Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Komiks. Księga II

Leonardo Manco

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-05-22
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788375545456
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Zmierzając ku wyjaśnieniu sprawy Harriet

Oto druga część komiksu Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księga pierwsza ukazała się w języku polskim pod koniec 2012 roku. Za księgę drugą, opartą na bestsellerowej trylogii Stiega Larssona Millennium, znowu odpowiadają trzy osoby: Denise Mina - szkocka pisarka oraz rysownicy Leonardo Manco i Andrea Mutti. Jest przewidzianych w sumie sześć ksiąg, odpowiadających całości trylogii Larssona - po dwie na każdy tom.

Ten komiks jest utrzymany w klimacie poprzedniego. Jest mroczny, agresywny w sferze obrazu i słowna, nasycony przemocą. Klimat budowany jest za pomocą kolorystyki i ograniczonego słownictwa. Nie ma tu ciepłych, pastelowych kolorów, dominują odcienie czerni, brązu i zieleni. Smutne, brudne kolory. Nawet seks, pojawiający się na kartach książki, nie budzi pozytywnych skojarzeń, jest ukazywany w równie niepokojących barwach i obrazach. Przeważają emocje takie jak gniew, wściekłość, niechęć, niezadowolenie, nienawiść, zagubienie. Ludzkie twarze ukazywane są w uproszczony sposób, często z ograniczonymi emocjami na nich widocznymi. Szczególnie uwypuklone są te negatywne. Często twarze skrywane są w półcieniach, razem z niepełnymi rozmowami stwarzają wrażenie stałego niedopowiedzenia. Kreska jest ciężka, a rysunki cechuje ziarnistość.

Komiks jest trudny w odbiorze, zwłaszcza dla kogoś, kto nie zna trylogii Larssona. Nie ma ciągłości wydarzeń, nie poznajemy szczegółów. Wielu rzeczy musimy się domyślać. Autorzy książki, trochę z konieczności, zamieniają setki słów na kilka zdań.

Mikael Bloomkvist kontynuuje prywatne śledztwo w sprawie Harriet, siostrzenicy Henrika Vangera. Pomaga mu młoda hakerka Lisbeth Salander, dla której cudze komputery i korporacyjne sieci komputerowe stanowią pole do popisu. Stosując metody hakerskie, socjotechniczne i zwykłe kłamstwa, zdobywa ona potrzebne informacje. Jest zdumiewająco skuteczna w świecie wszechobecnych profesjonalistów. Zbuntowana, pełna gniewu dziewczyna wierzy w swoją misję. Dla niej liczy się cel, zadanie do zrealizowania. Okazuje się, że czuje się również uprawniona do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę.

W tym tomie akcja wyraźnie przyspiesza, zmierzając do rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Pojawia się nakreślony mocną kreską obraz psychopaty, nie wywołujący wszak specjalnego poruszenia. Tego typu osobowości zasiedlają bowiem świat wyobraźni większości widzów rozmaitych thrillerów. Zboczeńcy, zwichrowane osobowości, czerpiące satysfakcję ze sprawiania komuś bólu, poniżania go, zadawania śmierci panoszą się na telewizyjnych i kinowych ekranach, stanowiąc gotowe wzorce dla rozmaitych osób niezrównoważonych psychicznie. Lisbeth głosi słuszne hasła ochrony ofiar i ich bliskich przed szczegółami zbrodni, jakie ich dotknęły. Jednak ten komiks wpisuje się w pewnym stopniu w nurt wprost przeciwny, koncentrujący się na ukazywaniu psychopatów, na pokazywaniu możliwości przed nimi stojących.

Fabuła jest zawiła, intryga - ciekawa, choć miejscami komiks może być męczący. Lisbeth mitologizuje postać hakera, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Z drugiej strony - jest dosyć irytująca ze swą totalną negacją wszystkiego, z wulgarnym językiem i zachowaniem. Zadziwiające jest to, że potrafi na chwilę przekształcić się w zupełnie inną osobę. Cóż, w filmie i literaturze wszystko jest możliwe. Trudno identyfikować się z którąś z postaci. We wszystkich jest coś nieprzyjemnego, jakaś skaza, jakaś rysa w osobowości. Te książki, które nie umożliwiają jakiegoś rozsądnego utożsamiania się z bohaterem, czyta się niestety z trudem.

Komiks jest starannie wydany, przemyślany jako całość. Jest też ciekawym eksperymentem: próbą przeniesienia dość obszernej książki do mocno ograniczonej przestrzeni książki graficznej. Czy w pełni udaną? To czytelnicy ocenić muszą już sami.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Jest to już druga odsłona rewelacyjnego kryminału Stiega Larssona, który rozpędził pędzący pociąg szwedzkiej dominacji w tym gatunku literackim.


W tej części dzięki pomocy Eriki Berger i Henrika Vangera udaję się załatać dziurę budżetową Millenium. Trwa zima, która nie opuszcza Hedestadu. Dwójka głównym bohaterów - Mikael i Lisbeth, są coraz bliżej odkrycia kulis zaginięcia Harriet. Ale nie jest to jedyna tajemnica, którą kryje to miasto i ród Vangerów.


Lisbeth wpada na ślad groźnego mordercy kobiet. Musi ona rozszyfrować kod, które łączy te drastyczne zbrodnie. Jednak ktoś czuwa , by prawda nie wyszła na jaw. Mikael i Lisbeth znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie....


Podobnie , jak w poprzedniej części ilustracje do komiksu przygotowali : Leonardo Manco oraz Andrea Mutti.


Leonardo Manco urodził się w Argentynie w 1971 roku. Rysownik, twórca wielu postaci komiksowych, w swej pracy posługuje się głównie ołówkiem i tuszem. Karierę rozpoczął w 1989 roku. Najpopularniejsze komiksy jego autorstwa to :Hellsrorm, Blaze of Glory, Apache Skies, Hellblazer.


Natomiast Andrea Mutti urodził się w 19733 roku we Włoszech. Kształcił się, by zostać inspektorem, od pracy w policji jednak bardziej fascynujący okazał się komiks. Rysunku uczył się w słynnej szkole w Brescia. W wieku 18 lat razem z grupą przyjaciół stworzył serię komiksów z superbohaterem  DNAction. Znany przede wszystkim z ilustracji do: The Executor, DMZ, Iron Man Zombie czy X-Men Prelude.


Podobnie jak w pierwszej części cyklu ilustracje charakteryzują się ciężką kreską. Są one mroczne , tajemnicze i ziarniste. Bohaterowie są pokazani , jakby cały czas kryli swe twarze w półcieniu. Mam tu na myśli ciemność i groźny otaczający ich zarys otoczenia.


Tym razem autorzy postawili na pokazanie więcej akcji w terenie (pędzące samochody, zamiecie śnieżne itp).


Odnosiłam również wrażenie, że fabuła jest rozczłonkowana na większą ilość klatek.  Bohaterowie nadal są charakterystyczni, a ich charyzmę widać z pomocą mimiki twarzy.


Uważam , że forma komiksu jest bardzo interesująca i nietypowa , jak na nasze polskie realia. Myślę, również , ze na pewno znajdzie ona rzesze fanów i tych , którzy nie znają jeszcze twórczości Larssona, jak i tych, którzy go uwielbiają.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-08-24, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów