Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Maximum Ride 1. Eksperyment Anioł

James Patterson

Ocena ( 12 osób )
4.5
Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2013-03-25
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788378490753
Liczba stron: 333
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Mutanty nadchodzą!

 

Gratulacje. Skoro to czytasz, zrobiłeś wielki krok ku temu, by przeżyć do swoich następnych urodzin. Tak, ty, który stoisz i kartkujesz tę książkę. Nie odkładaj jej. Mówię śmiertelnie poważnie – być może od tego zależy twoje życie. Książka, która tak się zaczyna, musi intrygować. Jej odłożenie grozi ciągłymi wątpliwościami, czy dobrze zrobiliśmy, ignorując niebezpieczną przygodę, jaką stanowi lektura i wyrzutami sumienia, ze dobrowolnie pozbawiliśmy się przyjemności.

 

Niestety, w przypadku powieści Jamesa Pattersona Maximum Ride. Eksperyment Anioł trudno mówić o ekscytujących przeżyciach, a raczej o rozczarowaniu. Opublikowana nakładem wydawnictwa Hachette książka adresowana jest do młodszych czytelników, choć trudno jednoznacznie wskazać grupę wiekową. Z jednej strony mamy bowiem głównych bohaterów – grupę dzieci, z których najstarsze ma czternaście lat, z drugiej – przerażające eksperymenty genetyczne, manipulowanie DNA, krwiożerczych Likwidatorów i zniekształcone ciała obiektów badań. Stanowiąca zapowiedź całego cyklu powieść autora doskonałych thrillerów i kryminałów jest, niestety, dowodem na to, że nie można mieć wszystkiego. Patterson zdania o nastolatkach, jak widać, dobrego nie ma, serwując im „czytadło" z bohaterami o śladowej ilości inteligencji w rolach głównych. A szkoda, bo sam pomysł na książkę był genialny w swojej prostocie. Trudno uwierzyć, że można było aż tak bardzo zaprzepaścić szansę podbicia serc młodych czytelników.

 

Autor przedstawia niezwykłą „rodzinę” zamieszkałą w górach, składającą się z sześciorga dzieci. Najstarsza z nich, narratorka powieści, to Max. Są jeszcze: Kieł, Iggy, Kuks, Gazownik i Angela. Każde jest wyjątkowe, każde obdarzone zestawem zaskakujących umiejętności, jak telepatia czy genialny słuch. Łączy ich tylko przeszłość, niewiadoma przyszłość i… latanie. Wszystkie dzieci spędziły dzieciństwo w laboratorium zwanym Szkołą, wszystkie są ludźmi w zaledwie dziewięćdziesięciu procentach. W wyniku eksperymentu genetycznego, w trakcie którego wszczepiono im ptasie geny, stały się mutantami – ptakami w ludzkim ciele (bądź ludźmi ze skrzydłami).

 

Całe ich stado z laboratorium wydostało się dzięki jednemu z pracowników naukowych, Jedowi, który stopniowo przejął funkcję ojca - czy też przywódcy. To on nauczył dzieci czytać i pisać, walczyć, a - wreszcie - przemieszczać się w powietrzu. Niestety, dwa lata temu zaginął, a pamięć o nim, choć bolesna, jest ciągle żywa. Od tej pory nasi bohaterowie są zdani wyłącznie na siebie zarówno jeśli chodzi o codzienne czynności, jak i przetrwanie w surowym klimacie górskim. Kiedy pewnego dnia najmłodsza z nich – Angela – zostaje porwana przez Likwidatorów, kolejne wytwory szaleństwa naukowców, pozostali wiedzą, że jedyna szansa na utrzymanie jej przy życiu to wyruszyć w pościg…

 

Porywająca akcja, tajemnice związane z pochodzeniem dzieci, sekretny głos, który komunikuje się z Max i misja ratowania świata, niestety, nie idą w parze z opisem bohaterów czy poszczególnych wydarzeń. Zamiast historii, która mogłaby stanowić gotowy scenariusz dla reżysera i z pewnością przyciągnęłaby do kin rzesze wiernych fanów, otrzymujemy nudną opowieść z infantylnymi bohaterami. Choć są to dzieci, to od czternastolatków można oczekiwać już odpowiedzialności i działania, a nie nieprzemyślanych kroków. Mutanty zostały przedstawione w sposób fragmentaryczny, autor poświęca im zbyt mało uwagi, koncentrując się na opisach barów, restauracji i pochłanianego przez bohaterów pokarmu. Również ciągłe spotkania z Likwidatorami zaczynają męczyć i wywołują nadzieję, że dzieci-wilki wyeliminują w końcu dzieci-ptaki. A wówczas skończą się również cierpienia czytelników.

 

Już dawno nie przeżyłam takiego zawodu, jak podczas lektury książki Maximum Ride. Eksperyment Anioł. Zawodu tym większego, że pisarza cenię i oczekiwałam po jego próbie dotarcia do młodszego czytelnika dużo więcej. Niestety, dostałam jedynie ponad trzysta stron marnej treści i wszechobecnego chaosu. Aż chciałoby się, parafrazując słowa jednego z polityków, stwierdzić, że dobrego autora powieści dla młodzieży poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. Tu po wciągającym wstępie było tylko gorzej…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lekka , ciekawa lektura na wolną chwilkę .
Sheireen plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kocham <3 <3
roxiXDCool plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kocham tą książkę...chociaż czytałam ją dawno to z czystym sumieniem przeczytałabym ją jeszcze pięć razy. szkoda że nie ma 5 części :*
dami200114 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek 2014 ,Mam,
Bohaterami ksiazki jest Max i jej przyjaciele : Kieł,Iggy,Kuks,Gazownik i Angela.Wszystko było by w porządku poza jednym, w 2% nie są ludźmi.Mają skrzydła.Nie posiadają rodziców,są zdani tylko na siebie .Prowadza dość spokojne życie dopóki nie zjawiają się likwidatorzy.Porywają Angele i zagina po niej ślad.Zdecydowani wyruszają w podroż aby ją odszukać. Tam miewają rożne przygody. Czy odnajdą Angele? Czy dowiedzą się kim byli ich rodzice ? Czy Max odnajdzie w swoim glosie w głowie przyjaciela? Na te i na inne pytania dowiecie się gdy przeczytacie tą świetną wciągającą książkę.W książce bohaterzy są wystawieni na rożne próby jakie im daje los.Jest to powieś bardzo wartościowa, można z nimi troszkę zwiedzić świat, a nawet być na koncercie rockowym,lecz potrzeba wyobraźni.Pobudza ona z czasem nasze uczucia.Czytając,ją czasami nie mogłem powstrzymać się od śmiechu przez komentarze jakie strzelała Max.Dziewczyna jest przywódczynią stada, dzięki czemu musi mieć mężną postawę.Bohaterzy swoim zachowaniem nie wyróżniają się jakoś szczególnie,choć są bardzo silni.Angela zwykła mała dziewczynka ganiająca za swoimi marzeniami, ma niezwykłą moc czytania w cudzych myślach.Inni tez maja super-moce,jakie? dowiecie się czytając.Język jest bardzo zrozumiały,nawet troszkę za bardzo ... taki młodzieżowy.Książką uczy dostrzegać piękno każdego człowieka,nawet zmutowanego wynalazku z laboratorium. Akcja jest strasznie ciekawa, trzyma czytelnika w napięciu . Gdy się czyta nie można się oderwać,są zaskakujące wydarzenia i nieoczekiwane zwroty akcji.
Polecam przeczytanie tejże ksiazki młodszym czytelnikom jak i starszym.Myślę ze każdego wciągnie i dla każdego będzie odpowiednia.
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Czegoś mi w tej książce brakowało. Niby wszystko było dobrze napisane, ale Maximum Ride 1 nie przypadł mi do gustu. Za mało akcji i emocji pozytywnych.
Raczej już nie sięgnę po książki z tej serii. Myślałam, że ta pozycja będzie ciekawa. Tyle reklam i szumu wokoło tej powieści iż myślałam, że będzie to bardziej wartościowa powieść.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - książki na lato,
Już od samego początku książka ta mnie nie zachwyciła, mam na myśli okładkę, która według mnie jest okropna i nie zachęca zbytnio do czytania, ale jestem tego zdania, że nie ocenia się książki po okładce...

W dziwnym domu w kształcie przewróconej litery E mieszka szóstka dzieciaków. Nie są to normalne istoty, są mutantami. W wieku niemowlęcym wszczepiono im DNA ptaków, a co za tym idzie mają skrzydła. Żyją w ukryciu, nie mogą się ujawniać, a mimo to grozi im niebezpieczeństwo ze strony Likwidatorów. Chcą oni zlikwidować głównych bohaterów, a pewnego dnia udaje im się porwać Angelę. Reszta dzieciaków musi ją uratować.

Książka zapowiadała się po prostu fantastycznie, ale niestety taka nie jest. Pomysł na fabułę był genialny i chyba nie ma takiej drugiej książki, ale z wykonaniem jest już dużo gorzej.

Bohaterowie jak dla mnie okazali się strasznie płytcy, irytujący. Rozumiem, że to jeszcze dzieci i ich myślenie jest nielogiczne, ale 14 latka chyba powinna mieć trochę mózgu zamiast siana. Chodzi mi tutaj o konkretną sytuację, ale nie będę zdradzała szczegółów w razie jakby ktoś się na tę książkę jednak zdecydował.

Autor zwraca się w książce bezpośrednio do czytelnika. Zazwyczaj lubię takie rozwiązanie, ale w tej książce nie był to dobry pomysł, strasznie przeszkadzało mi to w czytaniu.

Czytanie tej książki było dla mnie męką, dawno już się tak nie nudziłam. Nie polecam!
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lekka , ciekawa lektura na wolną chwilkę .
takahe -1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Po przeczytaniu wstępu książki, tego całego ostrzeżenia od Max poczułam że książka będzie ciekawa. W miarę "upływających" stron zaczęłam czuć lekki niepokój. Ale nie był to niepokój o bohaterów lecz niepokój że nie będę miała ochoty czytać tej książki. Spowodowane było to tym, że tak bardzo momentami zaczęła przypominać sagę Zmierzch. Likwidatorzy zmieniający się w wilki, nadprzyrodzona moc odgadywania ludzkich myśli aż w końcu siła którą posiadali. Tak bardzo podobne do Zmierzchu.
Autor miał fajny pomysł z tym wszczepieniem bohaterom DNA ptaków, stworzył skrzydlate dzieci.
Jak dla mnie w książce tej jest troszku za mało akcji i tego dreszczyku emocji ale sądzę że w następnych częściach ta akcja ulegnie rozwinięciu i dopracowaniu kilku szczegółów. Raził mnie np fakt iż bohaterowie w podkoszulkach mają wycięte otwory na skrzydła, które (skrzydła) po złożeniu przykrywają kurtkami i jak podkreślają szczelnie te kurtki sznurują. Jednak gdy chcą lecieć to nie zostało wspomniane żeby jakoś stosownie się do tego przygotowywali. Po prostu rozpędzają się i lecą. Ale no cóż takie są właśnie książki fantasy.
Shi4 -1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Dla dzieci,E-booki,Mam,
Znalam ksiazki Pattersona z gatunku sensacji. Podobaly mi sie, wiec postanowilam siegnac po pierwszy tom serii Maximum Ride - "Eksperyment aniol". Tytulowa bohaterka jest mutantem - polaczeniem czlowieka i ptaka poprzez dodanie DNA. Mieszka w domku na odludziu wraz z przybranym rodzenstwem. Razem uciekli ze "Szkoly", ktora uczynila ich takimi, jakimi sa. Pewnego dnia do ich swiata wkraczaja Likwidatorzy i porywajan najmlodsza dziewczynke. Max postanawia wyruszyc jej na pomoc.

Niestety ksiazka nie przypadla mi do gustu. Jest nieciekawie napisana. Natykanie sie co krok na Likwidatorow jest nudne. Glowna bohaterka, liderka grupy, jest strasznie naiwna i nieodpowiedzialna. Rozumiem, ze chce pomoc obcej dziewczynce, ale przez to cala wyprawa na pomoc Angeli opoznia sie. Moze wyroslam juz z tego typu powiesci, ale czytalam ciekawsze ksiazki dla mlodziezy, wiec to chyba nie od tego zalezy.

Jesli mialabym siegnac po reszte ksiazek z serii, to tylko dlatego, ze ta posiada otwartre zakonczenie. Nie wiemy skad pochodzi glowna bohaterka i jest nadzieja, ze odpowiedz na to pytanie znajdziemy w nastepnych tomach.
roxiXDCool +1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Na półkach: Przeczytałem,
to jasne że są ciekawsze książki...ale nowsze!! Książka jest genialna, choć czytałam ją już dawno to dalej czuję to podekscytowanie, które czułam czytając ją. Według mnie każdy powinien mieć ją na półce, szczególnie młodzież. :)
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MyFantasyLand Linia koment
Przeczytane:2016-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
paulina1997 Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Anioły i duchy,
malaM Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów