Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi

Osho

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-89763-98-2
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

Osho był postacią niezwykłą. Wychowany w tradycji hinduskiej wyszedł poza nią, zatrzymawszy jej pozytywne, esencjonalne elementy. Wzbogacił je o nauki buddyjskie i taoistyczne a następnie spojrzał na Zachód. Zgłębiając kolejne religie, przemierzając mistyczne ścieżki, Osho dostrzegł, że ludzie dokoła nie potrafią radzić sobie z problemami. Zaczął się im przyglądać: ludziom i problemom. Dzięki temu zrozumiał człowieka, odkrył istotę ludzkich bolączek. Wtedy zaczął nauczać.

 

To, co mówił Osho nie było przekazem hinduizmu. Często kłóciła się z buddyzmem, wymykało koncepcjom taoizmu i prawie zawsze było wymierzone w nauki kościoła katolickiego czy szerzej - chrześcijaństwa. Ten wschodni myśliciel, wypowiadający się bardzo "zachodnio", nie jest reprezentantem żadnej konkretnej szkoły. Błędem też jest wymyślanie tworów w stylu "oshoanizm" lub coś podobnego, albowiem nauki Osho stanowiły zbiór jego przemyśleń i dobrych rad ale nie pretendowały (także w zamyśle autora) do miana spójnego systemu.

 

Mimo to warto posiąść ogląd całościowy pism Osho. Umożliwia to seria "Biblioteka Osho", którą sukcesywnie wydaje Agencja Wydawnicza Jacek Santorski & Co. Niewątpliwie ciekawą pozycją z tej serii jest "Miłość, wolność, samotność". Na stronie tytułowej widnieje podtytuł "Nowe spojrzenie na związku między ludźmi" i faktycznie, co najbardziej uderza w naukach Osho to ich innowacyjność.

 

Punktem wyjścia jest tu tradycja myśli Wschodu, punktem dojścia zaś, jej współczesna, w pełni praktyczna reinterpretacja. Nie ma tu marudzenia o cnocie, sumieniu, przyszłej nagrodzie czy abstrakcyjnej karze. Brak natrętnego moralizatorstwa. Zamiast tego wiele konkretów, wskazówek i wywodów bardzo logicznych. Do tego seria pytań kończących każdy rozdział, która w sposób przejrzysty pozwoli powrócić do zasadniczych kwestii weń poruszanych. Dzięki temu nauki Osho stają się łatwiejsze do przyswojenia i wydają się bardziej naturalne, bardziej oczywiste, proste.

 

Myślę, że nauki Osho nie mogą zostać powszechnie przyjęte, zaakceptowane a już tym bardziej stosowane. Grunt na który trafiają jest nazbyt grząski, nie da się na nim budować szczęśliwości, o czym marzył autor. Tysiąc lat myślenia w kategoriach judeochrześcijańskich pozostawiło w społecznościach zachodu ślady na tyle głębokie, że nawet tak doskonałe myślenie, jakie znajdujemy w "Miłość, wolność, samotność" nie jest w stanie oddziaływać na szersze grono. Nauki Osho z pewnością zaciekawią wielu czytelników. Część z nich przyzna im słuszność. Tylko nieliczni postarają się przyjąć je, pogłębiając własną samoświadomość. Oby tym ostatnim udawało się to jak najczęściej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
zuza30rebus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów