Jutro nie nastąpi

Codziennie rozmyślamy nad tym, co zrobimy jutro, snujemy plany na przyszły miesiąc czy rok, ale co jeśli jutra miałoby nie być?
Na Europę uderza fala tsunami, która niszczy znaczną jej część, ale to jeszcze nie koniec zdarzają się też inne kataklizmy i nieszczęścia, które niszczą świat i ludzi. Mateusz postanawia wyruszyć w podróż z Gdyni aż po Ukrainę, spotykając się z ludźmi, którzy cudem ocaleli i oglądając zniszczone miejsca, nie wie, czy przeżyje i czy mu się to uda, ale nie chce siedzieć bezczynnie.
Ta książka zdecydowanie należy do tych trudniejszych, ciężko czytelnikowi się w nią wczuć i skupić na tym, co się dzieje, wymaga maksymalnego poświęcenia i zastanowienia się nad samym sobą. Główny bohater to bardzo tajemnicza postać niby wiemy o nim dużo, a tak naprawdę nie wiemy nic, sporo opowiada o sobie oraz o tym, co widzi, książka to jego przemyślenia duchowe i filozoficzne, to one zmuszają nas do przeanalizowania swojego życia i zajrzenia w głąb siebie.
Znaczna większość historii to opowieść głównego bohatera, mało jest tutaj dialogów, dlatego tak trudno przez tę książkę przebrnąć wydaje się ona cienka, a czytamy ją bardzo długo, co chwila też skłania nas do refleksji, także, zamiast czytać, rozmyślamy.
Coraz częściej zamiast żyć chwilą obecną odkładamy urlop na dalszy czas, zaharowując się od rana do nocy, wizytę u dawno nieodwiedzanej babci odkładamy na potem, zamiast korzystać z życia, zamartwiamy się o przyszłość, która może nawet nie nastąpić. Nie myślimy o tym, że babcia może umrzeć i nie zdążymy jej odwiedzić, że my możemy mieć wypadek i już nigdy nie zrobimy tego, o czym marzyliśmy, ta książka próbuje nam uświadomić, że z dnia na dzień nasze życie może ulec zmianie.
Ta historia dopiero po przeczytaniu i przemyśleniu nabiera sensu, wtedy dociera do nas to, co autor chciał nam przekazać i zaczynamy myśleć o naszym życiu, analizujemy je i staramy się postawić w roli bohatera, nigdy nie wiemy, czy coś takiego nie przytrafi się nam.

Informacje dodatkowe o Jutro nie nastąpi:

Wydawnictwo: Manufaktura Słów
Data wydania: 2020-05-05
ISBN: 978-83-66115-73-6
Dodał/a opinię: Karolina Radlak

Tagi: poszukiwanie prawdy metafizyka powieść postapokaliptyczna

Zobacz opinie o książce Jutro nie nastąpi

Kup książkę Jutro nie nastąpi