju, a osoby oszukujące i mataczące cieszą się - to oczywiście fakt, któremu zainteresowani będą gorąco zaprzeczać - niezmiennie sympatią i tolerancją przechodzącą w akceptację ze strony najbardziej postępowej części opinii publicznej.

Ojcem Matta jest Rigor Hidalf, wicekonsul Darnaru. Jego jedyny syn przyszedł na świat w dniu pięćdziesiątych urodzin Rigora i zepsuł je potęgą swoich uroczych inaczej wrzasków. Potem regularnie psuł każdą kolejną rocznicę urodzin. Teraz wicekonsul chce, by jego syn mimo wszystko zdał do Akademii. Za wszelką cenę, nawet kosztem oszustwa. Wszak oznacza to, że nie będzie pałętał się po pałacu i zmieniał życia innych w koszmar. Przeszkodą może być niestety sam egazmin, księżna Dacourt - zastępca dyrektora Akademii i w końcu Emma Hidalf - mama chłopca, która nie wiadomo dlaczego nie chce, żeby znalazł się on w murach szacownej uczelni.

Matt mimo wszystko dostaje się do Akademii. Ktoś go - nie chodzi o ślepy los - wyraźnie wspiera, choć nie wiadomo kto. Lecz to nie jest koniec kłopotów niesfornego chłopaka. Los w osobach różnych ważniaków nieustannie rzuca mu kłody pod nogi. Czy powiedzie mu się Próba Pierwszego Miesiąca? Czy zdoła przechytrzyć kierownictwo uczelni, Błyskawicę Widmo i wielu niejawnych wrogów, którzy tylko czekają na jego potknięcie?

Książka Matt Hidalf. Błyskawica Widmo to pierwszy tom cyklu autorstwa mało w Polsce znanego Christophe'a Mauri o przygodach kłopotliwego, nadpobudliwego nastolatka. Sam bohater wydaje się mieć cechy antybohatera - wybiera kłamstwa, manipulowanie innymi, kombinowanie. Nie ceni wysiłku i uczenia się. Dba przede wszystkim o siebie i wcale się z tym nie kryje. Pod tym względem może się spodobać współczesnym nastolatkom, którym wszystko się należy bez specjalnego wysiłku. Które są tego i tamtego warte, i stale pragną podarowywać sobie odrobinę rozmaitych luksusów. Rodzice, szkoła, państwo, znajomi, świat są im to po prostu winni. Wszyscy powinni się cieszyć z samego faktu ich istnienia.

Powieść jest przewrotna, pokazuje, że tak naprawdę nie da się być zawsze i wszędzie czystej krwi samolubem. W ten sposób niczego trwałego nie osiągniemy. Kiedy otoczenie zorientuje się, że myślimy zawsze tylko o sobie, pozwoli nam żyć sobie samotnie w owym zaklętym kręgu. Niekoniecznie jednak z pomocą czy dzięki innym.

Książka nasycona jest soczystym, ironicznym humorem. Nie jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników, raczej dla tych z ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Bohaterowie i antybohaterowie, kombinatorzy i cwaniacy, ludzie żelaznych zasad o aluminiowej plastyczności - tu nikogo nie można traktować do końca poważnie, choć tło wydarzeń jest właśnie takie. Konwencja bajki zostaje tu w pewien sposób przewrócona do góry nogami. A jednak... zmierza ku morałom dobrze nam znanym i w sumie tradycyjnym. Czytelnika nie powinna uspokajać, zanadto bawić czy zmylić bajkowa sceneria: nimfy, wróżki, pies o czterech głowach, król Wielki Myśliciel, roztrzepani magowie. To tylko mocno przerysowana, traktowana z solidnym przymrużeniem oka sceneria w której rozgrywają się wydarzenia całkiem w gruncie rzeczy poważne. Wszak poruszane są tu problemy uczciwości, prawdomówności, przyjaźni, odpowiedzialności. Poprzez pozornie pozytywne pokazywanie zachowań i cech wprost przeciwnych.

Bajkowa sceneria łączy się stale z tak dobrze znanym młodym czytelnikom światem, w którym sami funkcjonują. Z plotkarskimi, kreującymi wydarzenia mediami. Z nieuczciwością, blichtrem i zakłamaniem, stale obecnymi w świecie polityki, mediów, biznesu. Uwypuklona jest potęga prasy plotkarskiej, która nie tyle stara się opisywać, co kreować wydarzenia. Ukazana jest dwulicowość elit, oddanych tzw. służbie poddanym czyli intrygom, knowaniom, zabawom i marnotrawieniu czasu, środków i sił na własne interesy.

Język powieści nie jest banalnie prosty. Trudno więc polecać ją świeżym adeptom samodzielnego czytania, warto bowiem mieć trochę wprawy i pewną znajomość szerszego zasobu słów. Mauri nie raz sięga do klasyki, na przykład do kultowej opowieści o Romeo i Julii. Ci, którzy te tropy dobrze zrozumieją, z pewnością będą mieli przy lekturze książki więcej zabawy. Autor stara się też, by akcja była dynamiczna, fabuła - wciągająca, a rozmaite pomysły (np. przemieszczające się po Akademii łożka) - intrygujące i zabawne zarazem.

Dużo jest w książce zabawy słowem. Oto skromne jej przykłady:


W oddali jagnię, które miało nieszczęście pić z tego samego strumyka co wilk, wydało ostatni jęk.


Kocham, kocham, tysiąckrotnie kocham i to nawet nie jest hiperbola.
 
Jak zawsze w przypadku powieści humorystycznych, książka z pewnością podzieli odbiorców na co najmniej dwie grupy. No cóż, lubi się dany rodzaj humoru lub nie, tertium non datur.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Matt Hidalf. Błyskawica widmo" jest pierwszym tomem przygód jedenastoletniego rozrabiaki. Matt posiada cechy negatywnego bohatera - egoizm, zbytnia pewność siebie. Chce on wejść w skład uczniów Akademii Elity i zostać wojownikiem. Akademia ta zrzesza najzdolniejszych, dlatego Matt postanawia dostać się tam podstępem. Autor przypisując mu negatywne cechy sprawił, iż z większą zaciętością obserwujemy przygody tego młodzieńca.

Akcja książki rozgrywa się w Gwiezdnym Królestwie, rządzonym przez króla, który poślubił bezzębną wiedźmę. Tak, dobrze czytacie, a to wszystko za sprawą Matta. Oprócz władcy Królestwa poznajemy także jego rodziców i trzy siostry: Złotą, Srebrną i Miedzianą. Opisy wymyślonego świata rzez Christophe`a Mauriego nie są skomplikowane ani długie. Czytając jego przygody ma się ochotę na sięgnięcie po kolejny tom.

Przygody Matta można porównać do Harry`go Pottera. Książka napisana jest w taki sposób, że szybko i z łatwością się ją czyta. Znajdziemy tu sporą dozę humoru, tajemnic z przeszłości, które mogą wpłynąć na teraźniejszość. Książka ta jest nie tylko skierowana do młodszych czytelników. Wręcz przeciwnie. Każdy, kto po nią sięgnie nie będzie żałował przeznaczonego na nią czasu.
daga800 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - z historią w tle,
Uwielbiam takie książki.
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,przygoda,
Matt Hidalf jest jednym z czwórki rodzeństwa, gdzie pozostałe to 3 siostry. Niedługo już będzie miał 11 lat, a co za tym będzie zdawał do Akademii Elity. Do egzaminu jednak nie zamierza się uczyć, ale wejść tam zamierza przez pewien fortel. Do tego spotyka go wiele innych sytuacji, przeciw którym wychodzi naprzeciw swoim sprytem. Sami przeczytajcie jaki z niego kombinator :)
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Chciałabym dostać,
Fajna, pokręcona treść :) Młody bohater to istny rozrabiaka ale chyba taki pozytywny. Czytałam ją siostrzyczce i wręcz oszalała na jej punkcie, więc moja ocena nie mogłaby być inna niż 6. Uśmiałam się w trakcie czytania, bohater poprostu super mega pozytywny. Wiele przygód, wiele koloru, magii, bajeczna. Dobrze czasem przeczytać coś przeznaczonego dla młodszych ;)
MaggieO plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-10, Na półkach: Przeczytałem,

