Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Misja: rodzinka

Hariett Green

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-12-03
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 9788308060360
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

By zachować wspomnienia, zapamiętać na dłużej pewne wydarzenia pisano – i wciąż można znaleźć jeszcze osoby, które piszą tradycyjne, papierowe – pamiętniki. Wiele z takich pamiętników – przybierając oczywiście inną, nowoczesną i zdecydowanie mniej osobistą formę – zawędrowało do internetu, przyjmując nazwę blogów. Czy jednak, mimo postępu technologicznego i życia w ogromnie szybkim tempie, mamy jeszcze czas, by zachowywać i utrwalać wspomnienia? Czy mamy w ogóle czas, który moglibyśmy spędzić na beztroskiej pogawędce z rodziną? A może właśnie warto zatrzymać się na chwilę, obdzwonić najbliższych i nieco dalszych krewnych, zaprosić ich na małą imprezę, by powspominać „dawne dzieje”? Efektem spotkania zaś będzie uzupełniona i pełna anegdot „autorska” książka Misja: rodzinka.


Misja: rodzinka to wydana w formie notatnika publikacja do samodzielnego wypełnienia. Na kolejnych stronach książki pojawiają się wskazówki i polecenia dotyczące tego, jaki temat związany z naszą rodziną należy w danym miejscu rozwinąć i opisać. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć miejsca na drzewo genealogiczne czy ulubione przepisy i potrawy. W książce zostaniemy także poproszeni o wklejanie starych (bądź nowych) fotografii, zasuszonych roślin czy nasion. Bardziej uzdolnieni plastycznie „autorzy” będą mogli popisać się swoim talentem i przygotować rysunki czy komiksy dotyczące ważnych wydarzeń z życia swojej rodziny.


Idea książki opiera się na wspólnym, w jak najszerszym gronie krewnych, przywoływaniu najróżniejszych wspomnień: od wspólnych wypraw z okresu dzieciństwa począwszy, na kłótniach i sporach skończywszy. Najważniejsze, jak się jednak okazuje, nie jest wpisywanie w książkę informacji w stu procentach zgodnych z prawdą. Ważniejsze jest wspólne spędzanie czasu, rozmowy na tematy, których nie było okazji wcześniej poruszyć czy po prostu zabawa w przywoływanie wspomnień: ciepłych, śmiesznych, a czasami też trudniejszych czy bolesnych.

Bardzo ważna jest szata graficzna publikacji. Książka ma zachęcać do uzupełnienia jej i wyklejenia zdjęciami – i tak też się dzieje. Przejrzysty układ książki, jasne wskazówki i sporo miejsca na zamieszczenie wspomnień, rysunków czy fotografii sprawiają, że z każdą kolejną uzupełnioną stroną Misja: rodzinka będzie bardziej „nasza”.


Dobrym pomysłem było dzielenie miejsc przeznaczonych na zamieszczenie własnych wspomnień cytatami znanych osób na temat rodziny, relacji międzyludzkich czy więzów, jakie łączą nas z bliskimi. Te proste słowa w ciekawy sposób mogą nakierować i zainspirować nas podczas wypełniania kolejnych stron Misji: rodzinki.

Największą zaletą książki jest jednak to, że nie będziemy w stanie uzupełnić jej sami. Wiele pytań i zadań, jakie pojawiają się w publikacji, każe „autorowi” zasięgnąć informacji u bliskich. Ta prosta książka pozwoli uświadomić nam, w jak bliskich relacjach pozostajemy z naszą rodziną, ile tak naprawdę o niej wiemy i jaki jest nasz stosunek do bliskich. Być może to właśnie ta książka stanie się powodem, dla którego odwiedzimy dawno zapomnianych krewnych albo wyciągniemy rękę do zgody z kimś z naszej rodziny?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Ostatnio w modzie są kreatywne rozrywki i zabawy, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pełno tych pozycji w księgarniach, od ,,połącz kropki" po różnego stopnia kolorowanki. Obok niezbyt ważnych pozycji, której reprezentantką jest Zniszcz ten dziennik, znajdziemy na półkach sklepowych w pełni wartościową publikację Misja rodzinka, która pozwoli, dzięki pewnemu nakładowi pracy, stworzyć małe dzieło sztuki - album jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny.

Ta książka, jak napisali jej autorzy, stanowi pewien rodzaj kapsuły czasu. Dzięki wam stanie się wypełniona po brzegi różnymi pasjonującymi szczegółami z życia waszej rodziny. A może po latach zostanie odkryta przez waszych potomków i uzupełniona następnymi pokoleniami, które przyjdą po nas.

Jak do każdej tego typu publikacji, przydadzą się pewne ,,narzędzia": ołówek, długopis, kredki, flamastry, ale też klej, nożyczki, a przede wszystkim mnóstwo wyobraźni i pamięć. Dzięki tym ,,narzędziom" każda kartka zmieni się w niepowtarzalne dzieło. Przednia zabawa rozpoczyna się od próby opisu dlaczego ważna jest rodzina i w tym momencie potrzebna jest wasza kreatywność. Później następuje trudniejsza i poważniejsza sprawa, mianowicie stworzenie własnego drzewa genealogicznego. Czy to będą liście na drzewie reprezentujące waszych bliskich, czy też kręgi, jak po rzuceniu do wody kamienia, gdzie epicentrum stanowicie wy. Od tego momentu najważniejsza stanie się rozmowa z członkami rodziny, by obudzić często podrdzewiałą pamięć.

Misja rodzinka to kreatywna rozrywka, dzięki której twoi bliscy bardzo się do siebie zbliżą. Przy okazji dowiesz się wiele interesujących ciekawostek; wyćwiczysz sobie pamięć; możesz udać się w podróż po drzewie genealogicznym i odkryć to, co wydaje się zapomniane. Polecam.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2016/02/10/misja-rodzinka-john-paul-flintoff-harriet-green/
mirand Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów