Recenzja książki: Modlitwy małych rączek. Dzięki Ci, Boże

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jedną z podstawowych form kultu religijnego jest modlitwa, polegająca na kierowaniu myśli, uczuć i słów w stronę Tego, z którym modlący się wiąże bezpośrednie nadzieje. Ponieważ nie da się prawdziwie żyć bez modlitwy, chrześcijanin prędzej czy później odczuje potrzebę modlitewnego zjednoczenia z Bogiem miłującym człowieka.

Książeczka „Dzięki Ci, Boże” jest jedną z czterech w serii „Modlitwy małych rączek”. Lois Rock w sposób jasny, prosty i przejrzysty zwraca się do najmłodszych czytelników, kierując w ich stronę propozycję modlitwy płynącej z głębi dziecięcego serca. Wybierając z dostępnych rodzajów modlitwę dziękczynną, sformułował jej wezwania tak, by dla młodego czytelnika były całkowicie zrozumiałe.

W czterech zaledwie zdaniach znalazły się elementy codziennego życia, które doskonale zna każde dziecko. Kolejno następującym po sobie porom roku zostały przyporządkowane charakterystyczne dla danego okresu zjawiska. Tak więc dziecko bardzo chętnie powróci pamięcią na łąkę pełną wiosennych, bardzo kolorowych i mocno pachnących kwiatów. Przypomni sobie beztroskie zabawy w gorących promieniach złocistego, letniego słońca. Usłyszy w wyobraźni szelest lecących z drzew kolorowych, jesiennych liści. Wreszcie uśmiechnie się na samą myśl o delikatnych płatkach białego i zimnego śniegu, które nie tylko pozostawiają mokre palmy na ciele oraz ubraniu, ale przede wszystkim są powodem ogromnej, nie kończącej się radości.

Książeczka posiada wyjmowane kolorowe obrazki do zabawy, wykonane z grubego kartonu, posiadające wyczuwalne pod palcami wypukłe fragmenty. Każdy z nich dopasowany jest do omawianej pory roku (kolorowy, wiosenny kwiatek, połyskujące złotem słońce, jesienny liść z wyraźnie zarysowanymi zgrubieniami oraz uśmiechnięty bałwanek z czapeczką i postrzępionym szalikiem).

Książeczka „Dzięki Ci, Boże” została opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech. Jest to kolejna już znakomita pozycja skierowana do czytelników najmłodszych. To właśnie ze względu na nich każdy element książeczki jest doskonale przystosowany do dziecięcego wieku. Zdania są krótkie, a ich treść - konkretna. Grube i laminowane kartki oraz taka sama okładka utrudniają zabrudzenie i zniszczenie. Proste, kolorowe i niezwykle sympatyczne rysunki autorstwa Kaya Widdowsona są duże i wyraźne, adekwatne do podanych treści. Wszystko to sprawia, że dziecko chętnie i często będzie sięgać po książeczkę, co winno być wykorzystane przez rodziców, wychowawców i katechetów, dbających o religijne wychowanie dzieci.

Kup książkę Modlitwy małych rączek. Dzięki Ci, Boże

Zobacz opinie o książce Modlitwy małych rączek. Dzięki Ci, Boże
Modlitwy małych rączek. Dobranoc
Kay Widdowson, Lois Rock0
Okładka ksiązki - Modlitwy małych rączek. Dobranoc

Seria książeczek dla najmłodszych dzieci. Dzięki nim maluchy uczą się pierwszych, najprostszych modlitw, odkrywają kształty i faktury. Twarde karty przystosowane...

Modlitwy małych rączek. Oto ja
Kay Widdowson, Lois Rock0