Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2016-09-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-61097-57-0
Dodał/a recenzję: Anna Szczurek

Nick Vujicic od lat udowadnia, że nie ma takich ograniczeń, które mogłyby odebrać nam szczęście. Wystarczy samozaparcie i głęboka wiara. Autor urodził się bez rąk i nóg, co musiało początkowo wpędzać go w kompleksy. Ze swojej słabości uczynił jednak siłę, niosąc światu przekaz radości i nadziei. Nick często myślał, że nigdy nie znajdzie żony – osoby, która pokocha go bezwarunkowo, takim, jakim jest, i która stanie się dla niego ziemską oazą miłości.

Jak wiemy – jego pesymizm nie miał podstaw. Dziś jako mąż i ojciec dzieli się swoim doświadczeniem miłości z czytelnikami, raz jeszcze pokazując, że wszystko jest możliwe. Drugim głosem w książce jest Kanae Miyahara – żona Nicka. Kobieta wychowywała się w Meksyku, obserwując rozpad małżeństwa swoich rodziców. Często zadawała sobie pytanie o sens sakramentalnych związków, które – jak nauczyło ją doświadczenie – często się rozpadają. Pragnęła miłości, jednocześnie się jej bojąc. Gdy spotkała Nicka, wszelkie wątpliwości rozwiały się.

Miłość bez końca to rozpisana na dwa głosy historia rodzącego się uczucia jednej z najpiękniejszych par. Ich opowieść to faktycznie materiał na komedię romantyczną – omyłek, wpadek i nieporozumień, opóźniających pełnię rozkwitu ich uczucia nie zabraknie.

Mimo niewątpliwie mnogości treści, także i anegdotycznych, dotyczących związku tych dwojga ludzi, więcej jest w książce porad dla czytelników – zarówno tych samotnych, którzy wciąż czekają na swoją „drugą połówkę", jak i dla tych, którzy ją już znaleźli i trwają na etapie przygotowań do zaręczyn czy późniejszego małżeństwa. Autorzy jako punkt wyjścia do tych porad wybrali opowieść o własnym związku, którą podpierają się w wielu fragmentach książki, jednak pełni ona jedynie rolę pomocniczą. Wskazówki autorów są trafne, dla wielu czytelników okażą się z pewnością niezwykle cenne, jednak w tym wypadku treść książki znacząco odbiega od tego, co zapowiada tytuł. Czytelnik spodziewa się kompletnej opowieści o miłości Nicka i Kanae, dostaje zaś poradnik, przerywany krótkimi opowieściami o wydarzeniach z ich życia, opisywanymi w dodatku  zarówno z jego, jak i jej perspektywy.

Jeśli zatem nastawiacie się na opowieść stricte biograficzną, możecie się rozczarować. Jeśli jednak szukacie rad dotyczących tego, jak się oświadczyć, jak się przygotować na związek i późniejsze szczęśliwe małżeństwo, będziecie z pewnością lekturą usatysfakcjonowani.