Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mężczyzna doskonały

Probst Jennifer

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2016-02-03
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-64379-14-7
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Za każdym razem, gdy mam okazję przeczytać bestsellerową amerykańską powieść, jestem pełna podziwu, jak historyjkę, którą da się streścić w dwóch zdaniach, można rozciągnąć na 300-400 stron tekstu. Tym razem jest podobnie: on jest zaniedbanym geekiem szukającym żony, ona – seksowną właścicielką agencji matrymonialnej. I już wszystko wiadomo – będzie romans. Perypetie obejmą ponad trzy setki stron, będziemy śmiać się, płakać i marzyć o mężczyźnie tak doskonałym jak Natan Ellison Raymond Dunkle.

 

Facet jest... konstruktorem rakiet, pracował w NASA, teraz działa dla prywatnej firmy. Nie szuka przelotnego romansu, ale żony, która da mu dzieci, będzie jego przyjaciółką i partnerem. Sam o sobie mówi: obejrzałem mnóstwo komedii romantycznych i musicali, żeby lepiej zrozumieć, czego pragną kobiety. Wow!

 

Do tego przystojny trzydziestolatek czytuje regularnie "Cosmopolitan", kolorowe magazyny kobiece, wypełnia zawarte w nich ankiety i stara się tym samym spełniać wszelkie statystyczne oczekiwania. Jego problem to tylko brak czasu na normalne randkowanie i zaniedbany wygląd specjalisty od komputerów. Nate staje się zatem wyzwaniem dla pięknej właścicielki biura matrymonialnego, która postanawia "podrasować" jego wygląd i szanse na rynku małżeńskim. Zaczyna od metamorfozy wyglądu – wizyty u stylisty, kosmetyczki, co owocuje gładką skórą, wydepilowanymi brwiami i obciętymi kudłami. I tak rodzi się bożyszcze. Swatka coraz bardziej zaczyna się ku niemu skłaniać, choć to bardzo nieprofesjonalne...

 

De facto bohaterka tworzy sobie idealnego mężczyznę, a on jest bardzo pojętnym uczniem. Przy okazji ośmieszone zostają porady zawarte w kobiecych czasopismach, które zamiast pomagać, raczej wszystko komplikują, sprowadzając uczucia do abstrakcyjnych zasad.

 

Widzicie tu miejsce dla Jennifer Aniston i Bena Afflecka w filmowej wersji tego dzieła (albo dla innej atrakcyjnej pary)? Wszystko toczy się zgodnie ze schematem. On randkuje z kolejnymi kobietami podsuwanymi przez swatkę. Ona coraz bardziej cierpi, choć on wciąż wyznaje jej miłość... I tak to się toczy. Można pominąć środkowych dwieście stron i skoczyć na koniec, bo przecież wiadomo, że i tak oboje się zejdą po licznych przeszkodach i nieporozumieniach. Pytanie tylko: jak? Cała sztuka to zaskoczyć czytelnika w chwili, gdy i tak spodziewa się szczęśliwego zakończenia. Bo przecież nie może być inaczej.

 

Pochwała należy się tłumaczce, Iwonie Żółtowskiej, za potoczny język bohaterów, elementy slangu i zwroty, które sprawiają, że styl staje się luźniejszy, bliższy polskiej mentalności.

 

W sumie – przyjemna lektura. Choć nie wnosi niczego nowego, przynosi jednak wytchnienie od codzienności i sporą porcję rozrywki. O to chyba chodzi w tym gatunku, prawda? 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Wicia plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Chcę przeczytać :)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kalola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Merve Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Yenna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
blom1 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wrobel Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów