Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miłość, kłamstwa i Lizzie

Rushton Rosie

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010-03-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-21-5
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Siła bogactwa

Wielkie pieniądze, rozległe posiadłości ziemskie, ekskluzywne prywatne szkoły z wysokim poziomem nauczania – to wszystko nie zawsze idzie w parze ze zwykłą ludzką życzliwością czy chęcią pomocy. Czasami nawet bogacze zamykają się w swoich klatkach, uważając pozostałą część społeczności za niegodnych ich towarzystwa parweniuszy narażających się na śmieszność.

Boleśnie przekonują się o tym siostry Bennet, które wzorem bohaterek „Dumy i uprzedzenia” Jane Austin, wchodzą w świat zarezerwowany dla wyższych sfer. Autorka książki „Miłość, kłamstwa i Lizzie” Rosie Rushton w zabawny i zaskakujący sposób wykorzystuje kultowy romans, by pokazać, jak życie pięknych, choć skrajnie różnych dziewcząt, może wyglądać w dwudziestym pierwszym wieku.

Do niedawna ich domem było podniszczone pół bliźniaka we wschodniej dzielnicy Meryton. Dzięki spadkowi pozostawionemu przez niejakiego Aloysiusa Hulla, który zapisał pani Bennet cały swój majątek, rodzina staje się bogatsza o prawie dwa miliony funtów. Dla spragnionej awansu społecznego kobiety to początek nowego, lepszego życia, o którym od dzieciństwa marzyła. Dom w Longbourn Dales, popołudniowe spotkania z sąsiadkami na herbatce – to wszystko w jej mniemaniu czyni ją częścią elitarnej grupy bogaczy. Tyle tylko, że ta elita śmieje się z nuworyszy pokroju pani Bennet, nierzadko fundując im prawdziwe piekiełko i zabawiając się ich kosztem.

Siostry Lizzie, Lidia, Katie, Meredith i Janet mało sobie robią z aspiracji matki, choć będą zmuszone nauczyć się żyć i przetrwać w nowych warunkach. Dla nich pieniądze nie są celem samym w sobie, liczą się ich pasje, zainteresowania, no i… chłopcy, na brak których nie mogą narzekać. Sęk w tym, że nie dla wszystkich właścicielki „nowych pieniędzy” wydają się godne spotkań i kontaktów. Szczególnie ostro wyraża się o Bennetach James Darcy, najlepszy przyjaciel sąsiada sióstr Charliego. Sceptyczny i nie przebierający w słowach Darcy (niezwykle podobny do pierwowzoru z „Dumy i uprzedzenia”) uważa Lizzie i jej rodzinę za parweniuszy bez klasy, na co dziewczyna nie może przecież pozwolić. Utarczki słowne przybierają na sile, kiedy za sprawą nadętego Jamesa, Charlie zrywa z Jane. Kiedy na dodatek pojawia się zabójczo przystojny George Wickham, kuzyn Jamesa, obnażający paskudny charakter bogatego snoba, Lizzie jest pewna, że ma dosyć takiego życia, a samego Jamesa nienawidzi.

Wszystko zmienia się dopiero we Francji, gdzie dziewczyna, dysponująca jednym z najwspanialszych sopranów, trafia na staż do Madame Le Fevre. Ten ośrodek zajmujący się muzykoterapią dla dzieci z autyzmem i uszkodzeniami mózgu jest spełnieniem marzeń Lizzie. Jej bowiem nie interesują pieniądze, ale możliwość niesienia pomocy dzieciom. Mają w tym względzie z Jamesem wiele wspólnego, zatem kto wie, co się jeszcze wydarzy…

„Miłość, kłamstwa i Lizzie” to powiastka tyle zabawna, co moralizująca i choć autorce do Jane Austin daleko, to warto po książkę sięgnąć. Wówczas okaże się, że świat bogaczy nie zawsze bywa taki, jaki nam się w świetle fleszy wydaje.

Rosie Rushton przekonuje nas, że w życiu o wiele ważniejsze od dóbr materialnych jest to, jak użyjemy swoich zasobów i ile dajemy z siebie. Ucząc się od Lizzy, powinniśmy kroczyć własną ścieżką i zachować ideały nawet wówczas, kiedy bywa to trudne.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów