Recenzja książki: Miłość gór

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Niezwykłą formę ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie stanowią góry. Biorąc pod uwagę różnorodność ich form, cechy geologiczne oraz działalność wulkaniczną, trzeba przyznać, że górskie szczyty mogą zachwycić każdego. Trudno odwrócić wzrok od przepięknych widoków jawiących się oczom obserwatora. Nie da się też przejść obojętnie obok stromych grzbietów skalnych. Kusząca jest również propozycja dotarcia do krzyża zatkniętego na Giewoncie.

Mistyka gór bez wątpienia zauroczyła Krzysztofa Mikuckiego, który pełnią swoich wrażeń zapragnął podzielić się z czytelnikiem. Książka Miłość gór jest zbiorem przemyśleń ludzi, cieszących się pięknem dzieła Boga Stwórcy. Wśród autorów znaleźli się znani alpiniści i himalaiści, prozaicy, autorzy książek o tematyce górskiej, trenerzy wspinaczki sportowej, starożytni filozofowie oraz święci, kronikarze i historycy, kapłani oraz ludzie świeccy. Zacytowane refleksje są głębokie, zmuszające do zamyślenia, a także budzące wzniosłe uczucia.

Myśli opiewające piękno gór zostały pogrupowane w sześciu działach. Początek stanowi istota tajemnicy, warunkująca głębię doznań i rodząca potrzebę bliskości z górami. Powstałe w ten sposób wrażenia z pewnością nie ulegną zapomnieniu, lecz budzić będą coraz cenniejsze spostrzeżenia. To z kolei pomoże zrozumieć zakochanych w górach alpinistów, dla których wspinanie się jest nie tylko autentyczną dyscypliną sportową i stawianiem czoła niebezpiecznym sytuacjom, ale przede wszystkim - dobrym oddechem, najprawdziwszym wyzwaniem, możliwością pokonania własnej słabości oraz „parciem do przodu, aż do granic wytrzymałości”. Wobec powyższego, pewnym jest stwierdzenie, że żyć, to „podróżować, doznawać wrażeń i uczyć się”.

Zaproponowana przez wydawnictwo WAM książka Miłość gór zawiera piękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje nastrój opiewanych miejsc. Pewną wadą publikacji jest brak wyjaśnienia, co zostało przedstawione na zamieszczonych w niej fotografiach, co zmusza czytelnika do dodatkowych poszukiwań.

Góry, stanowiące tło zwykłej, szarej codzienności, są propozycją połączenia działania z kontemplacją. Ponieważ takim właśnie powinno być życie człowieka, książka skierowana jest do każdego z nas, bowiem wszyscy borykamy się z trudnościami i przeciwnościami. Wzbudzając pozytywne emocje, piękno otaczającego krajobrazu ma nas wesprzeć w działaniu. Zauroczeni górami, starajmy się więc tak żyć, by dokonywane przez nas codzienne wybory okazały się właściwe, oraz by doprowadziły nas na szczyty dobra, piękna i miłości.

Kup książkę Miłość gór

Zobacz opinie o książce Miłość gór
Miłość gór
Opr. Krzysztof Mikucki