Matt Hidalf od zawsze sprawiał problemy. Jeśli ktoś coś zbroił, można było w ciemno zakładać, że to on. Mimo swojego młodego wieku zdążył nagrabić sobie u samego króla i gościć na pierwszych stronach Proroka Królewskiego. Chłopiec jest znany z kombinowania, oszukiwania, kłamania, et cetera, et cetera. Tym razem chce się dostać do Akademii Elity. Z tym że nie uczył się w ogóle. A nawet uczniowie, którzy pół życia spędzają nad książkami, mają kłopoty z dostaniem się do Akademii. Jak więc Matt chce się tam dostać, skoro nie ma szans na oszukiwanie podczas egzaminu? Cóż, on potraktował to jako wyzwanie...
Dobra, zacznę od tego, że mimo, że mam 15 lat, ciągle lubię czytać książki dla dzieci. Nie żebym uważała się za nie wiadomo jak dorosłą, ale w każdym z nas siedzi dzieciak, nie? :) No więc właśnie. Sięgając po tę pozycję, nie spodziewałam się, że będę czerpała z czytania jej taką przyjemność. Jako, że ostatnimi czasy mam wrażenie, że leży na mnie spora odpowiedzialność za wszystko, co robię, wyjątkowo spodobał mi się ten powrót do beztroskich czasów. Z tą książką potrafiłam zapomnieć o swoich obowiązkach, o tym, że czeka mnie wybór liceum, o nauce, o wszystkim. Za każdym razem potrafiła wywołać uśmiech na mojej twarzy, nieważne w jak złym humorze byłam. Główny bohater, tytułowy Matt Hidalf, zdaje się nie mieć problemów. Przez pryzmat tego, jak on je postrzega, nie wydają się być tak istotne. I to polubiłam najbardziej. Wiadomo, taka ma być właśnie książka dla dzieci, jednak nie we wszystkich można to znaleźć, czyni to w moich oczach lekturę wyjątkową.
Matt jest wyjątkowo bystrym chłopakiem. Na każdej stronie powieści zadziwiał mnie jego spryt, byłam pod wrażeniem jego pozornie błahych pomysłów. Był najzabawniejszą postacią, z jaką ostatnio miałam styczność, za co należy się ogromny plus.
Książka jest napisana w łatwy sposób, czyta się ją szybko, wiec, jak pisałam - jest świetna dla młodszych Czytelników. Literki są dość spore, więc choć książka ma około czterystu stron, nie dłuży się.
Sama historia też należy do plusów. Choć okładka może mylić, nie chodzi o błyskawicę jako taką, akcja nie będzie utrzymana też w jakimś mrocznym klimacie (bo to jedyne, co skojarzyło mi się, po zobaczeniu błyskawic na okładce). Nie jest też podobna do Harry'ego Pottera w takim stopniu, jak można było przypuszczać - jeden jedyny raz, kiedy pomyślałam, że może przypominać tę historię, to ten, kiedy czytałam opis z okładki. I moim zdaniem to dobrze, bo Harry Potter jest jeden i wszystkie powieści, które mają go zastąpić są zazwyczaj kiepskie, a ta do kiepskich na pewno nie należy.

Minusów znaleźć nie potrafiłam. Z każdą stroną utwierdzałam się w przekonaniu, że ta książka jest niesamowita. Z niecierpliwością czekam na część kolejną - po prostu muszę ją przeczytać. Kiedy skończyłam "Błyskawicę Widmo", czułam ogromny niedosyt, mam więc nadzieję, że kontynuacja będzie na takim samym poziomie.
Z racji tego, że zbliżają się święta, dodam tylko, że uważam tę książkę za idealny prezent dla chłopców w wieku 8-12 lat, choć dziewczyny też nie powinny narzekać. Ja sama planuję podłożyć tę książkę kuzynowi, kiedy podrośnie, i mam ogromną nadzieję, że spodoba mu się tak samo, jak mi. :)

halina13265 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kupiłam synowi na urodziny i nie mógł się oderwać. Sama przeczytałam ukradkiem i muszę powiedzieć, że dokonałam dobrego wyboru. Ksiażka jest naprawdę cool - śmieszna, szybka, dużo przygód, magii, ale pokazuje też co jest ważne w życiu i że nie warto tak kłamać i kombinować :) Polecam wszystkim, którzy mają problem z wybraniem prezentu, według mmnie warto.
Lubel plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka! Warta kupienia, warta przeczytania, warta podarowania jej dziecku!!! Moje córki wyrywają sobie ten egzemplarz z ręki :) :))) Już skończyły czytać i teraz kłócą się, która z nich zasługuje, zeby pojsc do Akademii Elity. Ah, te dzieciaki....!!
sysza plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Matt Hidalf to łobuziak jakich mało. I pewnie dlatego kochają go wszystkie dzieciaki, jakie tylko dotkną tej książki. Pracuję w bibliotece i co kilka dni spotykam się z podobnymi zachwytami, a książka pewnie jeszcze długo nie zagrzeje miejsca na półce - ciągle ktoś o nią pyta. W dzisiejszych czasach to chyba najlepsze świadectwo tego, że jest naprawdę dobra :)
olus87 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Osobowość Matta jest nietuzinkowa co wpływa oczywiście na fabułe. Chłopiec jest pewnym siebie psotnikiem, czasem myślę, że autorytet kogoś dorosłego to dla niego absurd. jest Panem samego siebie. Trudno przewidziec jego przygody i to tak wciąga
judekros plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kupiłam ją na prezent, ale nie mogłam się powstrzymać i otworzyłam (książka już była zapakowana w papier ozdobny - no cóż... kupię nowy ;p). Po lekturze stwierdzam, że było warto naruszyć opakowanie i ją pochłonąć. Tak, pochłonąć, bo to raczej nie było czytanie :). W recenzjach czytałam, że jest podobna do Harrego Potera. I tu się nie zgodzę. HP czytałam i nigdy jakoś specjalnie nie byłam nim zachwycona (taka mało ciekawa i wciągająca bajeczka). Tu jest inaczej. Tu pochłaniałam i delektowałam się jednocześnie każdym zdaniem, każdą stroną. A i bawiłam się przy tym wyśmienicie. Świetna książka, która z pewnością poprawi humor i rozbawi do łez. Polecam.
agataaaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Genialna. Świetne jest to, że jest wzorowana na Harrym Potterze, a mimo to i na szczęście nie jest jego kopią! Dlatego też tak bardzo porwała. Musicie i wy przekonać się o świetności tej ksiażki;)
Zadowolonamamusk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Matt Hidalf to ostatnio ulubiony temat mojego 13- letniego syna. Mały jest w podobnym wieku jak Matt stąd też bardzo zżył się z tą postacią i jest ogromnie ciekaw konsekwencji kolejnych oszustw Matta. Co prawda nie skończył jeszcze czytać (zostało mu jakieś 20 stron) a już słyszę, że jak pojawi się nowa książka o przygodach Matta to musimy ją koniecznie kupić.
Mateusz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Matt to niesforny dzieciak. Mały kombinator:) Kupiłem ksiazke synowi na 15. Jak sam stwierdził - dzieciak z naszych czasów. Zamiast przyłożyć się to wykazuje się sprytem. No ale cóż. Mimo tego książka jest swietna. Wciągła zarówno mnie jak i Tomka. Polecam!
basia1069 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Szkoła dla większości dzieci wydaję się przykrym obowiązkiem, ale dla Matta to największe marzenie! Jego wytrwałość jest godna podziwu! Polecam rodzicom, którzy szukają książek, z których dzieciaki mogą się dużo nauczyć :)
Lilka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czytałam książkę razem z moją młodszą siostrą i mała była zachwycona! Ja też muszę przyznać, że bawiłam się świetnie ;) To historia o świecie magii i czarów (na pewno spodoba się fanom Harrego Pottera), a głównym bohaterem jest jedenastolatek Matt Hidalf, którego przygody są nie tylko niesamowicie wciągające, ale także pouczające. Polecam! :)
marta85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Córka przeczytała błyskawicznie! Wspaniała książka! Ciekawe opisy.Magia! Wciąga już od pierwszych stron! Wystarczy przeczytać początek i już się wie, że musimy dowiedzieć się co stanie się dalej.;) Gorąco polecamy!
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Na półkach: Przeczytałem,

Szkoła... przekleństwo każdego ucznia. Jednak zdarzają się szkoły, do których każdy marzy się dostać. Są wyjątkowe i niepowtarzalne, oferują więcej niż przeciętna szkoła. Matt też chce się dostać do takiej właśnie szkoły. Lecz nie tak normalnie. On, który ożenił króla z bezzębną wiedźmą, ma zdawać zwykły egzamin? O nie... To musi być inny sposób. Ale czy do końca uczciwy? Czy w ogóle Matt Hidalf kiedykolwiek był uczciwy? Otóż Matt chce się dostać do szkoły jako pierwszy uczeń, który popełnił oszustwo. Chłopak przygotowywał się do tego od trzech lat. Czy mu się uda? I co z tym wszystkim ma wspólnego sławna Błyskawica Widmo? 


Muszę przyznać, że na początku byłam zafascynowana tą książką. Nie jestem w stanie powiedzieć, co mnie tak bardzo zachwyciło w niej. Jednak nie mogę zaprzeczyć, że ta książka posiada w sobie magię. Jest najdziwniejszym połączeniem dwóch bardzo dobrych książek, z którym się spotkałam. Matt jest geniuszem, który wykorzystuje swoją wiedzę do niesienia zła. Bardzo mi to przypominało "Artemisa Fowla". Dziecko, które ma wybitne zdolności i wykorzystuje je do niecnych czynów... "Dokładnie w tym momencie Matt sam musiał przyznać, że był wzruszony. Nie z powodu siostry, ale swojej własnej wspaniałomyślności."  
Jednak z drugiej strony mamy całkiem inny świat, który wyjątkowo przypomina pewną szkołę magii, która zyskała sławę na całym świecie. Pewnie się domyślacie, o jaką szkołę chodzi. Jest to Hogwart z "Harry'ego Pottera". Od przeczytania całej serii nigdy się nie spotkałam z czymś podobnym. Były szkoły, uniwersytety, internaty... Lecz żadne nie sprawiło, że poczułam się, jakbym należała do tego świata. Tu po tak długim czasie poszukiwania przywiązałam się do tego magicznego miejsca. 
Na początku miałam obiekcie, czy takie połączenie jest dobre dla tej powieści. W końcu to próba dorównania mistrzom. Jednak każda strona upewniała mnie, że autor jak najbardziej sobie z tym poradził. Uważam to za wyjątkowo trudny manewr, ponieważ trudno jest odwzorować rzeczywistość innej książki, a przy tym stworzyć własny świat, który jest niepowtarzalny. 
Zapewne części z Was nie interesuje literatura dziecięca. W końcu wyrośliście z niej. To bardzo błędne myślenie. Gdy zaczęłam czytać historię, też tak myślałam, aż do momentu gdy się zgubiłam. Cała powieść jest nieprzewidywalna i wyjątkowo wciągająca. Myślimy, że rozwiązanie zagadki Błyskawicy Widmo jest banalne - do czasu... W pewnym momencie pojawiają się wątki, które wszystko komplikują i sprawiają, że ważne rzeczy stają się nic nie znaczącymi sprawami. Ta powieść po prostu uczy, jak żyć. Pozwala młodym osobom zrozumieć, na czym polega rodzina, miłość, przyjaźń. Natomiast tym starszym przypomina znaczenie tych tak dobrze znanych nam słów, ale niestety często bagatelizowanych. 
Poza tym muszę zwrócić uwagę na bohaterów. Byli wyjątkowo głębocy i niesamowici. Po prostu nie da się nie pokochać rodzeństwa Hidalfów. A jest ich aż czworo - tytułowy Matt i trzy Julity. Tak, dobrze zrozumieliście. Wszystkie córki państwa Hidalfów maja na imię Julita - Złota Julita, Srebna Julita i  najmądrzejsza Miedziana Julita. Na początku wydało mi się to głupie. Po co dawać wszystkim dziewczynom to samo imię? Jednak po jakimś czasie zrozumiałam, że jest to naturalne i idealnie współgra z fabułą powieści.
Jedyną rzeczą na jaką mogę ponarzekać, a ja jestem typowym Polakiem i lubię narzekać, jest zmienność "atmosfery". Niektóre wydarzenia są zabawne i typowo dziecinne, żeby od razu bez żadnego wstępu zmienić się na mroczne i wręcz przerażające. To było wyjątkowo irytujące. Nigdy nie mogłam być pewna, co na następnej stronie mnie spotka. Część osób pewnie zaliczy to jako plus, jednakże tutaj tego się nie da ocenić jednoznacznie.
Książkę polecam każdemu. I jak wcześnie pisałam wliczają się w to osoby dorosłe. Jest to fantastyczny sposób na odpoczynek, ale również małą refleksję zapisaną pod osłona magii i śmiechu.  

IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Idalia Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Czytam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eska16 Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lux Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sandi3 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów