Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Merlin. Księga I. Nieznane lata

T.A. Barron

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2012-03-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7778-168-5
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Merlin niezwyciężony

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy imienia wielkiego czarodzieja, jakim bez wątpienia był Merlin. Ten bohater legend arturiańskich przedstawiany jest jako starzec z długą białą broda, o niezwykle bystrym umyśle i niezwykłej mocy. Jemu przypisuje się większość proroctw dotyczących przyszłości Brytanii, a także niezwykłych czynów, takich jak przeniesienie kamieni z Irlandii w celu stworzenia Stonehenge. Istnieje wiele wersji legend o tym czarowniku, wszystkie jednak podkreślają jego wszechstronne uzdolnienia.

Jednak Merlin nie zawsze był starcem, o czym wszyscy zdążyli zapomnieć. Dlatego tak wyjątkową jest historia T.A.Barrona, dzięki której przenosimy się na surowe wybrzeże Walii. To tu właśnie morze wyrzuciło na brzeg małego chłopca, a także jego opiekunkę, rzekomą matkę. To tu osiadł on na kilka lat, skazany na szykany wieśniaków, a nawet społeczny ostracyzm, jako syn czarownicy. Powieść „Merlin. Księga 1. Nieznane lata”, to prawdziwa gratka nie tylko dla wielbicieli legend o królu Arturze, ale też dla miłośników samego maga oraz … dobrych opowieści. Opublikowana nakładem wydawnictwa G+J, zabiera nas w świat magii, niezwykłych stworzeń, świat który bynajmniej nie jest bezpiecznym miejscem do życia, ale ma swoje uroki.

Cofamy się w przeszłość do czasów, kiedy siedmioletni chłopiec cierpiący na zanik pamięci jest zmuszony stawić czoła rzeczywistości. Obok niego leży nieprzytomna, piękna kobieta, zaś on nie wie jak się nazywa, skąd przybył, ani kim jest jego towarzyszka. Branwen, bo tak każe się nazywać owa dama, uparcie twierdzi, że jest jego matką. Do chłopca mówi zaś Emrys, choć ten jest przekonany, że nie jest to jego prawdziwe imię, zaś oni nie są spokrewnieni. Mimo to, przez kilka lat dorasta u jej boku, małej wiosce Caer Vedwyd, w otoczeniu nieżyczliwych i zacofanych wieśniaków, traktujących Branwen jak diabelskie nasienie. To jednak nie przeszkadza im udawać się do niej z prośbą o pomoc, bowiem kobieta jest uzdolnioną zielarką.

Bójka, w jaką pewnego dnia wdaje się Merlin, kończy się tragicznie. Pałający żądzą zemsty oprawca, planuje spalić na stosie Branwen i tylko niezwykłe moce, rozbudzone u chłopca w ostatnich latach, ratują życie nie tylko jej, ale i jej wrogowi. Konsekwencje użycia magii dotkliwie odczuwa jednak sam Merlin – nie tylko w postaci wyrzutów sumienia, ale i utraty wzroku oraz licznych poparzeń. Żarliwa modlitwa jego opiekunki przywraca mu zdolność widzenia, ale wszystko ma swoja cenę. Chłopiec nigdy już nie może użyć swojej mocy, jest świadomy tego, iż nie poruszy przedmiotów samą tylko wolą, nigdy nie przewidzi już przyszłości. W zamian za tę obietnicę, zostaje obdarzony magicznym wzrokiem, przenikającym ciemność i zdolnym zobaczyć to, czego zwykli śmiertelnicy nie postrzegają.

Atak nienawiści, jakiego stał się ofiarą, uświadamia chłopcu, że czas już odejść, czas poszukać swojej drogi, czas poznać prawdę. Wyrusza więc na wyprawę, przemierzając ocean tratwą i lądując u wybrzeży tajemniczej krainy pełnej kolorów. Fincayra, bowiem tak nazywa się wyspa, to miejsce zamieszkane niegdyś przez olbrzymów, nie należące ani do Ziemi, ani do Nieba. Jest mostem łączącym oba światy, choć problemy z którymi się boryka, są jak najbardziej realne. Najważniejszym z nich jest tyrania króla Stagmara rezydującego w Spowitym Zamku, wierszu okrucieństwa i terroru. Za jego sprawą kraina umiera, zaś on z każdym dniem rośnie w siłę. Udało mu się zebrać niemal wszystkie skarby, które czynią go jeszcze potężniejszym – w jego posiadaniu jest Kula Ognia, Zaklinacz Marzeń, Siedem Mądrych Narzędzi, miecz o nazwie Głębotnij, który nie tylko wbija się aż po samą dusze, ale potrafi również leczyć rany. Najpiękniejsza ze zdobyczy jest Harfa Kwitnienia, która sprowadza wiosnę, najstraszniejszą zaś Kocioł Śmierci. Tylko jeden cudowny przedmiot nie wpadł jeszcze w chciwe łapy króla. To Galator, w którego posiadaniu jest Merlin…

„Merlin. Księga 1. Nieznane lata” to nie tylko nieznana twarz wielkiego czarownika oraz początki jego potęgi – tu chłopiec dopiero odkrywa drzemiące w nim moce. To również prawdziwa, zapierająca dech w piersiach przygoda nie tylko dla miłośników fantastyki. Na kartach książki spotkamy karły, groźne zjawy mimiczne, gobliny, ale przede wszystkim damy się uwieść magii, która jest wręcz namacalna. Mały chłopiec, lecz wielki duchem, stanowi doskonały łącznik pomiędzy nami, swoją dorosłą postacią, a niezwykłymi umiejętnościami, które fascynują, ale i przerażają. Jest jeszcze dzieckiem, choć już za kilka lat będą mówić o nim, że jego „magia będzie czerpała potęgę z najgłębszych źródeł, tak głębokich, ze ten, kto nad nimi zapanuje, będzie mógł na zawsze zmienić losy świata”.  

Zanim jednak sięgniemy po książkę warto jednak zapatrzyć się w kolejne tomy traktujące o losach Merlina, bowiem ciekawość nie da nam spokoju, zaś głód wiedzy o młodości maga może zaspokoić tylko lektura „Siedmiu pieśni” i następnych części.

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
Z pewnością większość zna legendy o królu Arturze, rycerzach okrągłego stołu i o czarodzieju Merlinie. Jednak tego co pojawia się w powieści Barron'a nie znajdziemy nigdzie indziej. W pierwszym tomie cyklu, autor opisuje dzieciństwo przyszłego czarodzieja, to jak młody Emrys poznaje swą moc, a jednocześnie boi się jej oraz, co najważniejsze, jak szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Kim jest i skąd pochodzi? Jakie jest jego prawdziwe imię? Gdzie jest jego dom? W poszukiwaniu zaginionych wspomnień trafia na legendarną wyspę Fincayrę. Tam okazuje się, że tylko on jest w stanie uratować ją przed upadkiem. Zdobywa tam przyjaciół, poznaje nawet własnego ojca. Największymi zaletami książki są niezwykłe postaci, jakie się w niej pojawiają, osnuta tajemnicą atmosfera i nieustający rozwój akcji. Książka wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie. czytanie jej stało się niezwykłą przygodą. Serdecznie polecam fanom baśni i fantastyki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Napiszę jak będę mieć.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów