Recenzja książki: Moc jest w nas. Bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców

Recenzuje: Dorota Józefiak

Każde dziecko jest inne, każde ma swoje spojrzenie na świat, swoje potrzeby i swoje problemy. Kontakt z rówieśnikami bywa wielkim wyzwaniem dla małego człowieka. Musi on przełamać się i odnaleźć się w nowym otoczeniu. Czasami udaje się to znakomicie, a czasami dziecko nie jest w stanie pogodzić się z nową sytuacją. Wtedy staje się osowiałe, zamyka się w sobie albo reaguje złością i agresją. Jest za małe, żeby racjonalnie podejść do problemu, dlatego dorośli muszą pospieszyć mu z pomocą.

Bajki terapeutyczne to takie opowieści, które pokazują małemu bohaterowi, że z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście, a to, co wydaje się wadą lub problemem, łatwo zamienić w zaletę. Każda bajka skonstruowana została w podobny sposób. Najpierw przedstawiony zostaje główny bohater ze swoimi problemami czy wadami. Następnie w sposób racjonalny zostaje wytłumaczone i rozwiązane to, co stało na drodze do szczęścia. Niedostatki zamieniają się w zalety, bohater zaczyna akceptować siebie i sytuację, w jakiej się znalazł, a następnie osiąga spokój i szczęście.

Tak naprawdę do każdego zdarzenia z dnia codzienego można stworzyć bajkę, która wesprze małego człowieka i sprawi, że poczuje się on lepiej. Jednak najłatwiej zastosować taki rodzaj terapii w przypadku dziecka, które nie czuje się dobrze w grupie, nie potrafi się zaaklimatyzować, czuje się odrzucone. A także jeśli maluch nie akceptuje siebie i swojego wyglądu - ma kompleksy na punkcie wagi czy niewielkiego wzrostu. Bajki świetnie sprawdzą w przypadku dzieci, które mają duże ambicje i nie radzą sobie z niepowodzeniami, gdy stracą bliską osobę, gdy idą do przedszkola i w wielu innych momentach życia.

Bohaterami bajek są zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Poważne problemy opisywane są w sposób subtelny - tak, żeby z łatwością dotrzeć do najmłodszych odbiorców. Każda opowieść w obrazowy sposób pokazuje historię danej postaci. A ta zawsze dobrze się kończy. Dodatkowo autor sugeruje rodzicom i nauczycielom, jak rozwinąć temat, jakie pytania zadać, żeby dziecko otworzyło się, okazało swoje uczucia - czy to słownie, czy przy pomocy rysunku lub innej aktywności manualnej. Wczucie się w sytuację dziecka i zrozumienie tego, co mały człowiek przeżywa, to najważniejszy etap w bajkoterapii.

Moc jest w nas to książeczka dla każdego, kto nie wie, jak poradzić sobie z problemami dziecka. Nie tylko zawiera gotowe rozwiązania, ale też uczy tworzenia bajek terapeutycznych, dzięki czemu rodzice czy nauczyciele mogą sami wymyślać historie, które jeszcze lepiej pasują do zaistniałej sytuacji.

Kup książkę Moc jest w nas. Bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców

Zobacz opinie o książce Moc jest w nas. Bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców