Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miłość jest...

Tomasz Kruczek

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Vocatio
Data wydania: 2011-02-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7492-158-9
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Nie bez powodu święty Paweł nazywany jest Apostołem Narodów. To, co po sobie pozostawił, w pełni oddaje zbawcze przesłanie Jezusa Chrystusa. Książka „Miłość jest…” to zbiór rozważań opartych o fragment pawłowego „Hymnu o miłości” (por. 1Kor 13, 1-8a), odbiegających jednak od powszechnie rozumianego sposobu przekazywania myśli. Nie są to więc nudne rozważania, ale refleksje znajdujące odzwierciedlenie w praktyce codziennego życia. Przemawiają nie tylko do ludzi młodych, poszukujących miłości, ale fascynują każdego, kto szeroko otwartym sercem dzieli się z innymi.

Oddając głos rówieśnikom młodego czytelnika, Tomasz Kruczek przekonuje, że miłość jest wartością, o którą warto się troszczyć i zabiegać. W interesujący sposób poznaje z wydarzeniami, które wielokrotnie w życiu dzieją się naprawdę. Zarówno dziecko jak i przedstawiciel młodzieży utożsamia się z bohaterami kolejnych opowiadań. Opisywane sytuacje nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale są również powodem wzruszenia i głębokiej refleksji. Nie ma bowiem człowieka, któremu obca jest radość i smutek, uśmiech i płacz, dobro i zło. Każdy z nas lubi przecież przebywać w towarzystwie przyjaciół, dąży do spotkań z najbliższymi, a także poszukuje najlepszych rozwiązań.

Wymienione przez świętego Pawła cechy miłości winny być nieodłącznym elementem ludzkiego działania. Młody czytelnik odnajduje je podczas nauki i zabawy, w środowisku domowym, na podwórku i w szkole. Uczy się cierpliwości i przebaczenia płynącego z głębi serca. Nie zazdrości tym, którzy żyją (może tylko na pozór?) prościej, łatwiej i przyjemniej. W swoim postępowaniu kieruje się dobrem drugiego człowieka, dla którego potrafi zrezygnować z własnych korzyści. Obce są mu również: gniew, krzywdy wyrządzane innym oraz niesprawiedliwość.

Przytoczone właściwości świadczą o autentycznej miłości, wynikającej z chrześcijańskiej dojrzałości. Chociaż akcja książki toczy się w środowisku dzieci i młodzieży, adresatami są wszyscy ludzie bez wyjątku (wskazuje na to również rysunek na okładce, przedstawiający serce wypełnione po brzegi uśmiechniętymi dziećmi i ludźmi dorosłymi). Ponieważ zaś życie nie polega tylko na braniu, konieczna jest praca nad sobą. Nabyta w ten sposób umiejętność dawania przyczyni się do praktycznej realizacji przesłania pawłowego „Hymnu o miłości”.

Książka „Miłość jest…” zawiera także pierwiastek nieskończoności. Ostatni rozdział pokazuje, że „miłość nigdy nie ustaje”. Realiów nabiera głoszona przez Kościół prawda o spotkaniu w niebie wszystkich, których kochaliśmy na ziemi. W tej sytuacji nawet śmierć nie ma żadnej władzy.

Postawa miłości powinna być bliska każdemu. Stanowiąc wyzwanie prowokuje do natychmiastowego działania. A zatem: czy i w twoim codziennym życiu przejawia się miłość z wszystkimi jej przymiotami? Jeżeli tak jest, oznacza to, że odnalazłeś życiowy cel, sens i spełnienie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
selene21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,Mam,
Napisana świetnym językiem, trafiającym zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych książka wzorująca się na ideałach o miłości, o której pisał św. Paweł w 1 Kor 13 w "Hymnie o miłości". Każdy rozdział mówi o innym aspekcie prawdziwej miłości (co to oznacza, że nie miłość nie szuka poklasku, nie pamięta złego), życiowe opowiadania z ciekawymi ilustracjami. Moja trójka dzieci chłonęła każdy rozdział z rozdziawioną buzią. Polecam!
3xmartax3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-03-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo mi siępodobała.Uczy i bawi.Chumorystyczna.Zapraszam do cie kłamizytania.Napisał ją muj wujek. =] nie kłamię
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów