Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Meandry miłości

Katarzyna Bulicz-Kasprzak

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Czarno na białym
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-936455-8-9
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Miłosne podboje

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli. Co jednak, kiedy ta obfitość nie dotyczy pięknych sukien, pieniędzy, ale … potencjalnych kandydatów na męża. Niekiedy dzieje się tak, że ten nadmiar nie pozwala podjąć właściwej decyzji, pojawia się paraliżujący lęk, bowiem konkurent zawsze może być lepszy. Nie ma się zatem co dziwić, że tak popularne w średniowieczu były turnieje rycerskie, w którym ręka kobiety była nagrodą. Jak bowiem inaczej przeprowadzić selekcję kandydatów? Jak wybrać tego najlepszego i jakimi kryteriami się kierować?

Czy dopuścić do głosu serce czy rozum? Co, jeśli głos serca zagłusza panujący wokół hałas i codzienna krzątanina? O różnych odcieniach miłości, o jej mocnych i słabych stronach, o problemach jakie za sobą pociąga, pisze Kasia Bulicz-Kasprzak, autorka popularnych powieści obyczajowych: „Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna” oraz „Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek”. Opublikowany przez wydawnictwo Czarno na Białym romans historyczny „Meandry miłości” , to książka z nowej serii „Wyższe Sfery”.

Przenosząc nas przeszłość do czasów aranżowanych związków i ograniczonych praw kobiet, autorka podbija nasze serca skomplikowaną fabułą oraz pięknym językiem. Choć nie jest to literatura dla wszystkich, choć liczni przeciwnicy zarzucą jej brak ambicji, to jednak powieść Bulicz-Kasprzak zaspokaja skrywaną tęsknotę kobiet za balami, pięknymi sukniami oraz czasami, w których to kobieta była zdobywana, w których mogła liczyć na możliwość oparcia się o szeroką męską pierś, bez konieczności przywdziewania maski silnej.

Schyłek XIX wieku, majątek jaśnie państwa Tarczyńskich, jednej z najbogatszych rodzin ziemiańskich w powiecie. Szlachcianka Helena, młodsza córka Tarczyńskich, z niecierpliwością czeka na bal. Specjalnie na tę okazję sprowadziła z Paryża piękną suknię, wszak to jedyna okazja, żeby na wsi poznać jakiegoś przystojnego młodziana. Inaczej czeka ją smutna perspektywa ożenku z podstarzałym, „brzydkim jak noc” Kuźmianem, albo ze śmierdzącym gorzelnią Jurkiem Podolskim o twarzy naznaczonej bliznami. A Helena chce kochać miłością idealną, miłością niczym z romansów przemycanych przez jej angielską guwernantkę, zatem i obiekt tego uczucia musi odpowiednio się prezentować. Cóż jednak, kiedy na bal przybywają sami starsi panowie, na dodatek zamężni?

Dopiero przypadkowe pojawienie się doktora, Jana Leonowicza, którego bryczka utknęła w błocie, a on sam przyszedł prosić o pomoc, czyni wieczór przyjęcia niezapomnianym. Młode, stęsknione uczucia serce natychmiast zaczyna bić mocniej, szczególnie że doktor jest mężczyzną niebrzydkim,postawnym i choć jako zubożały szlachcic nie może jej wiele zaoferować, to przecież ona ma dość majątku za nich dwoje.

Oczywiście historia nie może być tak prosta i banalna, a Jan nie od razu zwróci uwagę na rozszczebiotane dziecko, skoro ma do czynienia z prawdziwie pociągającą kobietą, jaką jest matka Heleny, pani Ludwika Tarczyńska. Przybędą inni konkurenci, inni amatorzy pięknego ciała, ostrego jak brzytwa języka i charyzmy dziewczyny. Od dłuższego czasu stara się o nią sąsiad, wdowiec Witold Kuźmian, który jak dotąd dostawał od jej ojca czarną polewkę. Na horyzoncie pojawia się również dawno nie widziany kuzyn panny Tarczyńskiej, hrabia Stanisław Bertl oraz jego serdeczny przyjaciel, hrabia Maksymilian Słotnicki.

Którego z nich wybierze Helena? Autorka do końca trzyma nas w niepewności, kilkakrotnie zmieniałam zdanie co do potencjalnego wybranka dziewczyny i ostatecznie … dokonałam błędnego wyboru. Ale nie tylko to napięcie towarzyszące nam podczas lektury sprawia, że uważnie śledzimy rozwój akcji. Dzieje się na stronach powieści całkiem sporo: życie upływa Helenie nie tylko na bieganiu za kawalerami, ale również na zmaganiach się z okrutnym losem. Ten bowiem postanowił nie oszczędzać rodziny, stawiając przed młodą szlachcianką prawdziwe wezwanie i czyniąc ją odpowiedzialną za losy całej rodziny.

„Meandry miłości” to romans historyczny z duszą. Kasia Bulicz-Kasprzak wiele uwagi poświęciła swoim bohaterom oraz nakreśleniu obyczajowości świata z końca XIX. Zrobiła to z niebywałym wdziękiem i lekkością, zmieniając typową i schematyczna powieść w interesującą lekturę, z nutką nostalgii za dawnymi czasami oraz za prawdziwymi mężczyznami – takimi, jak wybranek Heleny.

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Szlachcianka Helena Tarczyńska marzy o poznaniu kawalera, za którego mogłaby wyjść za mąż oraz ,,oszaleć z miłości". Do jej marzeń wydawało by się pasuje przybyły do ich miasteczka doktor Jan Leonowicz, chociaż on tej gadatliwej panny nie traktuje poważnie. A co będzie dalej, bo zarówno Heleną jak i Leonem są zainteresowani inni/ inne osoby...

Czołowym tematem książki, jak łatwo się można domyśleć, jest miłość, sercowe problemy, romanse i flirty, tłumione i niechciane uczucia, a także związki damsko-męskie, w tym postrzeganie małżeństwa w XIX wieku. Wtedy liczyła się reputacja i pozycja społeczna, a konwenanse dyktowały zachowanie. Aczkolwiek na szczęście pisarka wprowadziła trochę urozmaicenia, wprowadzając kilka historii rodzinnych bohaterów np. sytuację życiową doktora, przedstawia animozje rodzinne i skandale, chwile cierpienia, zranioną dumę i serce.

Helena, z początku mająca inne wyobrażenia o miłości, dojrzewa. Zawiodła się na rodzinie, na ich nieodpowiedzialnym zachowaniu i kłamstwach, stąd wzięła sprawy w swoje ręce, pokierowała swoim losem. A w zakończeniu dała szansę sobie- i to mi się spodobało.

Z tego co zauważyłam pisarka ma tendencję do zapowiadania przyszłych wydarzeń, z tym zabiegiem moim zdaniem trzeba ostrożnie- nie zawsze do pasuje do fabuły. Plusem natomiast jest to, że mimo pozorów fabuła książki nie jest przewidywalna, co sprawia, że czytało się lekturę z zainteresowaniem.

,,Meandry miłości" to w gruncie rzeczy lekka powieść ukazująca zawirowania miłosne, zarówno pełna sielankowych jak i nie brakuje w niej pełnych smutku chwil. Romans historyczny ze średniej półki, zapewniający dobrą rozrywkę, do tego miejscami zaskakujący
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-01-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
atena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
biobuster Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów