Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe

Marcin Meller

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788364142154
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Ann RK

Marcin Meller. Dziennikarz i prezenter telewizyjny. Z wykształcenia historyk. Były redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika Playboy. Obecnie pisze felietony dla Newsweeka. Mówi o sobie, że ma fuksa. Jako korespondent wojenny widział nie jedno i nie jedno przeżył. Oprócz tego, że ma się dobrze, ma też żonę i dziecko. Właśnie wydał swoją drugą książkę, Między wariatami.
Cóż to więc za książka? Składają się na nią trzy rodzaje tekstów i opowieści. Są tu reportaże z lat 90', stosunkowo niedawno powstałe felietony oraz teksty dotyczące pracy dziennikarza od kuchni, czyli tego, co w tym zawodzie istotne, a niekoniecznie ujmowane w artykułach i relacjach. Rozpiętość tematyczna jest spora - ujmując rzecz wprost i bez bawienia się w subtelności - od gówna politycznego po gówno psujące mazurskie krajobrazy. Pomiędzy tymi mało zachęcającymi kwestiami, jest całe mnóstwo mniej śmierdzących tematów.

Wśród wielu pytań, na które sławy rozmaitego kalibru muszą się nadziać w niemal każdym wywiadzie, jest to dotyczące kwestii raczkowania w wielkim świecie, początków kariery, pierwszych prób zaistnienia. Marcin Meller chętnie zdaje relację z czasów, kiedy to robił co mógł, by znaleźć się tam, skąd można napisać ciekawy materiał. Opowieści młodego dziennikarza poruszającego się po terenach ogarniętych wojną, są fascynujące. Groza miesza się tu z humorystycznymi akcentami. Z jednej strony huk eksplozji, z drugiej absurdalność niektórych sytuacji. Trochę strasznie, trochę śmiesznie, jak wtedy, gdy po bombardowaniu Sudanu w szałasie zaprzyjaźnionej organizacji pozarządowej, pewien Francuz zaproponował Mellerowi maszka na wyluzowanie, przy okazji pokazując mu pięćdziesięciokilogramowy wór marihuany. To wkład partyzantów w dobrosąsiedzkie stosunki, w podzięce za lekarstwa - wyjaśnił osłupiałemu dziennikarzowi francuski znajomy.
Między wariatami łączy w sobie tematy poważne i lekkie, kontrowersyjne i zabawne. Mieści wspomnienia z różnych okresów życia autora, z czasów studiów, stawiania pierwszych kroków w dziennikarskim światku, licznych podróży. Mamy tu Mellera początkującego korespondenta wojennego, Mellera ironicznego felietonistę, Mellera dumnego ojca Gucia. Sporo tu tekstów pisanych w strefach objętych konfliktami zbrojnymi, ale także o charakterze obyczajowym, komentujących polską rzeczywistość. Około dwadzieścia lat życia i doświadczeń, coś na kształt podsumowania, może rozliczenia z minionym czasem, tak można określić najnowszą książkę dziennikarza. 

Marcin Meller daje się poznać z różnych stron. Błyska wiedzą, erudycją, snuje rozważania na tematy polityczne. Jednak z właściwym sobie poczuciem humoru, sięga także po lżejszą tematykę. Opowiada o swojej wyprawie z kibolami na mecz do Göteborga, deportacji z Kurdystanu, wytyka nasze wady narodowe, pisze o tym co go interesuje, drażni, śmieszy. Z sentymentem wspomina bary mleczne czasów PRL, przywołuje historię pierwszego czarnoskórego sportowca w polskiej drużynie piłkarskiej, ironizuje pisząc o tych, co dążą do sławy jednocześnie narzekając na jej uciążliwość (Boże, sława. Te spojrzenia i komentarze ludzi na ulicy, czasem o zgrozo, zaczepki, autografów chcą w sklepie. Ani chwili spokoju, architektury nawet pokontemplować nie można ani latte dopić, no dramat. Bo przecież człowiek produkuje się w telewizorze po to, by zyskać doskonałą anonimowość i święty spokój).
Szeroki wachlarz tematyczny zbioru Między wariatami, jest bez wątpienia jego wielkim atutem.Marcin Meller potrafi opowiadać, dzięki czemu nawet mniej interesujące mnie tematy przyciągnęły moją uwagę. Dobrze się czyta jego teksty, bez względu na to, czy pisze rzeczowo, refleksyjnie lub prześmiewczo, czy tworzy poważne reportaże, czy lekkie felietony . Z jego tekstów wyłania się obraz człowieka z dystansem do siebie i innych. Niekiedy pisze ostro, ale nie obraża, nie atakuje. Wspomina, komentuje rzeczywistość, dzieli anegdotami z życia prywatnego. Bywa cyniczny, kontrowersyjny, ale i wrażliwy. Z młodego, żądnego przygód chłopaka, który często balansował na granicy ryzyka, niepokornego ucznia i studenta, stopniowo zmienia się w dojrzałego męża i ojca, o swym pierworodnym wyrażając się z rozbrajającą czułością. Na wojnę już by nie wrócił. Ma zbyt wiele do stracenia.
Wszystkie teksty zebrane w Między wariatami były wcześniej publikowane. Teraz, zgromadzone w jednym tomie, dają ciekawy obraz jednej z bardziej znanych postaci świata mediów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Zbiór reportaży z wielu punktów zapalnych świata i wspomnień z lat dziecięctwa i młodości, lat kształtowania się charakteru, wpływu rodziny i sytuacji politycznej w Polsce. Wszystko podane w formie odpowiedniej do tematu, czasem dojmująco smutnej, a czasem pełnej humoru, pobudzającej czytelnika do śmiechu. Warto było wrócić do czasów dzieciństwa wraz z takim rówieśnikiem.
(Ocena: 5/6)
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
w tym dziwnym czasie warto mieć swoje zdanie i umieć je obronić wbrew wariatom.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mircia Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
goster Linia koment
Na półkach: Czytam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe Strych Świata
Piotr Wojciechowski
Okładka - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe Dalej
Teresa Torańska
Okładka - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe Pakiet: Dotyk Crossa/Płomień Crossa/Wyznanie Crossa
Sylvia Day
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów