Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic
Kup Teraz

McMafia. Zbrodnia nie zna granic

Misha Glenny

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7414-577-0
Liczba stron: 572
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg
W dobie globalizacji, otwierania granic i likwidowania barier naiwnością byłoby sądzić, że świat przestępczy pozostaje w tyle za resztą świata i wciąż działa na skalę lokalną. W czasach, kiedy mniejszego wysiłku wymaga kupno towarów z drugiej strony globu niż ze sklepu po drugiej stronie miasta i kiedy wiele osób częściej rozmawia z kolegą z Australii niż z sąsiadem zza płotu, mafie znajdują nowe i coraz ciekawsze sposoby współpracy i wykorzystywania światowych zasobów. Można żyć w nieświadomości tego faktu i czuć się bezpiecznym w czasie codziennej drogi do pracy; można też wziąć czerwoną pigułkę i przeczytać świetną książkę Mishy Glenny’ego, reportera zajmującego się niejako "od środka" strukturami przestępczymi i ich metodami.

„McMafia. Zbrodnia nie zna granic” to przewodnik po współczesnej światowej przestępczości, począwszy od krajów byłego Związku Radzieckiego, a na Japonii skończywszy. Handel żywym towarem w Bułgarii i Izraelu, przestępstwa internetowe w Nigerii, przemyt narkotyków w Kolumbii i Kanadzie, przekręty z gazem ziemnym w Mołdawii, przemyt papierosów przez Dubaj… Lista opisywanych przestępstw, zależności i przekrętów wydaje się nie mieć końca, do tego Glenny opisuje te tematy tak dogłębnie i z szerokim ujęciem tła historycznego, jak tylko można. Mało tu pełnych  romantyzmu historii przywodzących na myśl Rodzinę Soprano czy Ojca Chrzestnego; są tu natomiast takie fakty, które spowodują gęsią skórkę u nawet najmniej strachliwych czytelników.

Ten aż bolesny realizm jest wielką zaletą całej książki. Glenny zdołał się osobiście "dokopać" do setek osób, dokumentów i zwykłych plotek, by potem złożyć je wszystkie w jedną wielką mapę współczesnego świata przestępczego. Nie łudźmy się, że jest to mapa dokładna i pełna; wiele tu białych plam i miejsc, gdzie żyją potwory, ale i tak można uznać to za najbardziej wyczerpującą obecnie pozycję o globalnej mafii. Te fakty, opowieści i plotki poskładane są w sposób uporządkowany, chronologiczny i przejrzysty, a do tego - interesujący. Nie ma tu pseudofilozoficznych rozważań na temat natury dobra i zła, a jedynie mniej lub bardziej sprawdzone informacje, poukładane "puzzle" rozmaitych doniesień.

Niestety, książka płaci za tę dokładność i przejrzystość językiem. Żeby nie było za dobrze, autor wyraźnie ucieka od ubarwienia tekstu anegdotami, ciekawostkami czy choćby interesującymi fabularyzacjami swoich opowieści. Owszem, można znaleźć fragmenty auto- i ironiczne, czasem zdarzają się bardziej plastyczne opisy czy dialogi – nie zmienia to jednak faktu, że znacząca większość rozdziałów ma grację i styl encyklopedycznego hasła.

Czytelnicy bestsellerowej „Gomorry”, opowiadającej o Camorrze, mafii neapolitańskiej, którzy, zachęceni stylem Saviano, chcą sięgnąć po tę pozycję, nie powinni spodziewać się podobnej dawki emocji. Ta książka to próba naukowego, uporządkowanego spojrzenia na świat przestępczy; „Gomorra” była raczej próbą zwrócenia uwagi świata na to, co dzieje się w turystycznym raju, jakim są Włochy. Nie ma tu plastycznych opisów, introspekcji i filozoficznych wstawek, które tworzyły specyficzną atmosferę książki Saviano.

„McMafia” to jednak pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą znać prawdę, jakkolwiek straszna by ona nie była. Porządnie napisana, poparta liczną literaturą i osobistymi doświadczeniami autora, zapewni ciekawym świata czytelnikom istny rollercoaster, przewracając do góry nogami wizję świata przejętą ze światowych mediów. Stanowczo polecam tym, którzy lubią rozkręcić zegarek, by zobaczyć, co jest w środku - ich na pewno wciągnie ta opowieść o trybikach współczesnego biznesu. Ale ci, którzy szukają tu jedynie dreszczyku emocji rodem z seansu Człowieka z blizną, rozczarują się znacząco.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - McMafia. Zbrodnia nie zna granic Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów