Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-942168-0-1
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Toskania dzięki licznym filmom, powieściom oraz książkom kucharskim kojarzy się z ostatnią ostoją szczęścia i życia w zgodzie z naturą. Cudowna przyroda, zapierające dech w piersiach krajobrazy, smaczna kuchnia, oparta na darach ziemi, a do tego zabytki. Wszystko mocno już wyeksploatowane przez turystów. Choć właściwie turystyka ociera się jedynie o zewnętrzną, najbardziej atrakcyjną warstwę regionu.

Tymczasem Aleksandra Seghi zabiera swoich czytelników do miejsc, o których nie wspominają turystyczne przewodniki, do miejsc, o których nie pamiętają nawet sami mieszkańcy. Do opuszczonych miast, ukrytych gdzieś w leśnych ostępach. Dotrzeć można do nich tylko pod warunkiem, że wie się, czego i gdzie szukać. Autorka zadała sobie niemało trudu, by odkryć na własną rękę i opisać te zadziwiające miejsca. Osady powstałe jeszcze w czasach średniowiecza, a potem nagle opuszczone - a to z powodu zarazy, wybuchu wulkanu, trzęsienia ziemi, czy współcześnie – w latach 50 XX wieku na skutek boomu gospodarczego. Niektóre miejscowości pominęła budowana w okolicy droga, z innych młodzi wyprowadzili się do większych miast. Jeszcze inne są zamieszkane przez pojedyncze osoby, często bez wygód, gazu, prądu. Aleksandra Seghi próbuje przybliżyć owe miasta-widma, malownicze miejsca, ruiny i zarośnięte domostwa. Piękne, zapomniane kościoły i twierdze górujące na wzgórzach. Toskania pokazuje swoje drugie oblicze, związane z przemianami gospodarczymi, bankructwem i migracją ludności. Opuszczone miasta proszą, by o nie zadbać, wyremontować, oddać znowu w posiadanie ludzi.

Autorka przemierza często niebezpieczne leśne szlaki, by dotrzeć do ludzi, będących świadkami upadku, ale i tych, którym los miast nie jest obcy, którzy chcą je ratować, zbierają fundusze, organizują kwesty, próbują chronić zabytki. Są też miejsca całkowicie odrestaurowane, kupione przez bogatych Amerykanów, którzy spędzają wakacje we własnych toskańskich miasteczkach.

Oczywiście Autorka nie byłaby sobą, gdyby do opisów zapominanych przez ludzi miejsc nie dodała smacznych, prostych przepisów. Aż chce się ich spróbować - najlepiej siedząc przed zbudowaną z kamienia pamiętającego jeszcze średniowiecze kafejką, napawając się widokiem gór i roślinności wdzierającej się do miasta.

W książce sporo miejsca zajmują także rozmowy z mieszkańcami. Tymi, którzy pozostali, oraz tymi, którzy pamiętają jeszcze, jak było dawniej. To dodaje uroku suchym faktom i opisom przedzierania się przez chaszcze. Znakomita lektura dla tych, którzy wybierają się do Toskanii na dłużej i chcą poznać ten region lepiej niż typowy turysta.

aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Toskania to nie tylko sielska, zielona kraina z charakterystycznymi strzelistymi cyprysami. To nie tylko znane i popularne wśród turystów miasta, gdzie znajdują się piękne obiekty, muzea, malownicze uliczki i place. Aleksandra Seghi, Polka od lat mieszkająca w Toskanii, udowadnia czytelnikom, że ten wspaniały, włoski region można zwiedzać na zupełnie odmienny sposób. Skupić się na tym, co istniało kiedyś, a obecnie istnieć już przestało lub powoli kruszeje. Autorka tego niezwykłego przewodnika uświadamia nam, że we Włoszech może znajdować się blisko sześć tysięcy miast widm, miejsc, które niegdyś tętniły życiem, stawały się świadkiem ludzkich losów, aż pewnego dnia zaczynały pustoszeć, niszczeć i w końcu znikały w odmętach ludzkiej pamięci. Jeszcze zdarza się, że żyją osoby, które są w stanie przytoczyć ich historię, opowiedzieć, jak wyglądało w nich życie i jaka przyczyna stała za ich wyludnieniem i degradacją. W swojej książce Aleksandra Seghi skupia się na miasteczkach i osadach znajdujących się w Toskani, regionie, który wśród turystów odwiedzających Włochy cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Wiele osób ma przed oczyma obraz jakby żywcem zaczerpnięty z filmu "Pod słońcem Toskanii", większość obrazów kinowych przedstawia ten region właśnie w ten sposób. Nie można jednak zapominać, że Toskania to również wielowiekowa historia ukryta chociażby w murach i pozostałościach opuszczonych miast. Ze zdjęć zamieszczonych w tym szczególnym przewodniku spoglądają na nas na wpół opuszczone miasta, stare opactwa i osady, z których pozostały rozsypane kamienie. Autorka książki z niezwykłą pasją zwiedza miasta - widma, dąży do odkrycia ich dziejów, jak też do spotkania z osobami, które niegdyś w nich mieszkały lub obecnie zajmują się ich renowacją. Owocem tych wypraw, często czynionych w towarzystwie rodziny i przyjaciół, jest właśnie ta książka, przewodnik, który pozwala poznać Toskanię od zupełnie innej, bardziej tajemniczej strony.

W publikacji znajduje się wiele relacji z wypraw, mnóstwo zdjęć przedstawiających opuszczone miejsca, nie brakuje także przytoczonych legend i wywiadów przeprowadzonych z osobami związanymi z poszczególnymi miejscami. Aleksandra Seghi, która w swoich książkach łączy miłość do gotowania i Toskanii nie pominęła również aspektu kulinarnego, dlatego w przewodniku znajdziemy także kilka interesujących przepisów, w większości na bardzo proste dania inspirowane kuchnią mieszkańców odwiedzanych miasteczek.

Miasta widma w Toskanii to nie elegancki album, jaki zazwyczaj przybliża nam nieznane zakątki lub piękne miejsca. Ta książka doskonale nadaje się do codziennej lektury, do zapoznania się z historią i geografią Toskanii i jej opuszczonych miasteczek. Zdjęcia wykonane przez autorkę przedstawiają napotykane atrakcje dokładnie takimi, jakimi są, a opisy poszczególnych wypraw zostały napisane językiem prostym, przystępnym, jakby zaczerpniętym z dziennika podróży i pozbawionym sztucznej maniery. Dużo treści, wiele zdjęć, mnóstwo ciekawostek - jeśli interesuje Was Toskania i wydaje Wam się, że wiecie już o niej wszystko - koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę i zmodyfikować swoje przekonanie!
Gazowany plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka magiczna, pełna wzruszających motywów, ubarwiona pasującymi do sytuacji Toskańskimi przepisami, mniam! A do tego jest to przewodnik ... na wakację w sam raz !
JoannaR Linia koment
mysha Linia koment