Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Komiks. Księga I

Denise Mina, Leonardo Manco, Andrea Mutti

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-11-16
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-7554-544-9
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Dziewczyna z tatuażem

Trudno się dziwić temu, że trylogia Stiega Larssona Millenium doczekała się adaptacji w postaci komiksu. Wszak to świetny materiał na ciekawą opowieść graficzną. Komiks, zatytułowany Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, składa się z dwóch ksiąg. Ich autorami są Denise Mina - dość znana szkocka pisarka, odpowiedzialna w tym przypadku za scenariusz i dwójka rysowników: Leonardo Manco oraz Andrea Mutti. Tytuł oryginału, co pewnie niektórych zdziwi, brzmi: The Girl with the Dragon Tattoo - book I. W naszym kraju przyjęło się, z różnych względów, zmieniać pierwotne pomysły autorów, najczęściej w celach marketingowych. Nie jest to dobry zwyczaj, wszak artysta ma prawo do jak największej wierności swoim pomysłom również w przypadku tłumaczenia. Tytuł nie jest dodatkiem do utworu, jest swojego rodzaju drogowskazem. W takich przypadkach zawsze warto przypomnieć sobie jaskrawy przykład translatorskiego geniuszu, który stworzył kultowy słowny potworek wirujący seks z całkiem niewinnego dirty dancing.

Warto spojrzeć na ten komiks jako na dzieło odrębne od powieści, na której się opiera. Nie zatrzymywać się na ciągłym porównaniu z oryginalną historią. Komiks z natury swojej operuje skrótem, a zatem mamy w nim - w przeciwieństwie do prozy - mało słów oraz statyczny obraz, który odrobiny dynamiki nabiera dzięki graficznemu układowi. Obraz, który nie przypomina zmiennych klatek filmu, a raczej wybrane z setek ciekawsze, znaczące ujęcia. Dobry komiks nie mówi wszystkiego wprost, nie za bardzo zresztą może to uczynić. Pozostawia wiele do dopowiedzenia, wyobrażenia. Z drugiej strony: w przeciwieństwie do powieści dużo więcej narzuca, chociażby wizerunki postaci, wygląd krajobrazu, widzenie świata. Nie inaczej jest z Mężczyznami, którzy nienawidzą kobiet. Książka mocno oddziałuje w sferze wizualnej, rysunki są dosyć agresywne, zapadające w pamięć, zwłaszcza te związane z seksem i przemocą.

Zwraca uwagę kolorystyka: smutne, brudne kolory, jesienno-zimowe z bezśnieżnej miejskiej zimy, dużo szarości i czerni. Podkreśla to ponury nastrój opowieści. Pomarszczone twarze ludzi, bez cienia radości również znakomicie podkreślają tematykę książki. Mimika postaci wyraża niezadowolenie, ból, niepokój, wściekłość, nienawiść. Przeważają negatywne emocje, co dla wielu jest ciekawszym i bardziej wiernym odzwierciedleniem otaczającej ich coraz lepszej rzeczywistości, wyrazem swoiście rozumianego optymizmu.

Narracja nie jest prosta. Wymaga skupienia, czasami powrotu do przeczytanych już stron. Nie zawsze wydarzenia przedstawiane są w prostym ciągu przyczynowo-skutkowym, z dbałością o następstwo czasowe. Można odnieść wrażenie, że autorzy komiksu zakładają momentami, że czytelnik zna pierwowzór, co nie powinno być konieczne w przypadku takiej publikacji.

Przeszłość. Bolesna, zagmatwana, taka, do której nie chce się dobrowolnie powracać. Bogaty i wpływowy Henrik Vanger decyduje się jednak na tak niemiły krok. Dlaczego? Po raz kolejny dostaje prezent: paczkę z zasuszonym kwiatem. Ma ich już całkiem sporą kolekcję. Co roku za każdym razem innym kwiatem obdarowywała go siostrzenica, Harriett. Aż do roku 1966, kiedy dziewczyna zniknęła. Prawdopodobnie została zamordowana, jednak jej ciała nigdy nie odnaleziono, mimo usilnych poszukiwań na wyspie, na której mieszkała. Dziwne jest to, że ktoś kontynuuje jej zwyczaj, anonimowo wysyłając Henrikowi ususzone kwiaty. Dziwne jest również to, że ten bogaty, zdecydowany, pewny siebie człowiek w żaden sposób nie potrafił nigdy wyśledzić nadawcy przesyłki. Drobne braki logiki są jednak niezbędne, bez nich fabuła powieści kryminalnej, a może i życie niektórych, nie miałyby odpowiedniego smaku i sensu.

Vanger postanawia w końcu, po wielu latach wyjaśnić sprawę, korzystając z pomocy Mikaela Bloomkvista. Dziennikarza, który wplątał się w nieprzyjemną aferę i który za zniesławienie ma trafić do więzienia. Henrik zna Bloomkvista i wie, w jaki sposób nakłonić go do współpracy. Drugą osobą, która zostaje wmieszana w całą sprawę jest młoda hakerka Lisbeth Salander. Dziewczyna traumatycznie doświadczona, wplątująca się w niebezpieczne sytuacje, pracująca w prywatnej firmie wywiadowczej. Robi tam to, za co jej płacą, a co niekoniecznie jest zgodne z prawem. Jedną sprawą jest wyjaśnienie zagadki tajemniczego zniknięcia przed laty niespokojnej nastolatki, inną -stawianie czoła własnym demonom, które wychodzą nawet przed zmrokiem. Tego mierzenia się z samym sobą jest momentami więcej niż rozwiązywania zagadki kryminalnej.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to pełna emocji, ponura opowieść. Klimat jest depresyjny, przygnębiający, skądinąd świetnie wykreowany. Ludzie pojawiający się na kartach komiksu są w większości nieszczęśliwi, mniej lub bardziej zarażeni złem. Za wieloma sztucznymi maskami skrywają mało przyjemne oblicza. Mamy tu przemoc seksualną, nienawiść, postawy rasistowskie i antysemickie. Mamy nowoczesny, pozbawiony ograniczeń seks, w którym nie ma uczuć, związków emocjonalnych, jest za to poszukiwanie nowych bodźców, rozładowywanie napięcia, uleganie chwilowym żądzom.

Obraz wycinka społeczeństwa, zaprezentowazany w książce nie jest z pewnością reprezentatywny dla Szwecji jako takiej. Ludzie obrzydliwie bogaci, nieuczciwi biznesmeni, hakerzy, dziennikarze nie stanowią wszak jakiegoś znaczącego odsetka obywateli tego kraju. Ich problemy, sposób postrzegania świata, systemy wartości są często odmienne od rzeczywistości przeciętnego zjadacza chleba. Wydaje się, że nawet w tych grupach społecznych poziom pesymizmu nie jest chyba aż tak wysoki jak ukazany w Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet. Cóż, taką konwencję, taki sposób zwrócenia uwagi na wybrane ważne problemy wybrał zarówno Stieg Larsson, jak i autorzy komiksu.

W czasie lektury dominuje tak dziś modny, lubiany i doceniany skandynawski pesymizm, przytłaczający, rozjaśniany czasami gniewem lub czyjąś fanaberią, która mogłaby się wydać dobrym uczynkiem, gdyby nie kryjąca się za nią motywacja. Pojawia się sporo mało optymistycznych obserwacji dotyczących zdobywania pieniędzy, robienia interesów, angażowania się w pracę. Pieniądze - przynajmniej w przypadku prawdziwych bogaczy - są ukazane jako źródło zawiści, nienawiści, niesnasek, jako skuteczna broń. Niszczą więzy międzyludzkie, więzy rodzinne. W rodzinie Vangerów model korporacyjny prowadzenia interesów miał służyć podtrzymywaniu owych więzów i lojalności. Jak zauważa Henrik, trzy pokolenia później pozostała tylko grupa obcych sobie ludzi, nawzajem się nienawidzących. Dziennikarz niezależny, któremu życie dało w kość, okazuje się jednym z nielicznych tzw. "dobrych ludzi". Czy nim jest naprawdę? Trudno powiedzieć. Potrafi korzystać z chwili, nie jest do końca szczery, klęskę ponosi, kiedy trafia na sprytniejszego od siebie.

Komiks jest starannie wydany, w twardej oprawie, na dobrym papierze. Niestety, konsekwencją tego jest cena, która do atrakcyjnych nie należy. Koneserów tego typu twórczości nie powinno to jednak zniechęcić do zakupu. Szczególnie zwraca uwagę okładka - przemyślana, świetnie wykonana, intrygująca.

W pewnym momencie pada w książce stwierdzenie: dla tryumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili. To jedno ze zdań, z którymi wypada się w pełni zgodzić. Pełno wokół "dobrych ludzi", szczególnie chętnie wypowiadających się w mediach. Nie zabili, nie okradli - w swoim mniemaniu są porządni, przyzwoici. Za dobroć uważają nie tyle zrobienie czegoś bezinteresownie, lecz unikanie jawnego zła, tego szczególnie potępianego, unikanie wychylania się. Za przejaw przyzwoitości uważają umiejętne ukrywanie rozmaitych nieprzyjemnych drobiazgów. Wszak to, czego nie widać, tak naprawdę nie istnieje. Większość postaci pojawiających się w komiksie tak właśnie siebie ocenia - jako ludzi ogólnie dobrych. To również dzięki nim zło może rozkwitać nawet w tak powszechnie ocenianym jako szczęśliwy i pełen ludzi wrażliwych kraju jak Szwecja.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-18, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Stieg Larsson jest autorem kultowej już trylogii kryminałów. Odnoszę wrażenie, że to jego fenomen sprawił, że cały świat dostrzegł wielki potencjał skandynawskich kryminałów. Niestety pisarz zmarł przedwcześnie w wieku 50 lat, ale jego sława trwa nawet po jego odejściu. I dobrze.


Ja osobiście jeszcze nie miałam okazji czytać wyżej wspomnianej trylogii, ale jest ona na mojej tegorocznej liście priorytetów.  Za to moją przygodę z autorem, a raczej "inscenizacji" jego kryminału "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księga I" zapoznałam się w ostatnich dniach.


Książka jest przedstawiona w zupełnie innej formie niż tradycyjna proza. Jaka to forma? Mianowicie jest to komiks. Co? Mógłby nie jeden zapytać. Jak tak można? Otóż można i muszę przyznać, że komiks robi piorunujące wrażenie. Autorką scenariusza jest Denise Mina.


Denise jest Szkotką i "odwaliła" kawał dobrej roboty, gdyż streścić tak obszerne dzieło Larssona i przedstawiać całą historię na 156 stronach, to nie lada wyzwanie. Denise Mina się to udało.  Ale właściwie o czym jest fabuła?


Pewnego dnia we wrześniu, roku 1966 16-letnia Harriet Vanger zginie bez śladu.  Czterdzieści lat po tym wydarzeniu znany dziennikarz - Mikael Blomkvist dostaje dziwne zlecenie od Henrika Vangera. Henrik  jest magnatem przemysłowej i chciałby spisać dzieje swojej rodziny, ale jest to tylko pretekst.  Redaktor Millenium zostaje skompromitowany i porzuca swoją dotychczasową pracę i podejmuje się zadania, którym pomaga mu ekstremistyczna hakerka Lisbeth Salander.  Oboje wpadają na mroczną i zadziwiającą rodzinną tajemnicę...


Miło jest wrócić do czytania komiksów. Jako młode dziewczę czytało się zupełnie inną tematykę, a opowieści już tak poważne, to tym bardziej jest ciekawe doświadczenie. Grafika stworzona przez Argentyńczyka Leonardo Manco (autor rysunków do Hellstorm, Blaze of Glory, A pache Skies, Hellblazer) oraz Włocha Adrea Mutti (autor ilustracji do komiksów: The Executor, DMZ, Iron Man Zombie czy X-Men Prelude)wywołuje piorunujące wrażenie. Rysunki są bardzo sugestywne. Idealnie oddają charakter bohaterów, ale też całej toczącej się akcji. (Jak naprawię aparat, to zamieszczę Wam fotki).


Ilustratorzy doskonale uchwycili wszelkie uczucia i emocje, które aż biją z twarzy postaci. Autorzy również nie pożałowali ciemnych barw, pełnych tajemniczych spojrzeń i tajemnicy, która przewija się przez cały komiks, co nadaje tylko jemu tak wyjątkowego charakteru. Dialogi w tzw. chmurkach są bardzo dobrze widoczne i nie ma mowy o niezrozumieniu o co chodzi.


Zwrócić uwagę należy także na wydanie.Papier jest doskonalej jakości, czyli śliski, matowy. Okładka twarda, z piękną zagadkową kobietą na okładce. Można by to określić , jako wielkość i format a'la albumu i na pewno będzie się ślicznie wyróżniać na półce.


Polecam tym, którzy mają już trylogię za sobą i podobnie przed sobą. Będzie to konkretnie uzupełnienie. A za moment zostanie druga księga komiksu. Więc do przeczytania.

blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Tytuł niewątpliwie intryguje
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
semiramis81 Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów