Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miasto Archipelag

Filip Springer

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2016-09-15
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 978-83-65271-20-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Ludzie sobie tutaj nie radzą z rzeczywistością, bo ona jest dużo silniejsza od nich. Nie mają instrumentów do tego, by ją na własny użytek objaśniać, więc o wiele łatwiej jest ich tutaj karmić mitami.


Co łączy trzydzieści jeden polskich miast, które na mapach sprzed 1999 roku zaznaczano inaczej niż dziś — tak, by podkreślić ich znaczenie, nie tylko z administracyjnego punktu widzenia? Trzydzieści jeden miast, z których w ostatnich kilkunastu latach zniknął przemysł, znaczna część populacji i ogromna część kapitału. Trzydzieści jeden miast, których „niewojewódzkość” w przyszłym roku będzie pełnoletnia. Trzydzieści jeden osieroconych (bo zabrano im matkę — Urząd Wojewódzki) przez reformę miast łączy obecność w Archipelagu. I podróż Filipa Springera.


Miasto Archipelag to reporterska relacja z podróży — wielu, ale jednak składających się na jedną, zawsze tę samą. Wyspy, które odwiedził Springer, łączy i dzieli wszystko. Siedemnaście lat temu zalał je ocean, po którym pływały, który przynosił ciepłe fronty i opady (gotówki). Niektóre z nich nadal toną, inne (ale tych jest ledwie garstka, jeśli w ogóle) zadbały o odnowienie klimatu i powiew zmian, które pozwalają na rozwój i rozkwit, i które historię upadania i powstawania potrafią zapisać czerwonym atramentem. Z całego spojrzenia na Archipelag wyłania się jednak obraz przygnębiający, obraz „niedasizmu”, marazmu, zapatrzenia w przeszłość, ucieczki.


Filip Springer jest w formie, której w tekstach Księgi zachwytów trochę jednak brakowało. W Mieście Archipelagu jest pomysł (rozdziały tematyczne zamiast opisów miast po kolei), są świetnie ilustrujące tekst fotografie, jest wreszcie dusza — od pierwszej do ostatniej strony. We wstępie reporter pisze, że ma coś na kształt planu (…) i coś na kształt mapy. Wszystko, czego trzeba, by wyruszyć w coś na kształt podróży. Na szczęście powstała z tego książka, nie - coś na jej kształt. Książka, która swoją wymową nieodparcie przywodzi na myśl tytuł powieści Kundery — Życie jest gdzie indziej. Zupełnie tak, jakby świat dążył do entropii (którą odkrył mieszkaniec Koszalina) wszędzie, tylko nie w byłych miastach wojewódzkich, które się upraszczają, zamiast komplikować.


Wszyscy, którzy żyjecie w wielkich miastach lub ich sypialniach, wszyscy, którzy żyjecie w mniejszych miejscowościach, które nigdy nie były stolicami województw! Wiedzcie, że gdzieś tam, w Waszym kraju, są miejsca, dla których mieszkańców szczytem marzeń jest kawa z McDonalda, dowolne miejsce publiczne otwarte w niedzielę po 17, jeden teatr, choćby amatorski, bieg uliczny, wymiana okien w miejscach, w których straszy nadmiar przeszłości albo teraźniejszości, widok na miasto. Zdajcie sobie sprawę z istnienia Archipelagu, w którym czasem jedynym sposobem na nudę jest przeczytanie po raz setny tablicy ogłoszeniowej.


NIE NAPISZĘ O TYM, ŻE… (Oh, wait!)

 

… Filip Springer nadawałby się na szpiega ludzi, którzy kupują smalec
… czas może być niezużyty
… miasta upadają, jeśli samosiejkami zarasta widok z góry

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Autor przemierzył całą Polskę i odwiedził dawne miasta wojewódzkie. Rozmawiał z ludźmi, dopytywał jak im się żyje, co się dzieje w ich mieście. Łączył opowieści o kilku miastach, jeśli miały jakieś punkty wspólne, porównywał jak sobie poradziły z przemianami. Dowiedziałam się naprawdę wielu ciekawych rzeczy, nawet informacje o miastach znajdujących się w niedalekiej odległości od mojego miejsca zamieszkania były dla mnie zaskoczeniem. Bardzo polecam.
gertruda25 Linia koment
Przeczytane:2016-12-31, Na półkach: Przeczytałem,czytam w 2016 r.,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Miasto Archipelag Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Marcin Wicha
Okładka - Miasto Archipelag Ruiny i zgliszcza
Wells Tower
Okładka - Miasto Archipelag Pięć razy o przekładzie
Małgorzata Łukasiewicz
Okładka - Miasto Archipelag Księga herbaty
Kakuz Okakura
Okładka - Miasto Archipelag Język miast
Deyan Sudjic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów