Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miłość, która się spóźnia

Michał Adamski Op

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2012-06-26
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788370338275
Liczba stron: 108
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Zgodnie z zasadami savoir-vivre spóźnianie się nie należy do dobrego tonu. Przybycie na umówione miejsce o niewłaściwej porze wprowadza zamieszanie oraz dezorganizuje wcześniej zaplanowany porządek. Sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy spóźnia się… miłość. W niewielkiej książeczce Michała Adamskiego czytelnik znajdzie uspokajające słowa, według których działanie Boga zapraszającego człowieka do współpracy z sobą okazuje się jak najbardziej na czasie i – wbrew pozorom – nigdy nie jest spóźnione.


Tworzące całość trzy zasadnicze części koncentrują się wokół osoby Boga będącego nieogarnioną Miłością oraz człowieka odczuwającego Bożą Miłość każdego dnia w zwykłej, szarej codzienności, nawet wtedy, gdy „chłodem wieje”. Omawiając problem spóźnionej Miłości, autor rozpatruje dwa zagadnienia: w obiektywnym porządku wiary akcentuje ofiarę Boga-Człowieka oraz prawdziwy dar życia prowadzącego do wiecznej szczęśliwości, natomiast uwarunkowane wieloma zmiennymi ludzkie doświadczenie wiary ryzykuje oskarżaniem Boga-Miłości o Jego spóźnianie się czy wręcz nieobecność na krętych ścieżkach ludzkiej powszedniości. Z postawionego pytania: „Dlaczego tak późno?” dzięki Michałowi Adamskiemu stopniowo wyłania się odpowiedź dotycząca najgłębszych tajemnic nas samych.


Snując swoje rozważania, autor – jak po nitce do kłębka – prowadzi czytelnika do odszukania odpowiedzi na pytanie: jeżeli Bóg jest Miłością, to gdzie ta Miłość podziała się w moim życiu? Podając przykład świadków wiernej miłości w osobach cysterskich męczenników z Algierii, autor wskazuje na (tak bardzo potrzebne) poczucie wewnętrznej wolności (w której wybrał nas i pokochał Jezus Chrystus) tych, którzy uwierzyli. Michał Adamski swoimi przemyśleniami pokazuje, że warto wybrać Tego, przez którego zostało się wybranym. Warto dostrzec Dzieciątko Jezus w samym sobie, modlić się w każdej życiowej sytuacji i popatrzeć na krzyż z perspektywy łotra, by zrozumieć sens Bożego wezwania i odpowiedzieć na nie otwartym sercem. Pociąga to za sobą umiejętność praktycznego miłowania bliźniego oraz zrozumienie miłości zranionej. To z kolei uczy postępować drogą Eucharystii, czyli pokochać Miłość, która się spóźnia.


W tekście znalazły się wypowiedzi Ojców Kościoła, teksty homilii, przemyślenia nieżyjącego już dzisiaj księdza Jana Twardowskiego, dłuższy fragment wiersza francuskiego poety, Charlesa Péguyego, zatytułowanego Przypowieść, ubrane w piękne słowa wyznanie Andrzeja Bursy – jednego z polskich poetów zaliczanych do grona kaskaderów literatury, a także relacje z wydarzeń, w których uczestniczył autor niniejszej publikacji. Nie zabrakło również cytatów zaczerpniętych z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu wraz z siglami oraz przypisów. Opublikowana nakładem wydawnictwa W drodze niewielka książeczka Miłość, która się spóźnia powinna trafić do rąk tych, którzy w historii zbawienia dostrzegają (lub nie) nieustanną obecność Boga miłującego człowieka. Napisana językiem prostym i całkowicie zrozumiałym, nauczy cierpliwości w oczekiwaniu na miłość, która – wbrew pozorom – nigdy się nie spóźnia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów